X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Skoruń

20.12.2015 11:00
Książka Macieja Płazy o ziemi, rzece, inicjacji i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem w latach 80.
Jacek Braciak czyta książkę Macieja Płaza pt. Skoruń
Jacek Braciak czyta książkę Macieja Płaza pt. "Skoruń"Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'44 Maciej Płaza "Skoruń", czyta Jacek Braciak - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'25 Maciej Płaza "Skoruń", czyta Jacek Braciak - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'28 Maciej Płaza "Skoruń", czyta Jacek Braciak - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
15'02 Maciej Płaza "Skoruń", czyta Jacek Braciak - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'50 Maciej Płaza "Skoruń", czyta Jacek Braciak - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Ma niewiele lat i opinię lenia, łobuza, nicponia. Jak to mówią w jego wiosce: skorunia. Mieszka na uboczu, gdzieś na Sandomierszczyźnie, nad Wisłą, która czasem niebezpiecznie podchodzi pod wały, z ojcem sadownikiem, konstruktorem, ateuszem, buntownikiem nie wiadomo przeciw komu, i matką, żywą świętą.

Są lata osiemdziesiąte XX wieku; parę lat wcześniej ojciec brał udział w tajemniczej konspiracji, dwadzieścia lat temu sąsiednią wieś spustoszyła nie do końca wyjaśniona powódź, czterdzieści minęło od nie do końca zapomnianej wojny. Skoruniem nikt się nie przejmuje, bo to jeszcze niby dziecko, ale on swoje wie, patrzy i słucha uważnie, wtyka nos w dorosłe sprawy i czuje, że zaczyna się życie: dopiero chłopięce, ale już groźne.

***

5 fragmentów książki Macieja Płazy czytał dla Państwa Jacek Braciak.

mat. prasowe/bch/mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Grochowska czyta reportaż o Ince

08.11.2015 13:16
Znakomita aktorka przedstawiła pięć fragmentów książki Luizy Łuniewskiej "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny".
Agnieszka Grochowska podczas nagrywania jej lektury w studiu Teatru Polskiego Radia
Agnieszka Grochowska podczas nagrywania jej lektury w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'00 Luiza Łuniewska "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny", czyta Agnieszka Grochowska - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
12'16 Luiza Łuniewska "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny", czyta Agnieszka Grochowska - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'10 Luiza Łuniewska "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny", czyta Agnieszka Grochowska - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'10 Luiza Łuniewska "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny", czyta Agnieszka Grochowska - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'22 Luiza Łuniewska "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny", czyta Agnieszka Grochowska - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Przez blisko pół wieku o Ince pamiętali tylko jej najbliżsi: siostry, koledzy z oddziałów, którzy nawet nie znali jej prawdziwego nazwiska, i pewien stary ksiądz, który nigdy nikomu o niej nie opowiadał.

Na początku lat 90. pani Stasia z Narewki pociągnęła za łokieć miejscowego nauczyciela: w tym domu, powiedziała, mieszkała dziewczyna zamordowana przez UB, musi pan o tym dzieciom opowiadać. Jednocześnie w Gdańsku historycy z IPN zaczęli szukać śladów tajemniczej sanitariuszki od Łupaszki.

Zobacz serwis specjalny
żołnierze wyklęci663wiki.jpg
Żołnierze Wyklęci

Ksiądz Marian Prusak z gdańskiej parafii odetchnął - w końcu mógł komuś opowiedzieć, co zdarzyło się w sierpniową noc 1946 roku.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 9-13.11.2015

Godzina emisji: 9.45 

Wydawnictwo The Facto/mc/kd

Czytaj także

Pełna gniewu rewizja "Obcego" Camusa

15.11.2015 15:00
Fragmenty powieści Kamela Daouda "Sprawa Meursaulta" w przekładzie Małgorzaty Szczurek czytał w Dwójce Marcin Przybylski.
Głos Marcina Przybylskiego będzie towarzyszył słuchaczom Dwójki przez najbliższy tydzień
Głos Marcina Przybylskiego będzie towarzyszył słuchaczom Dwójki przez najbliższy tydzieńFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
15'00 Kamel Daoud "Sprawa Meursaulta", czyta Marcin Przybylski - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'08 Kamel Daoud "Sprawa Meursaulta", czyta Marcin Przybylski - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'17 Kamel Daoud "Sprawa Meursaulta", czyta Marcin Przybylski - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
13'40 Kamel Daoud "Sprawa Meursaulta", czyta Marcin Przybylski - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'45 Kamel Daoud "Sprawa Meursaulta", czyta Marcin Przybylski - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Powieść to rewers, a raczej kontynuacja "Obcego" Alberta Camusa. Narratorem książki jest Harun, brat Araba zamordowanego przez Meursaulta na rozpalonej słońcem algierskiej plaży. Siedząc w barze i rozmawiając z nieznajomym, Harun próbuje zrekonstruować wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat i odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do zabójstwa i jak to możliwe, że w powieści Camusa słowo "Arab" pada 25 razy, a imię jego brata - Musy ani razu. Pełna gniewu rewizja literackiego arcydzieła, ale przede wszystkim żywe i pełne emocji spojrzenie na historię Algierii.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 16-20.11.2015

Godzina emisji: 9.45

mm/bch

Czytaj także

Zaskakująco kłopotliwe listy Mikołaja Gogola

27.11.2015 11:00
"Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi" Mikołaja Gogola w przekładzie Feliksa Netza przeczyta Jacek Mikołajczak.
Jacek Mikołajczak podczas czytania fragmentów książki Mikołaja Gogola
Jacek Mikołajczak podczas czytania fragmentów książki Mikołaja GogolaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'23 Mikołaja Gogol "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi", czyta Jacek Mikołajczak - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
13'22 Mikołaja Gogol "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi", czyta Jacek Mikołajczak - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'56 Mikołaja Gogol "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi", czyta Jacek Mikołajczak - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
13'07 Mikołaja Gogol "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi", czyta Jacek Mikołajczak - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'19 Mikołaja Gogol "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi", czyta Jacek Mikołajczak - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

"Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi" Mikołaja Gogola, wydane w 1847 roku, były wielkim zaskoczeniem dla entuzjastów sztuki pisarskiej autora "Szynela", "Rewizora" i "Martwych dusz". Także sam tytuł, na tle wymienionych arcydzieł, nie czarował magią, nie drażnił, nie ekscytował. Korespondencja z przyjaciółmi! W dodatku wybrane fragmenty! A może to, czego Autor nie włączył do książki, było ciekawsze i prawdziwie bulwersujące? Takie mogło być pierwsze wrażenie.

Zaskakiwała treść. Nie było takiej dziedziny życia społecznego i państwowego, której autor owych "wybranych fragmentów" nie poddałby czy to surowej krytyce, czy też życzliwemu zatroskaniu, czy wreszcie bezwarunkowej afirmacji. Pisarz o niepodważalnym do tej pory autorytecie wypowiadał się o literaturze i sztuce, o sądownictwie i nauczaniu, o Cerkwi prawosławnej, o ziemiaństwie, udzielał rad, jak kochać Rosję, tłumaczył, czym i kim jest Rosjanin, człowiek rosyjski, jaka jest rola kobiety we współczesnej Rosji, w jaki sposób nieść pomoc ubogim i dotkniętym przez los, jak ma sprawować swój urząd gubernator, bezlitośnie piętnował korupcję i łapownictwo, krytycznie wypowiadał się o Ameryce, a dla wzmocnienia swojej niezachwianej wiary w świętą moc carskiego jedynowładztwa, powoływał się na ustne i pisemne świadectwo Aleksandra Puszkina!

Wiele nauk, pouczeń, przestróg i porad Mikołaja Gogola czytamy dzisiaj z niedowierzaniem, ale i wtedy, gdy ukazała się ta książka, czytano ją i rozprawiano o niej z zakłopotaniem, zastanawiano się, jak to możliwe, by człowiek tej miary tak dalece zatracił, jak to ujął Vladimir Nabokov, "wyczucie prawdy i wolności". A jednak jest to książka ważna, partiami fascynująca, choćby i z tego względu, że, jak przyznał sam Gogol, zagalopował się w niej jak prawdziwy Chlestakow.

Feliks Netz

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 23-27.11.2015

Godzina emisji: 9.45

materiały Wydawnictwa Sic!/mc/bch