X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Wielka wojna Polaków"

09.11.2018 15:30
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki prof. Andrzeja Chwalby w interpretacji Jarosława Gajewskiego.
Jarosław Gajewski czyta książkę Wielka wojna Polaków
Jarosław Gajewski czyta książkę "Wielka wojna Polaków"Foto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
14'47 Andrzej Chwalba "Wielka wojna Polaków", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'43 Andrzej Chwalba "Wielka wojna Polaków", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'04 Andrzej Chwalba "Wielka wojna Polaków", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'59 Andrzej Chwalba "Wielka wojna Polaków", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'43 Andrzej Chwalba "Wielka wojna Polaków", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Polska Niepodległa - serwis specjalny Polskiego Radia

28 czerwca 1914 roku ofiarą zamachu w Sarajewie padł następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Jego śmierć stała się iskrą, która wysadziła beczkę prochu, na której już do lat siedziała cała Europa. Skomplikowany układ sojuszy i powiązań międzynarodowych, rywalizacja mocarstw nie tylko na arenie europejskiej, lecz także na obszarze posiadłości kolonialnych, kryzysy dyplomatyczne i krzyżujące się interesy – to wszystko sprawiało, że wojna od jakiegoś czasu wisiała w powietrzu. Chociaż państwa polskiego nie było wtedy na mapie, na ziemiach polskich pilnie śledzono rozwój sytuacji i wiązano z nią spore nadzieje. Po raz pierwszy od czasów napoleońskich zaborcy mieli stanąć naprzeciw siebie w krwawym konflikcie...

"Wielka wojna Polaków" w przystępny i ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów Polaków w latach 1914–1918. Autor prezentuje losy milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku, daty symbolicznej, gdy na froncie zachodnim doszło do zawieszenia broni i zakończenia wojny, a w Polsce do przekazania władzy wojskowej przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu. Opowiada o losach trzech zaborów i trzech obszarów okupowanych, praktykach okupantów, które później zostały powtórzone w większej skali i w brutalniejszej formie podczas II wojny światowej, o aktywności najwybitniejszych polskich polityków i wojskowych, wysiłku politycznym i militarnym, który doprowadził do "polskiego listopada" 1918 roku i odzyskania niepodległości, a także o umęczonych przez wojnę bezimiennych świadkach i uczestnikach historii.

Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją zawsze towarzyszącą okresom wojennym. Do tej pory brakowało tak wielostronnej syntezy. Przez prawie 100 lat historycy w swoich badaniach nad ziemiami polskimi w Wielkiej Wojnie ograniczali się najczęściej do kwestii politycznych i wojskowych, a z ujęciami całościowymi mogliśmy się zapoznać jedynie w podręcznikach akademickich i syntezach historii Polski. Wielka Wojna Polaków z powodzeniem zapełnia tę lukę.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 5-9.11.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. Wyd. Naukowego PWN/pg

Zobacz więcej na temat: niepodległość
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska 100 lat". Inicjatywa obywatelska w postaci książki

14.10.2018 15:38
W audycji mówiliśmy o niezwykłej publikacji, której prezentacja odbyła się 12 października podczas IV Śląskich Targach Książki w Katowicach.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Shutterstock
Posłuchaj
55'00 O bogato ilustrowanym albumie "Polska 100 lat" przygotowywanym w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości (Wolna sobota/Dwójka)
więcej

NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Niepodlegla.polskieradio.pl - serwis specjalny Polskiego Radia

"Polska 100 lat" to album, na który składa się pięć rozdziałów zawierających eseje o historii, gospodarce, kulturze, społeczeństwie, nauce i technice niepodległej Polski autorstwa wybitnych znawców przedmiotu. Równolegle z tą publikacją zawierającą, obok esejów, ok. 700 archiwalnych fotografii, ukazał się tom "Polska - eseje o stuleciu" zawierający wyłącznie teksty. 

Powstaniu albumu patronowała Rada Programowa kierowana przez prof. Michała Kleibera, a w jej składzie znaleźli się m.in. prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Adam Rotfeld, Wiesław Myśliwski, Henryk Samsonowicz i wydawca Bogdan Szymanik.

Z tego grona gośćmi audycji byli prof. Kleiber, prof. Bralczyk, prof. Rotfeld i Bogdan Szymanik. Ponadto w rozmowie brał udział Krzysztof Kłosiński - literaturoznawca i historyk literatury.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadził: Jerzy Kisielewski

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 16.00

pg/ac