Powieści na antenie

Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki

11.08.2017 14:00
Tuż przed 1 września 1939 roku w kościele Mariackim w Krakowie trwa gorączkowe pakowanie. Karol Estreicher, błyskotliwy historyk sztuki, wraz z grupą naukowców przygotowuje do wywiezienia i ukrycia bezcenny ołtarz Wita Stwosza...
Grzegorz Kwiecień czyta książkę Marty Grzywacz Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki
Grzegorz Kwiecień czyta książkę Marty Grzywacz "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki"Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
14'42 Marta Grzywacz "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki", czyta Grzegorz Kwiecień - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'38 Marta Grzywacz "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki", czyta Grzegorz Kwiecień - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
13'33 Marta Grzywacz "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki", czyta Grzegorz Kwiecień - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'43 Marta Grzywacz "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki", czyta Grzegorz Kwiecień - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej
Audio

Z Wawelu w stronę Rumunii wyrusza konwój z arrasami Zygmunta Augusta. Muzeum Czartoryskich ukrywa Damę z gronostajem i inne dzieła mistrzów. Do wielkiej ewakuacji dzieł sztuki przygotowuje się nie tylko Kraków, lecz niemal cała Europa. Wkrótce do podbitych krajów wkroczy armia wykształconych złodziei – historyków sztuki, architektów i muzealników – na usługach Hitlera. Będą plądrować muzea, kościoły i zbiory prywatne. W największej w historii grabieży zabytków wezmą udział prominentni funkcjonariusze Rzeszy: Hermann Göring i Hans Frank.

Karol Estraicher 663.jpg
Karol Estreicher i poszukiwacze ołtarza Wita Stwosza

Karol Estreicher, pełen wyrzutów sumienia, że tylko ułatwił wrogowi wywózkę zabytku, nie spocznie, dopóki nie odnajdzie ołtarza i nie sprowadzi go z powrotem do Polski. Nie przypuszcza nawet, że zajmie mu to sześć lat, a na swojej drodze spotka niezliczone przeszkody. Przyczyni się jednak do powstania elitarnej międzynarodowej grupy obrońców skarbów – Monuments Men.

Fragmenty książki Marty Grzywacz czytał dla Państwa Grzegorz Kwiecień.

***

mat. pras. wydawnictwa PWN/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dobranoc, Auschwitz". Wspomnienia byłych więźniów

03.02.2017 09:00
Jacek Mikołajczak czytał w Dwójce fragmenty książki "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach" Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego.
Dobranoc, Auschwitz. Wspomnienia byłych więźniów
Foto: Pixabay/domena publiczna
Posłuchaj
11'38 Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach", czyta Jacek Mikołajczak, fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
12'01 Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach", czyta Jacek Mikołajczak, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'08 Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach", czyta Jacek Mikołajczak, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
11'34 Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach", czyta Jacek Mikołajczak, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
12'26 Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach", czyta Jacek Mikołajczak, fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

dobranoc-auschwitz1200.jpg
"Nienazwane doświadczenie". Historie więźniów Auschwitz

Autorzy "Dobranoc, Auschwitz" opisują nie tylko wojenne losy pięciorga więźniów Auschwitz, lecz także jak ich życie ułożyło się potem.

Losy powojenne byłych więźniów łączy postać Alicji Klich-Rączki, lekarki, która poświęciła się opiece nad byłymi więźniami kacetów i towarzyszy im w ich codzienności.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 30.01-3.02.2017

Godzina emisji: 9.45

jp/mc/mz

Czytaj także

Walka z hydrą komunizmu. Czytamy "Zgliszcza"

12.05.2017 11:00
W audycji "To się czyta" Andrzej Mastalerz zaprezentował fragmenty powieści Piotra Zaremby, dziennikarza, publicysty i komentatora politycznego.
Andrzej Mastalerz czyta Zgliszcza Piotra Zaręby
Andrzej Mastalerz czyta "Zgliszcza" Piotra ZarębyFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'02 Piotr Zaremba "Zgliszcza", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
13'16 Piotr Zaremba "Zgliszcza", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'13 Piotr Zaremba "Zgliszcza", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
13'37 Piotr Zaremba "Zgliszcza", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
12'07 Piotr Zaremba "Zgliszcza", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
11'37 Piotr Zaremba "Zgliszcza", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 6. (To się czyta/Dwójka)
11'39 Piotr Zaremba "Zgliszcza", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 7. (To się czyta/Dwójka)
12'20 Piotr Zaremba "Zgliszcza", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 8. (To się czyta/Dwójka)
11'52 Piotr Zaremba "Zgliszcza", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 9. (To się czyta/Dwójka)
14'36 Piotr Zaremba "Zgliszcza", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 10. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Akcja "Zgliszcz" dzieje się w latach 1945-1956. Opowiada o próbie uprawiania polityki na cmentarzu, jakim stała się powojenna Polska. Polityki zmierzającej do powstrzymania rozrostu hydry, jaką był komunizm. Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Stanisława Mikołajczyka, który podjął ryzykowny eksperyment, próbując ograć komunistów metodami parlamentarnymi, ale też z perspektywy żołnierzy wyklętych czy zwykłych ludzi. Większość bohaterów to postaci autentyczne; obok nich pojawiają się postaci fikcyjne, które jednak często też miały swoje historyczne pierwowzory.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Data emisji: 1-12.05.2017

Godzina emisji: 9.45

mat. prom.wyd. Zysk i S-ka/mc/jp/mz


Czytaj także

Opowieść o prezydencie Polski na uchodźstwie

16.06.2017 12:38
W cyklu "To się czyta" Marcin Przybylski zaprezentował fragmenty książki Zofii Wojtkowskiej "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego".
Grafika na podstawie dwóch fotografii przedstawiających Edwarda Raczyńskiego
Grafika na podstawie dwóch fotografii przedstawiających Edwarda RaczyńskiegoFoto: wikimedia/domena publiczna
Posłuchaj
14'37 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)
15'01 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'58 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
11'15 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'30 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
14'37 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 6. (To się czyta/Dwójka)
14'52 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 7. (To się czyta/Dwójka)
14'02 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 8. (To się czyta/Dwójka)
14'17 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 9. (To się czyta/Dwójka)
14'41 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 10. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Edward Bernard Raczyński (ur. 19 grudnia 1891 w Zakopanem, zm. 30 lipca 1993 w Londynie) – polski dyplomata, polityk i pisarz, prezydent RP na uchodźstwie w latach 1979–1986. Był zarówno najstarszym (złożył urząd w wieku 95 lat), jak i najdłużej żyjącym prezydentem RP (zmarł w wieku 101 lat i 7 miesięcy).

Bywają ludzie, którzy są świadkami historii. Bywają tacy, którzy się kreują na jej twórców. I są w końcu ci nieliczni, którzy historię tworzą, sami pozostając w cieniu. Edward Raczyński, dyplomata, prezydent na uchodźstwie, poeta i wizjoner należał do tej ostatniej, tak rzadkiej grupy ludzi. Jego długie, ponad stuletnie życie mogłoby posłużyć za scenariusz do niejednego filmu o polskiej historii. Spadkobierca wspaniałego rodu, syn wyjątkowej kobiety, współtwórca polityki zagranicznej Polski międzywojennej. Podczas II wojny światowej ambasador w Londynie i kierownik uchodźczego MSZ. Człowiek, który przekazał światu świadectwo Jana Karskiego i jako pierwszy wysłuchał sprawozdania Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przyjaciel Churchilla, bywalec brytyjskiego pałacu królewskiego. Po wojnie głos wolnej Polski na Zachodzie i jeden z prekursorów idei zjednoczonej Europy. Polak i Europejczyk w każdym calu. Arystokrata najlepszej próby i demokrata do szpiku kości. Poeta, który bronił się przed polityką, a którego największa światowa polityka dopadała przez całe życie. Kochanek, mąż, ojciec, którego szczęście zawsze musiało ustępować wyższej konieczności. Autor oficjalnego dziennika i nigdy nieopublikowanych prywatnych zapisków, które w tej książce po raz pierwszy ujrzą światło dzienne.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa ISKRY.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytał: Marcin Przybylski

Data emisji: 5.06-16.06.2017

Godzina emisji: 9.45

materiały prasowe wydawnictwa ISKRY/bch/mc


Czytaj także

"Powstańcy '44". Wspomnienia bohaterów Sierpnia

04.08.2017 12:00
Marzena Trybała czytała w Dwójce fragmenty książki Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie".
Okładka książki Powstańcy 44. Bohaterowie i świadkowie; w tle zdjęcie zniszczeń wojennych w Warszawie w czasie powstania warszawskiego
Okładka książki "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie"; w tle zdjęcie zniszczeń wojennych w Warszawie w czasie powstania warszawskiegoFoto: materiały prasowe/wikimedia/domena publiczna
Posłuchaj
04'54 Z Małgorzatą Czerwińską-Buczek rozmawia Dawid Dziedziczak (Poranek Dwójki)
14'45 Małgorzata Czerwińska-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie", czyta Marzena Trybała - cz. 1 (To się czyta latem/Dwójka)
14'35 Małgorzata Czerwińska-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie", czyta Marzena Trybała - cz. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'30 Małgorzata Czerwińska-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie", czyta Marzena Trybała - cz. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
13'50 Małgorzata Czerwińska-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie", czyta Marzena Trybała - cz. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'55 Małgorzata Czerwińska-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie", czyta Marzena Trybała - cz. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

Ta książka miała być historią ludzkich przeżyć, a jest zapisem wielkich emocji i przyjaźni. Rok spotkań i rozmów z powstańcami zmienił zupełnie życie autorki, przewartościował je. Zrozumiała, że ram młodości nie wyznacza metryka urodzenia, ale nasz stosunek do ludzi i do siebie. Że największym dobrem są przyjaźń i miłość.

Barbara Gancarczyk z batalionu "Wigry" przeżyła Powstanie na Starówce. Jako sanitariuszka była wszędzie tam, gdzie toczyły się najcięższe walki. Nie wyszła kanałami do Śródmieścia, została z rannymi. Była jedną z ostatnich ocalałych wychodzących ze szpitala na Długiej, gdzie Niemcy wymordowali setki chorych. Legendarny powstaniec Witold Kieżun zawdzięcza swój pseudonim "Wypad" samotnemu zwiadowi, z którego wrócił z czternastoma niemieckimi jeńcami oraz arsenałem broni i amunicji - ot, taki wypad! Odważny i nieugięty żołnierz został "pokonany" przez piękną miss batalionu "Jolę". Małżeństwem byli przez 63 lata.

powstanie1200.jpg
"Powstańcy '44". Książka, która przywróciła młodość powstańcom

Janina Rożecka "Dora" to córka oficera zamordowanego w Starobielsku. W Powstaniu sanitariuszka na Żoliborzu. Maria Pajzderska, sanitariuszka z batalionu "Harnaś", pierwszy raz po 70 latach opowiada o swoich przeżyciach, dzieli się emocjami. Sławomir Pocztarski, 14-letni powstaniec, wraca we wspomnieniach do dzieciństwa. Ojciec zmarł na skutek ran odniesionych w Powstaniu. Jerzy Janowski cudem ocalał z egzekucji w czasie rzezi Woli. Całe swoje dorosłe życie poświęcił na walkę o upamiętnienie miejsc martyrologii. Marian Gałęzowski we wrześniu 1939 roku walczył w Armii "Prusy". W Powstaniu był dowódcą jednego z plutonów kompanii "Grażyna".

Urszula Katarzyńska, łączniczka w Brygadzie Dywersyjnej "Broda 53", przeszła cały szlak powstańczy: Wola, Starówka, Śródmieście, Czerniaków i Mokotów. Jej ukochany "Włodek" zginął, ale do dzisiaj żyje w sercu i myślach "Uli". Janina Chmielińska, obecnie siostra urszulanka, w Powstaniu była sanitariuszką w Zgrupowaniu "Kryska" na Czerniakowie. Stała pod ścianą, czekając na rozstrzelanie. Wszyscy zginęli, jej życie uratował... Niemiec z plutonu egzekucyjnego. Siostra Janina do dzisiaj nie rozumie, dlaczego to zrobił.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytała: Marzena Trybała

Data emisji: 31.07-4.08.2017

Godzina emisji: 9.45

mat. prom. wyd. Bellona/mc/jp/bch