X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój"

17.08.2018 16:27
Józef Rotblat ma 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracuje nad bombą atomową. Jest Polakiem i odmawia przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa – będzie przez to podejrzany o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego.
Jarosław Gajewski czyta książkę Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój
Jarosław Gajewski czyta książkę "Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój"Foto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
14'44 Marek Górlikowski "Noblista z Nowolipek", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'03 Marek Górlikowski "Noblista z Nowolipek", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'50 Marek Górlikowski "Noblista z Nowolipek", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'19 Marek Górlikowski "Noblista z Nowolipek", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'21 Marek Górlikowski "Noblista z Nowolipek", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej
Audio

Gdy buduje najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce dzień i noc walczą o przetrwanie. Pół wieku później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę.

"Noblista z Nowolipek" to nie tylko inspirująca opowieść o człowieku, który miał odwagę sprzeciwić się światowym mocarstwom. To wciągająca, znakomicie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń.

Marek Górlikowski dociera do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata. Reporter nie krzepi serc. Pyta o cenę światowego pokoju, odpowiedzialność naukowców za wyniki ich badań i w końcu: o polską pamięć o żydowskich sąsiadach i żydowską – o polskich. Jako pierwszy wyjaśnia, co sprawiło, że Rotblat niestrudzenie powtarzał: "Pamiętaj o swoim człowieczeństwie, reszta jest nieważna".

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 13-17.08.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom./wyd. Znak/pg

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zyta Rudzka: zajrzałam do otchłani studni, tam się zaczęło

03.08.2018 19:00
- Wybrałam się na badania terenowe, by już jako dorosła kobieta zajrzeć do studni. Znalazłam jedną pod Warszawą, choć długo to trwało. To było jak zaglądanie w otchłań - wspominała Zyta Rudzka, opowiadając o swojej najnowszej książce "Krótka wymiana ognia".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
43'26 Rozmowa z Zytą Rudzką o jej najnowszej książce "Krótka wymiana ognia" (Dwukropek/Dwójka)
więcej

kryminał1200.jpg
Raymond Chandler - twórca estetyki noir w literaturze i kinie

- Pewnego dnia bohaterka mojej powieści bierze stołeczek do dojenia krów, idzie do studni, nachyla się nad nią i wypowiada swoje życie - mówiła pisarka o "mamulce", samotnej kobiecie, w podeszłym wieku, mieszkającej gdzieś "poza wsią". - Zastanawiałam się, jak ją opisać, ciszę tego losu, jej nieobecność, również dla samej siebie - przyznała Zyta Rudzka. Swoiste rozwiązanie przyszło dzięki językowi. - Język przesiewa doświadczenie, ono się w języku ujawnia i chowa, a ja uwielbiam słowa. Grzebię w nich, zawsze szukam tego, które coś otworzy.

Przeprowadzone pewnego dnia "badania terenowe pod Warszawą", wyprawa do studni, pokazały, że studzienna przestrzeń może być początkiem opowieści. - To było jak zaglądanie w otchłań i ten język mojej bohaterki tam się zaczął. Język lamentacyjny i pytania otchłanne - mówiła Zyta Rudzka.

W rozmowie również o fascynacji "bohaterami ocalonymi, po traumie", o dramatycznych epizodach II wojny światowej, o psychologii i literaturze - "różnych rejestrach odczuwania" czy o seksualności późnego wieku i zmysłowości jako "intensywności odczuwania życia".

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Gość: Zyta Rudzka (pisarka)

Data emisji: 3.08.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/pg

Czytaj także

"Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia

06.08.2018 16:03
- Hanna Świda-Ziemba współpracowała z podziemną "Kartą". Po publikacji, która jmogła już ukazać się pod jej prawdziwym nazwiskiem zaproponowałem, by opowiedziała o swoim życiu. Zgodziła się i dzięki temu mogła powstać ta książka – mówił w Dwójce dr Dominik Czapigo.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Shutterstock/materiały prom.
Posłuchaj
29'13 "Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

haupt663.jpg
"Kilka stron prozy Zygmunta Haupta wystarczy, by połknąć haczyk"

W audycji "O wszystkim z kulturą" wspominaliśmy zmarłą sześć lat temu wybitną profesor socjologii. Właśnie ukazały się, w tomie zatytułowanym "Uchwycić życie" jej wspomnienia, dzienniki i listy. Książka "Uchwycić życie" to świadectwo wyjątkowego zmysłu obserwacji, jaki charakteryzował profesor socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, która po 1989 roku odcisnęła ślad w polskiej kulturze, wyróżniając się niezależnością w myśleniu.

- Pierwszy zapis sporządziła jako dziesięciolatka. On może wydawać się nieco naiwny, ale jeśli pomyślimy, że został napisany w okupowanym przez sowietów Wilnie, to okaże się zapisem wyjątkowym, sporządzonym przez osobę dojrzałą ponad swój wiek - podkreślił dr Dominik Czapigo.

Kolejny zapis opowiada o wileńskim komplecie tajnego nauczania w 1943 roku, następne pochodzą z okresu powojennego i ukazują proces tworzenia nowej społeczno-politycznej rzeczywistości Polski, a w latach ofensywy stalinizmu – mechanizmów państwa totalitarnego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w którym nasi goście wspominają autorkę tych zapisów, opowiadają o Wilnie w którym spędziła pierwsze lata swego życia, jej działalności opozycyjnej i dorobku socjologicznym.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys, prof. Aleksander Manterys oraz redaktor tomu dr Dominik Czapigo.

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/mko