Powieści na antenie

"Wielka wojna Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 15:30
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki prof. Andrzeja Chwalby w interpretacji Jarosława Gajewskiego.
Audio
  • Andrzej Chwalba "Wielka wojna Polaków", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Chwalba "Wielka wojna Polaków", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Chwalba "Wielka wojna Polaków", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Chwalba "Wielka wojna Polaków", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Chwalba "Wielka wojna Polaków", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Jarosław Gajewski czyta książkę Wielka wojna Polaków
Jarosław Gajewski czyta książkę "Wielka wojna Polaków"Foto: Piotr Piorun/PR

NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Polska Niepodległa - serwis specjalny Polskiego Radia

28 czerwca 1914 roku ofiarą zamachu w Sarajewie padł następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Jego śmierć stała się iskrą, która wysadziła beczkę prochu, na której już do lat siedziała cała Europa. Skomplikowany układ sojuszy i powiązań międzynarodowych, rywalizacja mocarstw nie tylko na arenie europejskiej, lecz także na obszarze posiadłości kolonialnych, kryzysy dyplomatyczne i krzyżujące się interesy – to wszystko sprawiało, że wojna od jakiegoś czasu wisiała w powietrzu. Chociaż państwa polskiego nie było wtedy na mapie, na ziemiach polskich pilnie śledzono rozwój sytuacji i wiązano z nią spore nadzieje. Po raz pierwszy od czasów napoleońskich zaborcy mieli stanąć naprzeciw siebie w krwawym konflikcie...

"Wielka wojna Polaków" w przystępny i ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów Polaków w latach 1914–1918. Autor prezentuje losy milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku, daty symbolicznej, gdy na froncie zachodnim doszło do zawieszenia broni i zakończenia wojny, a w Polsce do przekazania władzy wojskowej przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu. Opowiada o losach trzech zaborów i trzech obszarów okupowanych, praktykach okupantów, które później zostały powtórzone w większej skali i w brutalniejszej formie podczas II wojny światowej, o aktywności najwybitniejszych polskich polityków i wojskowych, wysiłku politycznym i militarnym, który doprowadził do "polskiego listopada" 1918 roku i odzyskania niepodległości, a także o umęczonych przez wojnę bezimiennych świadkach i uczestnikach historii.

Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją zawsze towarzyszącą okresom wojennym. Do tej pory brakowało tak wielostronnej syntezy. Przez prawie 100 lat historycy w swoich badaniach nad ziemiami polskimi w Wielkiej Wojnie ograniczali się najczęściej do kwestii politycznych i wojskowych, a z ujęciami całościowymi mogliśmy się zapoznać jedynie w podręcznikach akademickich i syntezach historii Polski. Wielka Wojna Polaków z powodzeniem zapełnia tę lukę.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 5-9.11.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. Wyd. Naukowego PWN/pg

Zobacz więcej na temat: niepodległość

Czytaj także

"Polska 100 lat". Inicjatywa obywatelska w postaci książki

14.10.2018 15:38
W audycji mówiliśmy o niezwykłej publikacji, której prezentacja odbyła się 12 października podczas IV Śląskich Targach Książki w Katowicach.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Shutterstock
Posłuchaj
55'00 O bogato ilustrowanym albumie "Polska 100 lat" przygotowywanym w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości (Wolna sobota/Dwójka)
więcej

NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Niepodlegla.polskieradio.pl - serwis specjalny Polskiego Radia

"Polska 100 lat" to album, na który składa się pięć rozdziałów zawierających eseje o historii, gospodarce, kulturze, społeczeństwie, nauce i technice niepodległej Polski autorstwa wybitnych znawców przedmiotu. Równolegle z tą publikacją zawierającą, obok esejów, ok. 700 archiwalnych fotografii, ukazał się tom "Polska - eseje o stuleciu" zawierający wyłącznie teksty. 

Powstaniu albumu patronowała Rada Programowa kierowana przez prof. Michała Kleibera, a w jej składzie znaleźli się m.in. prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Adam Rotfeld, Wiesław Myśliwski, Henryk Samsonowicz i wydawca Bogdan Szymanik.

Z tego grona gośćmi audycji byli prof. Kleiber, prof. Bralczyk, prof. Rotfeld i Bogdan Szymanik. Ponadto w rozmowie brał udział Krzysztof Kłosiński - literaturoznawca i historyk literatury.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadził: Jerzy Kisielewski

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 16.00

pg/ac