Powieści na antenie

"Lekcje nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 12:00
W swojej najnowszej książce George Weigel przedstawia nam portret świętego, dla którego zawsze najważniejszy był człowiek. Śledząc poczynania Jana Pawła II, słuchając jego prywatnych historii i towarzysząc mu w licznych pielgrzymkach stworzył opowieść będącą ostatnią lekcją jakiej udzielił nam papież, lekcją zaufania i nadziei.
Audio
  • George Weigel "Lekcje nadziei", czyta Jarosław Gajewski – fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • George Weigel "Lekcje nadziei", czyta Jarosław Gajewski – fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • George Weigel "Lekcje nadziei", czyta Jarosław Gajewski – fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • George Weigel "Lekcje nadziei", czyta Jarosław Gajewski – fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • George Weigel "Lekcje nadziei", czyta Jarosław Gajewski – fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

"Jan Paweł II zmieniał życie każdego, kto się z nim zetknął. Stawał się autorytetem, wzorem, często kimś bliskim. Niezwykła relacja łączyła go z George'em Weiglem, autorem bestsellerowych biografii Papieża. Liczne nieformalne spotkania podczas wspólnych kolacji, wzajemna pamięć i troska pozwoliły Weiglowi nazywać się prawdziwym przyjacielem Jana Pawła II" - czytamy w nocie wydawniczej.

"W swojej najnowszej książce Weigel przedstawia nam portret świętego, dla którego zawsze najważniejszy był człowiek. Śledząc poczynania Jana Pawła II, słuchając jego prywatnych historii i towarzysząc mu w licznych pielgrzymkach, stworzył opowieść będącą ostatnią lekcją jakiej udzielił nam papież, lekcją zaufania i nadziei. To książka, którą powinien przeczytać każdy kapłan i każdy świecki – nikogo nie pozostawi obojętnym" - dodaje wydawca.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 15-19.04.2019

Godzina emisji: 10.45-11.00

mko/bch

Czytaj także

Mariusz Urbanek: karmienie wszy było ich polisą na życie

28.10.2018 15:00
- W okupowanym Lwowie zatrudnienie w Instytucie prof. Rudolfa Weigla dawało gwarancję, że nie zostanie się wywiezionym przez Niemców na roboty - opowiadał w Dwójce autor biografii naukowca, który wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
52'56 Mariusz Urbanek o książce "Profesor Weigl i karmiciele wszy" (Wolna sobota/Dwójka)
więcej

czyta_Mastalerz_1200.jpg
Nauka i wojna. Historia człowieka, który pokonał tyfus

Prof. Weigl był badaczem, którego, ze względu na zasługi w walce z tyfusem, próbowali namówić do współpracy zarówno Rosjanie jak i Niemcy. Naukowiec, po wkroczeniu hitlerowców do Lwowa w 1941 roku, wykorzystał swój autorytet do otoczenia parasolem ochronnym jak największej grupy studentów i profesorów. - Podjął bardzo trudny, ale i brutalny wybór, kierując się tym, by uratować najbardziej zdolnych - opowiadał w audycji Mariusz Urbanek. - Wiedział, że wojna się kiedyś skończy i talenty jego personelu będą potrzebne do odbudowy kraju.

W roli karmicieli wszy, którzy tuczyli pasożyty własną krwią, zostali zatrudnieni m.in. Zbigniew Herbert, Stefan Banach, Stanisław Skrowaczewski czy Andrzej Szczepkowski. W audycji Mariusz Urbanek opowiadał o zwyczajach, które panowały podczas przystawiania skrzyneczek z owadami do ud badaczy. Biograf zwrócił też uwagę na dramatyczny wybór prof. Weigla, który, mimo austriackiego pochodzenia, odmówił dopisania go do niemieckiej listy narodowościowej. Biograf dodał, że ten patriotyczny gest, ale też przekazywanie antytyfusowych szczepionek polskiemu podziemiu, nie uchroniło biologa od podłości, która spotkała go od współobywateli po wojnie.

W audycji Mariusz Urbanek opowiadał także o innych swoich książkach biograficznych m.in. o pozycji poświęconej polskim matematykom ze Lwowa, która, ku jego zaskoczeniu, okazała się wielkim hitem na rynku literackim.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadził: Jerzy Kisielewski

Gość: Mariusz Ubranek (pisarze, biograf)

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 16.00

bch