Powieści na antenie

"Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 16:27
Józef Rotblat ma 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracuje nad bombą atomową. Jest Polakiem i odmawia przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa – będzie przez to podejrzany o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego.
Audio
  • Marek Górlikowski "Noblista z Nowolipek", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marek Górlikowski "Noblista z Nowolipek", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marek Górlikowski "Noblista z Nowolipek", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marek Górlikowski "Noblista z Nowolipek", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marek Górlikowski "Noblista z Nowolipek", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Jarosław Gajewski czyta książkę Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój
Jarosław Gajewski czyta książkę "Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój"Foto: Piotr Piorun/PR

Gdy buduje najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce dzień i noc walczą o przetrwanie. Pół wieku później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę.

"Noblista z Nowolipek" to nie tylko inspirująca opowieść o człowieku, który miał odwagę sprzeciwić się światowym mocarstwom. To wciągająca, znakomicie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń.

Marek Górlikowski dociera do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata. Reporter nie krzepi serc. Pyta o cenę światowego pokoju, odpowiedzialność naukowców za wyniki ich badań i w końcu: o polską pamięć o żydowskich sąsiadach i żydowską – o polskich. Jako pierwszy wyjaśnia, co sprawiło, że Rotblat niestrudzenie powtarzał: "Pamiętaj o swoim człowieczeństwie, reszta jest nieważna".

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 13-17.08.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom./wyd. Znak/pg

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

Zyta Rudzka: zajrzałam do otchłani studni, tam się zaczęło

03.08.2018 19:00
- Wybrałam się na badania terenowe, by już jako dorosła kobieta zajrzeć do studni. Znalazłam jedną pod Warszawą, choć długo to trwało. To było jak zaglądanie w otchłań - wspominała Zyta Rudzka, opowiadając o swojej najnowszej książce "Krótka wymiana ognia".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
43'26 Rozmowa z Zytą Rudzką o jej najnowszej książce "Krótka wymiana ognia" (Dwukropek/Dwójka)
więcej

kryminał1200.jpg
Raymond Chandler - twórca estetyki noir w literaturze i kinie

- Pewnego dnia bohaterka mojej powieści bierze stołeczek do dojenia krów, idzie do studni, nachyla się nad nią i wypowiada swoje życie - mówiła pisarka o "mamulce", samotnej kobiecie, w podeszłym wieku, mieszkającej gdzieś "poza wsią". - Zastanawiałam się, jak ją opisać, ciszę tego losu, jej nieobecność, również dla samej siebie - przyznała Zyta Rudzka. Swoiste rozwiązanie przyszło dzięki językowi. - Język przesiewa doświadczenie, ono się w języku ujawnia i chowa, a ja uwielbiam słowa. Grzebię w nich, zawsze szukam tego, które coś otworzy.

Przeprowadzone pewnego dnia "badania terenowe pod Warszawą", wyprawa do studni, pokazały, że studzienna przestrzeń może być początkiem opowieści. - To było jak zaglądanie w otchłań i ten język mojej bohaterki tam się zaczął. Język lamentacyjny i pytania otchłanne - mówiła Zyta Rudzka.

W rozmowie również o fascynacji "bohaterami ocalonymi, po traumie", o dramatycznych epizodach II wojny światowej, o psychologii i literaturze - "różnych rejestrach odczuwania" czy o seksualności późnego wieku i zmysłowości jako "intensywności odczuwania życia".

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Gość: Zyta Rudzka (pisarka)

Data emisji: 3.08.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/pg

Czytaj także

"Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia

06.08.2018 16:03
- Hanna Świda-Ziemba współpracowała z podziemną "Kartą". Po publikacji, która jmogła już ukazać się pod jej prawdziwym nazwiskiem zaproponowałem, by opowiedziała o swoim życiu. Zgodziła się i dzięki temu mogła powstać ta książka – mówił w Dwójce dr Dominik Czapigo.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Shutterstock/materiały prom.
Posłuchaj
29'13 "Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

haupt663.jpg
"Kilka stron prozy Zygmunta Haupta wystarczy, by połknąć haczyk"

W audycji "O wszystkim z kulturą" wspominaliśmy zmarłą sześć lat temu wybitną profesor socjologii. Właśnie ukazały się, w tomie zatytułowanym "Uchwycić życie" jej wspomnienia, dzienniki i listy. Książka "Uchwycić życie" to świadectwo wyjątkowego zmysłu obserwacji, jaki charakteryzował profesor socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, która po 1989 roku odcisnęła ślad w polskiej kulturze, wyróżniając się niezależnością w myśleniu.

- Pierwszy zapis sporządziła jako dziesięciolatka. On może wydawać się nieco naiwny, ale jeśli pomyślimy, że został napisany w okupowanym przez sowietów Wilnie, to okaże się zapisem wyjątkowym, sporządzonym przez osobę dojrzałą ponad swój wiek - podkreślił dr Dominik Czapigo.

Kolejny zapis opowiada o wileńskim komplecie tajnego nauczania w 1943 roku, następne pochodzą z okresu powojennego i ukazują proces tworzenia nowej społeczno-politycznej rzeczywistości Polski, a w latach ofensywy stalinizmu – mechanizmów państwa totalitarnego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w którym nasi goście wspominają autorkę tych zapisów, opowiadają o Wilnie w którym spędziła pierwsze lata swego życia, jej działalności opozycyjnej i dorobku socjologicznym.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys, prof. Aleksander Manterys oraz redaktor tomu dr Dominik Czapigo.

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/mko