Nauka

Komunikacja lekarz-pacjent podstawą dobrej terapii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 11:50
W Warszawie kończy się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Komunikacja w medycynie". - Chodzi o doskonalenie sztuki rozmawiania z pacjentem - mówi prof. Tomasz Pasierski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • Prof. Tomasz Pasierski o komunikacji lekarzy z pacjentami (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Monkey Business Images

W tym roku warszawska uczelnia wprowadziła przedmiot, na którym studenci nauczani są porozumiewania się z pacjentami. - Przez lata uważało się, że tę umiejętność nabywa się w trakcie pracy. Ale różnie z tym bywało, niektórzy nabywali dobrych nawyków, a niektórzy złych. Teraz studenci mają uczyć się technik rozmowy i sposobów radzenia sobie z problemami w komunikacji - mówi prof. Tomasz Pasierski.

Ekspert podkreśla, że rozmowa z pacjentem ma ogromny wpływ na trafne postawienie diagnozy. - To, co pacjent nam powie, naprowadza nas na rozpoznanie, a ono jest podstawą terapii. Druga kwestia to przekonanie pacjenta, że np. długotrwałe przyjmowanie leków jest dla niego dobre - mówi.

Czy lekarz powinien powiedzieć pacjentowi absolutnie wszystko o jego stanie zdrowia? Czym są dobra i zła nadzieja? Dlaczego zaufanie do lekarza w XXI wieku wygląda inaczej niż 100 lat temu? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: prof. Tomasz Pasierski (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 28.10.2017

Godzina emisji: 7.15

mg/kul