Nauka

"Uczta dla oczu". Zobacz nowe zdjęcia Marsa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 15:32
Łazik Mars Curiosity Rover przysłał nowe zdjęcia Marsa. NASA wskazała, że panorama składa się z 1,8 mld pikseli. Fotografia to w rzeczywistości ponad tysiąc osobnych zdjęć, których wykonanie zajęło 6,5 godziny w ciągu czterech dni.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: NASA

Zdjęcia zostały wykonane między 24 listopada i 1 grudnia zeszłego roku. Łazik zatrzymał się na zboczu góry Sharp i uwiecznił region Glen Torridon bogaty w minerały ilaste, który szczególnie interesuje badaczy geologii Marsa.

mars 1200.jpg
Elon Musk chce podbić kosmos. Zaprezentował statek Starship

- Curiosity przygotowało ucztę dla oczu. Po raz pierwszy podczas misji poświęciliśmy nasze działania stworzeniu panoramy w 360 stopniach - powiedział Ashwin Vasavada, pracownik naukowy projektu Curiosity z NASA Jet Propulsion Laboratory, cytowany przez "National Geographic".

Na panoramie widać m.in. niemal pięciokilometrowy krater Slangpos, a także ślady samego łazika pozostawione przez niego na powierzchni planety.

Fotografię można pobrać w pełnej rozdzielczości. Jest ona dostępna TUTAJ.


mr, NASA, "National Geographic", TVP Info

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego wiatr słoneczny spowodował erozję atmosfery na Marsie, a oszczędził Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 07:21
Dlaczego jest tak, że z Marsa atmosfera została "zdmuchnięta" przez wiatr słoneczny, a z Wenus nie? – zastanawia się nasz słuchacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolonizacja Marsa coraz bardziej realna. NASA odkryła wodę na Czerwonej Planecie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 11:00
Woda w postaci lodu znajduje się na dość sporej przestrzeni Czerwonej Planety, zaledwie 2,5 cm pod jej powierzchnią. Odkrycie może okazać się kluczową informacją w kontekście amerykańskich planów powrotu astronautów na Księżyc w 2024 roku, i docelowo lądowanie ludzi na Marsie.
rozwiń zwiń