Nauka

Sprawdzasz pisownię? Sprawdź też emocje

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 11:54
Napisałeś wiadomość elektroniczną pod wpływem emocji? Nie jesteś pewien czy dobrze wyraziłeś swoje uczucia? Niewykluczone, że już niedługo będzie można sprawdzić "poprawność" emocjonalną przekazu internetowego.
Audio
Komputer przyszłości?
Komputer przyszłości?Foto: Glow Images/East News

Jak już sprawdziliśmy, emocje w sieci da się zmierzyć i przeanalizować. Jednym z narzędzi do pomiaru ładunku emocjonalnego jest system SentiStrength. Program stworzony przez naukowca z Wielkiej Brytanii bada zdania, zawarte np. w postach na forach. Potrafi określić w 5-punktowej skali zawartość pozytywnych i negatywnych emocji.

Zdobytą wiedzę można zastosować w praktyce: nasze emocje będzie mógł pokazać w internecie avatar. - Opracowano bardzo skomplikowane algorytmy opierające się na mimice, a uwzględniające nawet asymetrię w budowie ludzkiej twarzy. Te avatary są bardzo rzeczywiste - zapewnia psycholog z firmy badawczej Gemius Anna Winnicka.

Nauka w Polskim Radiu >>>

Marcin Skowron z Austriackiego Instytutu Badań nad Sztuczną Inteligencją dodaje, że możliwości zastosowania takich systemów jest bardzo wiele. - Począwszy od programów typu "companion", które pomagają osobom starszym w nauce języków obcych, a skończywszy na grach komputerowych - wymienia.

Czy narzędzia pozwalające mierzyć emocje w internecie znajdą zastosowanie w świecie polityki? Dowiesz się słuchając całej "Cyber Trójki", w której nie zabrakło także nowinek ze świata nowych technologii.

Na audycję, którą przygotowuje dla Państwa Damian Kwiek, zapraszamy w każdy piątek o godz. 18.10.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zdradliwy łańcuch szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 22:00
- Jeśli nie chcesz, aby spotkało cię nieszczęście, wyślij tą wiadomość swoim znajomym - jeszcze niedawno podobne teksty trafiały na nasze telefony. Rozwój portali społecznościowych sprawił, że musimy ostrożniej podchodzić do takich wiadomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internetowy handel na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 22:00
- Są towary, przy zakupie których niezwykle ważny jest osobisty kontakt z klientem oraz możliwość obejrzenia. Nie wszystkie firmy muszą więc sprzedawać swoje dobra przez internet - mówi Andrzej Pająk ("Chip").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer poczuje Twoje emocje!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 15:00
Internet ma mnóstwo zalet. I wielką wadę - słabo albo w ogóle nie przekazuje emocji użytkowników sieci. Wkrótce ma się to zmienić.
rozwiń zwiń