Nauka

Dziedziczak: chcemy, by Polska była urządzana zgodnie z wolą obywateli

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:36
- Procesy są długie i rozwlekłe. Chcemy to zmienić - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Dziedziczak, poseł PiS i pełnomocnik ds. Polaków i Polonii za granicą, odnosząc się do procedowanych ustaw reformujących sądownictwo.
Audio
  • Jan Dziedziczak, poseł PiS i pełnomocnik ds. Polaków i Polonii za granicą w "Sygnałach Dnia" (Jedynka)

pap ziobro 1200.jpg

Ziobro: główna przyczyna problemu sądownictwa to rozrośnięta korporacja

- W tym konflikcie chodzi o to, czyja jest Polska, do kogo ona należy, czy do obywateli, którzy w demokratycznych wyborach wybierają kierunek w którym ma iść ich kraj, i chcą np. by sądy działały lepiej - powiedział Jan Dziedziczak. - Z drugiej strony słyszymy, że jesteśmy nadzwyczajną kastą, a tak nie jest – chcemy, by Polska była urządzana zgodnie z wolą obywateli – dodał.

- Chcemy przyspieszyć działanie sądów i jest opór, jest zaangażowanie części środowiska sędziowskiego w politykę, marsze polityczne, są różne wyjazdy zagraniczne i ataki - powiedział w radiowej Jedynce Jan Dziedziczak.

Wojna informacyjna

Odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, ws. nieobecności na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, Jan Dziedziczak podkreślił, że "jesteśmy świadkami wojny informacyjnej, wojny hybrydowej".

- Polska zniwelowała potencjalny atak. To jest nasz sukces. Atak miał być większy, mogły paść bardzo niekorzystne dla Polski słowa, a pamiętajmy, że prezydent Rosji, czy tego chcemy, czy nie jest słuchany na świecie. Jest prezydentem mocarstwa nuklearnego - powiedział poseł PiS.

Do wystąpień i prezentacji nowej wizji historii II wojny światowej podczas Forum odniósł się w "Sygnałach dnia" także prezydencki minister, Krzysztof Szczerski. - To taka historia, w której polski czyn zbrojny, Polskie Państwo Podziemne, wysiłek polskiej armii na Wschodzie, która się wykrwawiała w walce z Hitlerem, a także na Zachodzie, gdzie Polacy walczyli ramię w ramię z aliantami, tej historii nie było i ma już jej nie być – podkreślił Szczerski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Jan Dziedziczak (poseł PiS, pełnomocnik ds. Polaków i Polonii za granicą)

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

Prezydent: trzeba sędziom jasno i mocno powiedzieć jaka jest ich rola

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 16:55
- Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest dziełem bardzo trudnym, ale patrząc na to, jak zachowuje się pewna część środowiska sędziowskiego, trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie, jaka jest rola sędziów - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Resort Sprawiedliwości: uchwała SN jest nieważna z mocy prawa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 20:15
"Uchwała Sądu Najwyższego została wydana z rażącym naruszeniem prawa" - napisało w oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości. Wcześniej trzy Izby SN orzekły, że sędziowie wskazani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Ziobro składa skargę nadzwyczajną. "To wielka niesprawiedliwość sądów"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 05:10
28 lat temu 10-letnia dziewczynka została zarażona w szczecińskim szpitalu żółtaczką. Przedstawiciele prawni kobiety domagali się zadośćuczynienia w kwocie 300 tys. zł, ale szczecińskie sądy przyznały jej trzy razy mniejszą kwotę. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, wniósł w tej sprawie skargę nadzwyczajną - informuje piątkowa "Gazeta Polska Codziennie".
rozwiń zwiń