Powieści na antenie

"Na nieludzkiej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 14:32
Fragmenty książki Józefa Czapskiego, w której opisuje sowieckie zbrodnie.
Audio
  • Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency - odc. 6. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency - odc. 7. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency - odc. 8. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency - odc. 9. (To się czyta/Dwójka)
Adam Ferency czyta Na nieludzkiej ziemi Józefa Czapskiego
Adam Ferency czyta "Na nieludzkiej ziemi" Józefa CzapskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Książka "Na nieludzkiej ziemi" wpisuje się, wraz z "Innym światem" Herlinga-Grudzińskiego i "Archipelagiem Gułag" Sołżenicyna we wstrząsający kanon świadectw hekatomby cierpień, jakie zgotowała światu komunistyczna utopia realizowana z niewyobrażalnym okrucieństwem przez sowiecki aparat przemocy i ucisku.

Czesław Miłosz w "Roku myśliwego" pisał o Józefie Czapskim: to jego świadectwo o zamordowanych i w imieniu zamordowanych zostaje na zawsze, nie tak jak dzieła sztuki, co do których nigdy nie jest to pewne, ale jako nieustraszony zapis okropnej prawdy.

Fragmenty książki "Na nieludzkiej ziemi" czyta Adam Ferency.

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: w Paryżu jest się otoczonym polonikami

11.11.2015 18:34
- Każdą opowieść o Polsce od pokoleń zaczyna się w Paryżu od Hotelu Lambert, gdzie mieściła się siedziba ks. Adama Czartoryskiego i główny ośrodek polityczny Wielkiej Emigracji - mówi szef portalu PolskieRadio.pl.
- Ogromnej wagi adres w Paryżu to dla mnie 20 avenue Rapp, gdzie mieściło się biuro Radia Wolna Europa. To było moje miejsce pracy - mówi Andrzej Mietkowski
- Ogromnej wagi adres w Paryżu to dla mnie 20 avenue Rapp, gdzie mieściło się biuro Radia Wolna Europa. To było moje miejsce pracy - mówi Andrzej MietkowskiFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio
Posłuchaj
10'30 Andrzej Mietkowski o emigracyjnym życiu w Paryżu (Popołudnie z Jedynką)
więcej

Andrzej Mietkowski był działaczem opozycji demokratycznej. Należy on do ostatniego pokolenia polskich emigrantów politycznych. Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego znalazł się w Paryżu, gdzie spędził 9 lat. - Wraz z grupą krakowskich opozycjonistów dostaliśmy paszporty i grzech było nie skorzystać. Nie zamierzaliśmy jednak zostawać na emigracji. Decyzję podjął za nas gen. Jaruzelski - wspomina gość "Popołudnia z Jedynką".

Serwis specjalny
Jerzy-Giedroyc_663.jpg
Jerzy Giedroyc i paryska "Kultura"

W Paryżu Andrzej Mietkowski miał kontakt z emigracją powojenną skupioną wokół Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem. - Byli to Jerzy Giedroyc, Józef Czapski, Zofia Hertz czy Gustaw Herling-Grudziński. Stworzyli oni w Instytucie 637 numerów miesięcznika "Kultura", 170 wydań kwartalnika "Zeszyty Historyczne" i setki książek. Symbole się przenikają, czego dowodem były wiszące obok siebie portrety Józefa Piłsudskiego i ks. Adama Czartoryskiego w pokoju na piętrze redaktora Giedroycia - wspomina dziennikarz, tłumacz i publicysta.

W audycji Andrzej Mietkowski opowiada również o innych polskich śladach w Paryżu (m.in. Bibliotece Polskiej, księgarni i galerii Lambert, cmentarzu Père-Lachaise, biurze Radia Wolna Europa) i wyjaśnia, jaki przykry los spotkał pałac na Wyspie św. Ludwika, gdzie znajdował się Hotel Lambert.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Andrzej Mietkowski (Dyrektor-Redaktor Naczelny portalu PolskieRadio.pl)

Data emisji: 11.11.2015

Godzina emisji:
16.26

pg/jp

Czytaj także

Pawilon Józefa Czapskiego. "Życie w cytatach i obrazach"

18.02.2016 11:55
- Mam nadzieję, że dzięki temu pawilonowi, który budujemy w tej chwili w Krakowie, będzie można poznać Józefa Czapskiego z różnych stron – opowiadała w Dwójce Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
Józef Czapski to wielki polski malarz i pisarz, współtwórca paryskiej Kultury
Józef Czapski to wielki polski malarz i pisarz, współtwórca paryskiej "Kultury"Foto: PAP/reprodukcja Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
06'02 Rozmowa z Krystyną Zachwatowicz i Andrzejem Wajdą, tegorocznymi laureatami Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora (Poranek Dwójki)
więcej

- Będzie tu stała wystawa biograficzna, całe życie Czapskiego pokazane poprzez cytaty z jego książek, pism. Będzie zrekonstruowany jego pokój z Maisons-Laffitte, w którym mieszkał przez 40 lat po wojnie – mówiła Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Z kolei Andrzej Wajda wspominał, że w tym nowo budowanym Pawilonie Józefa Czapskiego (powstającym w kompleksie zabudowy Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie) "szykuje się manifestacja fantastycznego malarstwa" Czapskiego.

Serwis specjalny
czapski.jpg
Józef Czapski

W rozmowie z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą i Andrzejem Wajdą - tegorocznymi laureatami Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora - nie mogło również zabraknąć tematu Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. - Istnieje już ono dwadzieścia lat. To nasz obowiązek i nasza radość - podkreślał reżyser.

***

Prowadzi: Monika Pilch

Goście: Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda

Data emisji: 18.02.2016

Godzina emisji: 7.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mc