Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Cała Polska czytała "Trylogię"

Polskie Radio
Paweł Kurek 06.09.2014
Aktorka Anna Seniuk czyta Trylogię w Ogrodzie Saskim
Aktorka Anna Seniuk czyta "Trylogię" w Ogrodzie Saskim , foto: PAP/Jacek Turczyk

Już po raz trzeci cała Polska wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W tym roku w ponad 1600 miejscach w kraju czytaliśmy najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza. Poznaliśmy też tytuł książki, którą będziemy czytać w 2015 r.

Tegoroczna odsłona akcji skupiła się na "Trylogii", wyjątkowym dziele polskiego noblisty - Henryka Sienkiewicza. "Ogniem i mieczem", "Pan Wołodyjowski" oraz "Potop" to powieści historyczne, przez pryzmat których do dziś patrzymy na polską historię, które już od 160 lat są największym polskim bestsellerem nie tylko w naszym kraju, lecz także na całym świecie.

– "Trylogia" zachwycała, prowokowała do dyskusji i, choć czasem prowadziła do sporów czy polemik, kształtowała całe pokolenia Polaków. Pisana "ku pokrzepieniu serc" w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze – mówił prezydent Bronisław Komorowski, oficjalnie rozpoczynając w warszawskim Ogrodzie Saskim dzień z "Trylogią".

Za rok, podczas czwartej odsłony akcji, wraz ze Stanisławem Wokulskim będziemy przechdzali się ulicami XIX-wiecznej Warszawy - bohaterem Narodowego Czytania będzie "Lalka" Bolesława Prusa.

Narodowe Czytanie "Trylogii" odbyło się w sobotę 6 września 2014 r. Do akcji przyłączyły się teatry, szkoły, domy kultury, biblioteki i sceny koncertowe w całym kraju. Dzieła Henryka Sienkiewicza czytano także w kilku miejscach Europy - od Ukrainy, Białorusi i Litwy, przez Szwecję, Rzym i Holandię aż do irlandzkiego Dublina. Wśród ponad 1600 miejsc biorących udział w akcji znalazły się dom zdrojowy, szpital oraz... areszty śledcze.

Warszawa, jak co roku, była centralnym punktem Narodowego Czytania. W stolicy rzez cały dzień znani aktorzy i aktorki wielu pokoleń prezentowali "Potop" - ostatnią część powieściowego cyklu. W scenerii Ogrodu Saskiego usłyszeliśmy interpretacje m.in. Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna, Jana Peszka, Anny Seniuk, Adama Woronowicza i Olgi Bołądź. Czytaniu towarzyszyła muzyka na żywo, którą specjalnie na tę okazję przygotowali kompozytorzy i zespoły młodego pokolenia, m.in. Marcin Masecki, Jacek Hałas i Pink Freud. Relację wideo z Ogrodu Saskiego można było na żywo obejrzeć na naszej stronie trylogia.polskieradio.pl


 

O akcji:

Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcję zorganizowano po raz pierwszy w 2012 r. wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Rok później prezentowano twórczość znakomitego komediopisarza Aleksandra Fredry.

mc