Powieści na antenie

"Miasto uśpionych kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 10:41
W cyklu "To się czyta latem" prezentowaliśmy fragmenty zbioru opowiadań i felietonów Gyuli Krudy’ego. Czytał Arkadiusz Janiczek.
Audio
  • Gyula Krudy "Peszt" z tomu opowiadań "Miasto uśpionych kobiet", czyta Arkadiusz Janiczek - fragm. 1 (To się czyta latem/Dwójka)
  • Gyula Krudy "Listy z Pesztu" z tomu opowiadań "Miasto uśpionych kobiet", czyta Arkadiusz Janiczek - fragm. 2 (To się czyta latem/Dwójka)
  • Gyula Krudy "Wiejski sen o świcie w Peszcie" z tomu opowiadań "Miasto uśpionych kobiet", czyta Arkadiusz Janiczek - fragm. 3 (To się czyta latem/Dwójka)
  • Gyula Krudy "Jak książę Walii przechodził szkołę życia w Peszcie" z tomu opowiadań "Miasto uśpionych kobiet", czyta Arkadiusz Janiczek - fragm. 4 (To się czyta latem/Dwójka)
  • Gyula Krudy "Miasto uśpionych kobiet", czyta Arkadiusz Janiczek - fragm. 5 (To się czyta latem/Dwójka)
Arkadiusz Janiczek
Arkadiusz JaniczekFoto: Piotr Piorun/PR

Autor opowiadań zabiera czytelnika w świat, który sam dobrze zna: małe, drętwiejące nudą miasteczko, w którym czas płynie bardzo wolno. Charakterystyczna, lokalna społeczność spotyka się w przestrzeni mitycznego rynku, gospody, szkoły tańca, cukierni, domu uciech – wszystkie te wydarzenia balansują się na granicy jawy i snu, czasem wydają się tylko surrealistycznym wytworem wyobraźni.

Jak czytamy na stronie wydawcy, w tomie znalazły się również teksty publicystyczne, które pokazują, jak istotne dla węgierskiego pisarza jest łączenie rzeczywistości z fikcją literacką. W Polsce jego twórczość literacka porównywana jest do Brunona Schulza.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.07.2019

Godzina emisji: 10.45

am/mko

Zobacz więcej na temat: książki literatura

Czytaj także

Monika Adamczyk-Garbowska: Singer ukrywał przed ojcem, że czyta książki

16.07.2019 12:03
- Z 14 lipca jako datą urodzin Singera wiąże się ładna opowieść. Matka Singera na jego pytanie "a kiedy są moje urodziny?" odpowiedziała "dzisiaj" - mówiła w audycji "Strefa literatury" dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Getta Warszawskiego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/ Baimieng
Posłuchaj
46'19 Izaak Baszewis Singer – z Biłgoraju, z raju w świat (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

W wielu źródłach można przeczytać, że 14 lipca 115 lat temu w Leoncinie koło Nowego Dworu przyszedł na świat ten niezwykły żydowsko-polsko-amerykański pisarz. Jednak ani dzień, ani też rok jego urodzin nie jest pewny. - Jeżeli przyjrzymy się biografii Singera to 1902 rok wydaje się bardziej prawdopodobny, niż 1904, choćby ze względu na fakt, że Izaak Baszewis Singer pamiętał pożar w Radzyminie. Rodzina Singerów mieszkała tam około 1906-1907 roku. Trudno uwierzyć, że jako dwu- czy trzyletni chłopiec by to pamiętał - opowiadała prof. Monika Adamczyk-Garbowska, wykładowczyni UMCS. - Często również podawano późniejszą datę urodzin w obawie przed zaciągnięciem do wojska w czasie I wojny światowej. Natomiast nie wiem, czy ktokolwiek trafił na akt urodzenia pisarza - podkreśliła.

- Historia z 14 lipca wydaje mi się wymyślona. Ciekawe jest to, że jest też inna data dzienna i nie są to równo dwa lata różnicy. Natomiast to, że Singer być może bronił się przed wcieleniem do wojska, miało istotne znaczenie - mówiła dr Hanna Węgrzynek.

Jak podkreślała prof. Monika Adamczyk-Garbowska, Izaak Baszewis ukrywał przed ojcem, że czyta literaturę świecką, czy nawet jidysz. Ze wspomnień z Biłgoraja można się dowiedzieć, że czytał gdzieś na drzewie, czy pisał schowany w krzakach. - Świecka literatura to była literatura trefna dla środowisk ultra-ortodoksyjnych czy chasydzkich. Nawet później żartobliwie wspominał w jakichś tekstach z Warszawy, jak ojciec przyjechał do niego i pytał, co on robi, to mówił, że sprzedaje gazety. Już bardziej szacownym zajęciem niż pisanie było sprzedawanie gazet – wspominała prof. Monika Adamczyk-Grabowska.

Dlaczego Singer używał dwóch nazwisk – Baszewis i Singer? Jaka była rodzina Singerów? Jak wpłynęła na jego twórczość Warszawa? I dlaczego to miasto wciąż powracało w jego wspomnieniach? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziły: Anna Lisiecka i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Monika Adamczyk-Garbowska (tłumaczka utworów Singera, Uniwersytet Marii Curie-Sklodowskiej) oraz dr Hanna Węgrzynek (historyk, Muzeum Getta Warszawskiego)

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 18.00

am/pg