X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polacy jako pierwsi sfotografują tajemnicę kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:52
Waży nieco ponad 7 kg, jest sześcienną kostką o boku 20 cm zaopatrzoną w kamerę i zostanie wyniesiony blisko 800 km ponad ziemię. Oto pierwszy polski satelita naukowy - LEM.
Audio
Polacy jako pierwsi sfotografują tajemnicę kosmosu
Foto: fot. press.cbk.waw.pl

Satelita powstaje w ramach programu BRITTE, który przewiduje budowę sześciu takich urządzeń. Dwa powstaną w Polsce, dwa - w Austrii, a dwa kolejne - w Kanadzie. Za polską część projektu odpowiadają Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Celem misji jest badanie najjaśniejszych i najgorętszych gwiazd w naszej galaktyce, by dowiedzieć się jak najwięcej o powstawaniu tych kosmicznych obiektów.

Sto cząstek obcych na milion czystych cząstek powietrza - w tak sterylnej komorze trzymany jest LEM. Testy w Centrum Badań Kosmicznych PAN zakończą się na miesiąc przed startem, który właśnie przesunięto z listopada na początek następnego roku.

- Nie jesteśmy panami tej rakiety. Na niej znajdują się jeszcze inne obiekty. Swoje priorytety ma również agencja Roskosmos, która będzie to wystrzeliwała. Z umów Rosjan z innymi partnerami wynikało, że start głównego satelity, który miał z nami polecieć, musiał ulec przesunięciu, a w jego miejsce wskoczył inny obiekt - tłumaczył w Jedynce dr inż. Piotr Orleański z CBK PAN, szef techniczny projektu.

LEM był składany w Polsce, ale powstał głównie z elementów wyprodukowanych w Kanadzie. Bardziej polski będzie drugi z naszych satelitów - HEWELIUSZ.

- Poza głównym elementem, czyli teleskopem będziemy mieli własny wysięgnik, specjalne urządzenie do utrzymywania i zwalniania różnych urządzeń, własne radio i ogniwa pokryte grafenem – będzie to pierwszy test tego super wytrzymałego materiału w kosmosie. Chcemy zobaczyć czy jego zastosowanie jako warstwy ochronnej przyniesie jakiś skutek - mówił drugi gości "Naukowego zawrotu głowy", menedżer projektu Tomasz Zawistowski z CBK PAN.

Pierwszy Program Polskiego Radia patronuje budowie i startowi satelity.

Posłuchaj całej rozmowy Dorota Truszczak i jej gości.

pg

Zobacz więcej na temat: Austria Kanada kosmos POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski satelita naukowy przechodzi ostatnie testy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 14:58
Nim Lem - pierwszy polski satelita naukowy - wyruszy w swoją kosmiczną misję, musi jeszcze przejść kilka testów. Ostatnio badano go w komorze bezechowej Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski satelita oficjalnie otrzymał nazwę Heweliusz

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 15:54
Heweliusz - takie imię od dzisiaj nosi drugi polski satelita naukowy. Pierwszy nazywa się już Lem.
rozwiń zwiń