X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania

23.08.2015 15:00
"Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania" to zbiór niespiesznych opowieści o Manxach i Polakach.
Wyspa Man  niewielka kropka na mapie położona na wschód od Irlandii, kawałek lądu, który jak głosi legenda, powstał podczas walki olbrzymów. (na zdjęciu Zamek na Wyspie Man)
Wyspa Man – niewielka kropka na mapie położona na wschód od Irlandii, kawałek lądu, który jak głosi legenda, powstał podczas walki olbrzymów. (na zdjęciu Zamek na Wyspie Man)Foto: Snapshots Of The Past, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons
Posłuchaj
14'42 Dionisios Sturis "Gdziekolwiek mnie rzucisz", czyta Paweł Ciołkosz - odc. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'34 Dionisios Sturis "Gdziekolwiek mnie rzucisz", czyta Paweł Ciołkosz - odc. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'32 Dionisios Sturis "Gdziekolwiek mnie rzucisz", czyta Paweł Ciołkosz - odc. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'31 Dionisios Sturis "Gdziekolwiek mnie rzucisz", czyta Paweł Ciołkosz - odc. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'30 Dionisios Sturis "Gdziekolwiek mnie rzucisz", czyta Paweł Ciołkosz - odc. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej
Audio

Wyspa Man to ojczyzna sufrażystek, które jako pierwsze na świecie wywalczyły sobie prawo głosu w wyborach, to tu rozgrywa się akcja jednego z opowiadań Agathy Christie i tu znajduje się jedyne na świecie więzienie, w którym obowiązuje zakaz palenia. Raj dla turystów, a zarazem idealne miejsce internowania dla obywateli krajów, z którymi Londyn prowadził wojny.

Dionisios Sturis pracował na wyspie przez kilka lat i wciąż na nią wraca. Przyciągają go zapach dojrzewających w słońcu jeżyn, sentyment do dni spędzonych w portowej małżowni, pocztówkowa zieleń łąk i spokój ludzi, dla których czas płynie innym rytmem.

Fragmenty książki "Gdziekolwiek mnie rzucisz" czytał dla Państwa Paweł Ciołkosz.

***

materiały promocyjne wydawnictwa W.A.B./bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Angole" - jak Polacy najechali Wielką Brytanię

21.08.2015 19:00
Polscy "kolonizatorzy" wybrali najbardziej odległy kulturowo i emocjonalnie kraj, jaki mogli sobie wyobrazić. Opowiadają o tym "Angole" Ewy Winnickiej.
Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos tym, którzy wyjechali z Polski na Wyspy. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Na zdj. fragm. okładki Angoli
Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos tym, którzy wyjechali z Polski na Wyspy. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Na zdj. fragm. okładki "Angoli"Foto: mat.pras
Posłuchaj
22'30 Ewa Winnicka: Wielka Brytania jest dla nas egzotycznym krajem (Wieczór autorski/Dwójka)
więcej

Książka jest zbiorem 34 reportaży - opowieści o Polakach, którzy z różnych powodów i z różnym powodzeniem osiedlili się na Wyspach. - Tym, co zainspirowało mnie, by wybrać się w podróż po współczesnej Wielkiej Brytanii, były te gazety, które nie przejmując się polityczną poprawnością, pisały o nas jako o najeźdźcach, porównywały nasze emigracje do hord Wilhelma Zdobywcy. I zastanawiały się, jak Wielka Brytania będzie wyglądała po tym najeździe - mówiła Ewa Winnicka.

Reporterka przez dwa lata z przerwami jeździła i sprawdzała, co owi "najeźdźcy" myślą o "tubylcach". Jak mówi, wyłania się z tego obraz kraju, którego kultura i emocjonalność kompletnie różnią się od naszych.

Jak sobie radzą Polacy w brytyjskiej egzotyce? Czy znaleźli tu szczęście, czy nie chcą wrócić? 

***

Nazwa audycji: Wieczór autorski

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Ewa Winnicka

Data emisji: 21.11.2014

Godzina emisji: 17.30

jp/mc

Czytaj także

Gdzie Polacy mogą ukryć się przed Polską?

17.08.2015 15:30
– Niektórzy z moich bohaterów nie wrócą już do Polski. Nie chcą jednak zakorzenić się na wyspie Man – mówił Dionisios Sturis, autor książki "Gdziekolwiek mnie rzucisz".
Fragment okładki książki Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania
Fragment okładki książki "Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania"Foto: Wydawnictwo W.A.B./mat. prasowe
Posłuchaj
15'10 Rozmowa z Dionisiosem Sturisem o jego książce "Gdziekolwiek mnie rzucisz" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
więcej

Dziennikarz na wyspę Man trafił po raz pierwszy w 2005 r., gdy bardzo wielu Polaków emigrowało w poszukiwaniu lepszego losu. Spędził na wyspie 3 lata, a potem wracał tam wielokrotnie. W Dwójce wyznał, że to miejsce, w którym czuje się naprawdę dobrze. Jako Grek, który wychował się w Polsce, traktuje więc wyspę Man jak ojczyznę z wyboru.

Dionisios Sturis zauważył, że nie każdy polski emigrant myśli o wyspie w ten sam sposób. Tłumaczył, dlaczego nie powstało tam polskie getto, a także opowiadał, jaki jest największy - i niekiedy bardzo frustrujący - szok kulturowy każdego Polaka po przyjeździe do Wielkiej Brytanii.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Dionisios Sturis (dziennikarz specjalizujący się w tematyce zagranicznej)

Data emisji: 17.08.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/bch