X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Dom tęsknot

01.01.2015 09:00
Powieść napisana z rozmachem, w której granice między magią, a rzeczywistością nie są z góry określone. To rodzaj nietypowej sagi, w której życie prawdziwych osób jest kontynuacją życia fikcyjnych postaci literackich.
Dom tęsknot
"Dom tęsknot"Foto: mat. porm. (fragment okładki)
Posłuchaj
04'40 "Dom tęsknot" - odcinek 1.
04'55 "Dom tęsknot" - odcinek 2.
04'29 "Dom tęsknot" - odcinek 3.
04'53 "Dom tęsknot" - odcinek 4.
04'22 "Dom tęsknot" - odcinek 5.
04'10 "Dom tęsknot" - odcinek 6.
04'59 "Dom tęsknot" - odcinek 7.
04'38 "Dom tęsknot" - odcinek 8.
05'17 "Dom tęsknot" - odcinek 9.
04'02 "Dom tęsknot" - odcinek 10.
więcej
Audio

Akcja "Domu tęsknot" Piotra Adamczyka dzieje się we Wrocławiu, osadzona jest w poniemieckiej kamienicy, zamieszkanej przed wojną przez krewnych Gustava Freytaga, jednego z najsłynniejszych pisarzy niemieckich.

Właśnie ich życiu ciąg dalszy piszą nowi lokatorzy, polscy osadnicy, wkraczający w obcą sobie narodowo oraz kulturowo przestrzeń. Zamieszkują w nie swoich domach, śpią w cudzych łóżkach, z czasem traktując je jak własne, chociaż niekiedy budzą ich koszmary śnione przez poprzednich, niemieckich lokatorów.

/

Przed wojną głównym lokatorem kamienicy był wysoki rangą oficer SS, związany z owianym tajemnicą stowarzyszeniem Ahnenerbe, do dziś budzącym kontrowersje historyków. Z rozkazu Himmlera zajmował się m.in. grabieżą dzieł sztuki oraz poszukiwaniem artefaktów archeologicznych tak nieoczywistych jak kielich Graala czy Włócznia Przeznaczenia. Na trop ukrytych przez oficera wskazówek wpadają powojenni lokatorzy domu i rozpoczynają poszukiwania.

Tłem dla powieści są powojenne losy Wrocławia, nie bez powodu określanego przez historyka Normana Daviesa mikrokosmosem Środkowej Europy. Do dziś mieszają się tu wpływy wielu kultur i narodów, nie zawsze w zgodzie.

Łukasz
Łukasz Simlat czyta powieść Piotra Adamczyka "Dom tęsknot" fot. Grzegorz Śledź/PR2

Powieść obfituje głównie w wątki obyczajowe, ale zawiera również elementy sensacyjne oraz kryminalne. Silnie zaznaczony jest także wątek erotyczny i miłosny. Uwagę zwraca świetny język, lekkość pióra i niezwykłe poczucie humoru autora, a także ciepły i dojrzały ton jego prozy, porównywalnej do pisarstwa Pawła Huellego i Brunona Schulza.

Czyta Łukasz Simlat.

(Wyd. Agora/asz,pg,pkur)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Stuhr i światowa premiera nowych przygód Herkulesa Poirota

16.09.2014 22:00
Prawie 40 lat po premierze ostatnich przygód Poirota nową powieść z udziałem słynnego detektywa napisała autorka, wybrana przez spadkobierców Agathy Christie. "Inicjały zbrodni" Sophie Hannah czytał w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
Jerzy Stuhr czyta Inicjały zbrodni
Jerzy Stuhr czyta "Inicjały zbrodni"Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
04'21 "Inicjały zbrodni" - odcinek 1.
04'23 "Inicjały zbrodni" - odcinek 2.
04'29 "Inicjały zbrodni" - odcinek 3.
03'52 "Inicjały zbrodni" - odcinek 4.
03'48 "Inicjały zbrodni" - odcinek 5.
04'16 "Inicjały zbrodni" - odcinek 6.
03'46 "Inicjały zbrodni" - odcinek 7.
04'17 "Inicjały zbrodni" - odcinek 8.
03'44 "Inicjały zbrodni" - odcinek 9.
04'19 "Inicjały zbrodni" - odcinek 10.
03'48 "Inicjały zbrodni" - odcinek 11.
04'00 "Inicjały zbrodni" - odcinek 12.
03'57 "Inicjały zbrodni" - odcinek 13.
04'09 "Inicjały zbrodni" - odcinek 14.
więcej

Od czasu, gdy w 1920 roku jej pierwsza książka ujrzała światło dzienne, powieści Agathy Christie sprzedały się na świecie w łącznym nakładzie ponad dwóch miliardów egzemplarzy. Teraz, po raz pierwszy w historii, spadkobiercy pisarki zgodzili się na publikację nowej powieści z udziałem jej najsłynniejszego bohatera.

/

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Londyn, lata dwudzieste ubiegłego wieku. Gdy Herkules Poirot rozkoszuje się atmosferą spokojnej kolacji, nie wie, że jego śledczy talent zostanie wystawiony na próbę. Wszystko za sprawą młodej kobiety, która wyjawia mu, że zostanie zamordowana. Mimo przerażenia błaga detektywa, by nie szukał mordercy. Jej śmierć wyrówna rachunki.
Tego samego wieczoru Poirot dowiaduje się o zamordowaniu trzech gości w modnym londyńskim hotelu. W ustach każdego z nich znaleziono… spinki do mankietów. Czy zbrodnia ma związek z tajemniczą kobietą?
Podczas gdy Poirot usiłuje połączyć kolejne elementy układanki, morderca przygotowuje hotelowy pokój na wizytę czwartej ofiary…
Kryminał Sophie Hannah powinien zainteresować zarówno oddanych fanów twórczości Agathy Christie, jak i młodsze pokolenia czytelników, dla których będzie to pierwsze spotkanie z Herkulesem Poirot. Nowa powieść z udziałem najsłynniejszego detektywa wszech czasów, stworzona przy pełnym poparciu spadkobierców Christie, to najważniejsze wydarzenie roku dla wszystkich fanów kryminałów na świecie.

Projekt popiera Mathew Prichard wnuk Agathy Christie. "Jestem zaszczycony, że tak uznana pisarka, jaką jest Sophie Hannah, podjęła wyzwanie napisania nowej części przygód detektywa Poirot, wykazując przy tym entuzjazm i szacunek dla dorobku Agathy Christie".
Wybrane fragmenty powieści czytał Jerzy Stuhr.

(ag/asz)

Czytaj także

Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. "Dom tęsknot" Piotra Adamczyka

17.10.2014 09:49
Piotr Adamczyk jest reporterem, dziennikarzem i publicystą. Tak się składa, że nazywa się tak jak znany aktor, z którym zresztą bywa mylony. - Czasami udaje mi się załatwić jakieś rzeczy tylko dlatego, że nazywam się podobnie. W mojej poprzedniej książce punktem wyjścia jest to, jak mnie z nim mylono - mówi pisarz.
Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. Dom tęsknot Piotra Adamczyka
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
28'01 Świat w pigułce, czyli "Dom tęsknot" Piotra Adamczyka (Moje książki/ Jedynka)
więcej

Piotr Adamczyk jest autorem wydanej pod patronatem radiowej Jedynki powieści "Dom tęsknot". Pisarz przyznaje, że książka ma wiele wątków autobiograficznych. - Sama bohaterka książki miała swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo moja matka rzeczywiście była Niemką, która urodziła się pod Berlinem i koniec wojny zastał ją we Wrocławiu. Nie wyjechali z rodziną z miasta, bo nie wierzyli w klęskę Hitlera, uważali, że to sytuacja przejściowa - opowiada autor.

''

Rodzina Piotra Adamczyka nie była odosobniona w przekonaniu, że Niemcy wrócą. - Przez kilka lat Niemców siłą deportowano z Polski, natomiast matka była średnią pomocą medyczną, dość dobrze wykształconą i znalazła pracę w szpitalu, prowadzonym przez niemieckie siostry zakonne. Później tak się porobiło, że ani Niemcy nie wrócili, ani ona nie wyjechała - mówi gość audycji "Moje książki". Jak dodaje, takich osób było w powojennej Polsce dużo.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Wiele informacji zawartych w książce zdarzyło się naprawdę. Materiał do niej Piotr Adamczyk zbierał przez 10 lat. - Kiedy robiłem fajny materiał reporterski i znajdowałem ciekawe postaci, to wycinałem je, odkładałem na bok i gromadziłem, bo kiedyś się przyda. W pewnym momencie zauważyłem, że jest już tyle fajnych historii, że można by je poukładać w rzecz dotyczącą miasta, kamienicy, w której mieszkają różni ludzie - wyjaśnia ideę książki autor.

W programie znalazła również rozmowa o wydanych po polsku listach Virginii Woolf pt. "Pokrewne dusze".

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(sm/ag)

Czytaj także

Henryk Talar zagubiony między Nowym Sączem, Krakowem i Paryżem

20.10.2014 14:00
"Dwie kochanki” Marka Harnego to opowieść o gorzkiej polsko-żydowskiej historii, bolesnych rozliczeniach i inicjacji w dorosłość. Książkę czytał na antenie Jedynki Henryk Talar.
Henryka Talar czyta powieść Dwie kochanki
Henryka Talar czyta powieść "Dwie kochanki” Foto: W. Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
04'29 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 1.
03'30 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 2.
04'03 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 3.
04'13 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 4.
04'34 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 5.
04'56 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 6.
03'15 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 7.
04'41 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 8.
05'00 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 9.
04'09 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 10.
03'29 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 11.
04'32 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 12.
03'59 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 13.
04'43 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 14.
04'58 Marek Harny "Dwie kochanki" - odcinek 15.
więcej

Wyd.
Wyd. Prószyński i S-ka

Ostatnie lata XX wieku, Prowansja. Pisarz Marcin Cichy zmuszony jest dokonać obrachunku z własnym życiem. Podążając śladami tragicznie zmarłej Maryli-Miriam, swej niegdysiejszej kochanki, próbuje równocześnie odnaleźć swoją ścieżkę, którą przed laty zagubił gdzieś między Nowym Sączem, Krakowem i Paryżem.

Związek z Agatą, nową kobietą jego życia, rozbudza w nim zarówno nowe nadzieje, jak i stare niepokoje. Oboje muszą stawić czoło przeszłości.

Marek Harny (ur. 1946) urodził się w Zabrzu, wychował w rodzinnym Nowym Sączu. Ukończył Technikum Chemiczne w Krakowie i studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Chwytał się różnych zajęć, m.in. przez kilka lat był zatrudniony jako pracownik fizyczny w kombinacie siarkowym w Tarnobrzegu. Później pracował jako dziennikarz.

Debiutował w roku 1975 tomem opowiadań „Unieś mnie, wielki ptaku”, za który otrzymał Nagrodę im. Stanisława Piętaka. Wydał kilka powieści, m.in. „Urodzony z wiatru”, „Lekcja miłości”, „Samotność wilków”, „Zdrajca”. Jest także autorem trzech książek kryminalno-sensacyjnych o dziennikarzu śledczym Adamie Bukowskim („Pismak”, „Wszyscy grzeszą”, „W imię zasad”).

Książka ukazała się na rynku pod patronatem radiowej Jedynki.

Wybranych fragmentów książki "Dwie kochanki" w interpretacji Henryka Talara można było słuchać w "Lekturach przed północą" od 20 października do 7 listopada

mat.promocyjne, tj