Powieści na antenie

Wtedy - o powojennym Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 15:00
Wiosną 1945 roku matka i babka Joanny Olczak Ronikier po latach wojennej tułaczki trafiają do Krakowa...
Audio
  • Joanna Olczak-Ronikier "Wtedy - o powojennym Krakowie", czyta Marzena Trybała - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Joanna Olczak-Ronikier "Wtedy - o powojennym Krakowie", czyta Marzena Trybała - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Joanna Olczak-Ronikier "Wtedy - o powojennym Krakowie", czyta Marzena Trybała - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Joanna Olczak-Ronikier "Wtedy - o powojennym Krakowie", czyta Marzena Trybała - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Joanna Olczak-Ronikier "Wtedy - o powojennym Krakowie", czyta Marzena Trybała - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
Kraków. Rok 1945
Kraków. Rok 1945Foto: Maks Alpert/PAP/ITAR-TASS

Od tamtego czasu nie wyrzucają ani jednego zapisanego kawałka papieru. Listy, rachunki i notatniki towarzyszą pisarce przez całe życie. Są udręką i wyrzutem sumienia. Na początku XXI wieku niespodziewanie każą jej na nowo spojrzeć na czas tuż po wojnie.

Dla dziesięcioletniej Joasi tamten Kraków to tętniąca życiem wyspa: zapachy ze sklepiku z "towarami kolonialnymi", najlepsze w życiu lody i spacery z Leopoldem Staffem. Dla jej bliskich to schronienie w słynnym później Domu Literatów przy Krupniczej, próba wskrzeszenia rodzinnego wydawnictwa i trud budowania życia od nowa. Pisarka w mistrzowski sposób pokazuje, jak wyglądał świat w tym wyjątkowym czasie, między jednym kataklizmem a drugim. Wtedy.

Fragmenty książki "Wtedy - o powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier, wydanej przez Znak, czyta Marzena Trybała.

Czytaj także

Magdalena Grzebałkowska: w 1945 nic nie było czarno-białe

21.05.2015 10:51
Rok 1945 dla wielu Polaków oznaczał powrót do domu, z którego zostały gruzy lub zamieszkał w nim ktoś inny. Opowieści wygnanych, odnalezionych i o tych, co zaginęli znalazły się w książce "1945. Wojna i pokój".
Magdalena Grzebałkowska
Magdalena GrzebałkowskaFoto: Wojciech Bołdaniuk/PR
Posłuchaj
15'58 Magdalena Grzebałkowska o książce "1945. Wojna i pokój" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
więcej

Autorką tego zbioru reportaży historycznych jest Magdalena Grzebałkowska. Wybór tematu spowodowany był przypadającą w tym roku 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej. - W 2013 r. w Wydawnictwie Agora wpadliśmy na pomysł, żeby porozmawiać z ludźmi, którzy pamiętają rok 1945 i napisać kilka reportaży na ten temat - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Bohaterów swoich reportaży Magdalena Grzebałkowska szukała m.in. poprzez ogłoszenia prasowe oraz rozpuszczając wici wśród znajomych. Jak sama jednak przyznaje, na trop najciekawszych historii wpadła przypadkiem. - Byłam np. u swojego znajomego na Kaszubach próbując zdobyć u niego namiary na innych Kaszubów. To dzięki niemu skontaktowałam się z Wernerem Henseleitem, który jako 15-letni chłopiec uciekał przez Zalew Wiślany w stronę Niemiec przed Armią Czerwoną - opowiada autorka książki "1945. Wojna i pokój".

Z audycji dowiedzieć można się również na jakie grupy Magdalena Grzebałkowska dzieli szabrowników działających w 1945 r. i jakiej treści ogłoszenia drobne ukazywały się wtedy w gazetach.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Goście: Magdalena Grzebałkowska (autorka książki "1945. Wojna i pokój")

Godzina emisji: 21.36

Data emisji: 20.05.2015

pg/ag

Czytaj także

Szymiczkowa, czyli Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński w dawnym Krakowie

02.08.2015 22:00
Tym razem odwiedziliśmy Galicję. Tę sprzed ponad wieku. Kraków w roku 1893 opisała w... kryminale "Tajemnica Domu Helclów" Maryla Szymiczkowa, czyli Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński.
Wycinek z krakowskiego Czasu, ze zbiorów prywatnych Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego
Wycinek z krakowskiego "Czasu", ze zbiorów prywatnych Jacka Dehnela i Piotra TarczyńskiegoFoto: Fot. ze zbiorów prywatnych Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego
Posłuchaj
47'27 Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński o najnowszej wspólnej powieści
więcej

W najbliższym wydaniu audycji opowiedzieli, jak powstawała książka, a także – między innymi – o tym, jak otwierano Teatr im. Słowackiego i żegnano mistrza Matejkę.

"O tej porze korytarz jest zupełnie pusty – ale niebieskawy poblask księżyca przeświecający przez gałęzie drzew układa na drzwiach i ścianach dziwne wzory, które co chwilę zespalają się w jakieś postaci: zakonnicę w kornecie i rozłożystym habicie, przygarbioną staruszkę, rosłego stróża. Ale to nic, to nic."

Takimi zdaniami otwiera swoją debiutancką książkę Maryla Szymiczkowa, czyli autorka, którą 'powołali do życia' Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. "Tajemnica Domu Helclów" zaczyna się od zaginięcia jednej z pensjonariuszek Domu Ubogich otwartego w Krakowie w roku 1890. O sprawie przypadkiem dowiaduje się profesorowa Zofia Szczupaczyńska, pochodząca z Przemyśla żona wykładowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim. I zamienia się w detektywa! A pierwsze zaginięcie to dopiero początek tajemniczych zdarzeń w Domu Helclów...

Dostajemy przezabawny kryminał, trafiamy do świata, w którym spotykają się bohaterowie "wyjęci" z dzieł Agathy Christie i Gabrieli Zapolskiej. Ale – dzięki powieści – przenosimy się także do Krakowa końca XIX wieku, poznajemy jego mieszkańców, zwyczaje, czytamy lokalną prasę. Książka Szymiczkowej to niezwykle interesująca opowieść o świecie, który fascynuje i który obrósł legendami.

O pisaniu kryminału w duecie, o lekturze krakowskich gazet sprzed lat, o micie Galicji rozmawialiśmy w tym wydaniu "Z najwyższej półki" z Marylą Szymiczkową, czyli panami Dehnelem i Tarczyńskim.

W programie pojawiła się także muzyka z końca XIX wieku, wybrana przez gości.

Warto również zajrzeć na profil audycji na FB, bo tam pojawiły się niespodzianki. Wystarczy kliknąć: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

Zapraszam na wyjątkową, literacką podróż.

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

PS I jeszcze zaproszenie na spotkanie kolejne: 16 sierpnia w "Z najwyższej półki" premiera! O książce "KRALL", która ukaże się pod koniec miesiąca z Trójkowym Znakiem Jakości, porozmawiamy z Hanną Krall, Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem.

Zapraszam serdecznie!