Nauka

Bez fizyki ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 14:08
W jednym z warszawskich liceów, wiele lat temu podczas egzaminu maturalnego z fizyki jeden z uczniów w nie swojej kolejności wszedł do sali. Nauczyciel spytał groźnie: Jakim prawem pan wszedł?. Uczeń bez wahania odparł: Prawem tarcia. Od razu dostał piątkę.
Audio
  • Wiktor Niedzicki - dlaczego warto uczyć się fizyki.
Bez fizyki ani rusz
Foto: fot. sxc.hu

Właśnie prawo tarcia umożliwia nam poruszanie się. Gdyby nie było tarcia śliozgalibyśmy się na chodnikach jak na mokrym lodzie. Ale tego nie będzie wiedział ten, kto nie chce sie uczyć fizyki. Fizyka opisuje cały nasz świat. Bez fizyki nie byłoby radia, telefonu, telewizji, domów, samochodów, podrózy w kosmos i jedzenia. Nic by nie było.

- Nie rozumiem dlaczego jakiś minister zmniejszył liczbę godzin fizyki w szkołach - mówi Wiktor Niedzicki, fizyk i popularyzator nauki w rozmowie z Zygmuntem Chajzerem w Jedynce ("Cztery Pory Roku"). Jeśli podejmuje się takie nieprzemyślane decyzje to potem nie można się dziwić, że młodzież nie chce się uczyć tego przedmiotu, że nie chce zdawać na kierunki ścisłe, że brakuje inżynierów, a polska nauka rozwija się najlepiej na zagranicznych uniwersytetach - mówi gość Jedynki.

Najlepiej fizyki uczyć pokazując eksperymenty. Dzięki nim młodzież dowiaduje się jakie prawa fizyczne rządzą naszym codziennym życiem. Ale jak nauczyciele mają to robić skoro na przykład w szkole podstawowej połączono fizykę z przyrodą? A  tego przedmiotu często uczą geografowie czy biolodzy. Oni nie zrobią wybuchu z mąki. Po prostu nie wiedzą jak to zrobić nie mówiąc już o braku czasu. Obecnie program nauczania jest skonstruowany tak, że dzici mają tylko jedną godzinę fizyki w tygodniu. To jest przedmiot, który trzeba uczyć rozwiązując zadania, eksperymentując i powtarzając materiał - mówi Wiktor Niedzicki. A w szkole niczego się nie powtarza.

To, że fizyka jest źle uczona pokazują centra nauki, gdzie młodzież z zapartym tchem bawi się eksponatami, eksperymentuje. Centrów takich jest jednak za mało i nie zastąpią one normalnego nauczania - uważa gość Jedynki.

Posłuchaj całej rozmowy - dlaczego warto uczyć się fizyki.

AS

Zobacz więcej na temat: Zygmunt Chajzer tarcie kosmos
Czytaj także

Majówkowe eksponaty w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 09:00
Co zabrać na bezludną wyspę i jak płynąć łodzią pod górę? Odpowiedź na te pytania poznacie oglądając filmy z wycieczki Kuby Marcinowicza do nadwiślańskiej placówki naukowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszyła międzynarodowa matura. Wyniki w lipcu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 11:36
Egzaminem pisemnym z języka angielskiego sesję maturalną rozpoczęli polscy maturzyści chcący uzyskać Międzynarodową Maturę - International Baccalaureate (IB).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maturzyści! Czas start!

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 08:15
Ponad 380 tysięcy uczniów rozpoczęło dziś zdawanie matury. Jako pierwszy napiszą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00.
rozwiń zwiń