Nauka

Polacy jako pierwsi sfotografują tajemnicę kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:52
Waży nieco ponad 7 kg, jest sześcienną kostką o boku 20 cm zaopatrzoną w kamerę i zostanie wyniesiony blisko 800 km ponad ziemię. Oto pierwszy polski satelita naukowy - LEM.
Audio
Polacy jako pierwsi sfotografują tajemnicę kosmosu
Foto: fot. press.cbk.waw.pl

Satelita powstaje w ramach programu BRITTE, który przewiduje budowę sześciu takich urządzeń. Dwa powstaną w Polsce, dwa - w Austrii, a dwa kolejne - w Kanadzie. Za polską część projektu odpowiadają Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Celem misji jest badanie najjaśniejszych i najgorętszych gwiazd w naszej galaktyce, by dowiedzieć się jak najwięcej o powstawaniu tych kosmicznych obiektów.

Sto cząstek obcych na milion czystych cząstek powietrza - w tak sterylnej komorze trzymany jest LEM. Testy w Centrum Badań Kosmicznych PAN zakończą się na miesiąc przed startem, który właśnie przesunięto z listopada na początek następnego roku.

- Nie jesteśmy panami tej rakiety. Na niej znajdują się jeszcze inne obiekty. Swoje priorytety ma również agencja Roskosmos, która będzie to wystrzeliwała. Z umów Rosjan z innymi partnerami wynikało, że start głównego satelity, który miał z nami polecieć, musiał ulec przesunięciu, a w jego miejsce wskoczył inny obiekt - tłumaczył w Jedynce dr inż. Piotr Orleański z CBK PAN, szef techniczny projektu.

LEM był składany w Polsce, ale powstał głównie z elementów wyprodukowanych w Kanadzie. Bardziej polski będzie drugi z naszych satelitów - HEWELIUSZ.

- Poza głównym elementem, czyli teleskopem będziemy mieli własny wysięgnik, specjalne urządzenie do utrzymywania i zwalniania różnych urządzeń, własne radio i ogniwa pokryte grafenem – będzie to pierwszy test tego super wytrzymałego materiału w kosmosie. Chcemy zobaczyć czy jego zastosowanie jako warstwy ochronnej przyniesie jakiś skutek - mówił drugi gości "Naukowego zawrotu głowy", menedżer projektu Tomasz Zawistowski z CBK PAN.

Pierwszy Program Polskiego Radia patronuje budowie i startowi satelity.

Posłuchaj całej rozmowy Dorota Truszczak i jej gości.

pg

Zobacz więcej na temat: Austria Kanada kosmos POLSKA

Czytaj także

Polski satelita naukowy przechodzi ostatnie testy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 14:58
Nim Lem - pierwszy polski satelita naukowy - wyruszy w swoją kosmiczną misję, musi jeszcze przejść kilka testów. Ostatnio badano go w komorze bezechowej Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski satelita oficjalnie otrzymał nazwę Heweliusz

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 15:54
Heweliusz - takie imię od dzisiaj nosi drugi polski satelita naukowy. Pierwszy nazywa się już Lem.
rozwiń zwiń