Nauka

Metylotransferazy. Ważne odkrycie Polaków trafiło na łamy "Nature"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:00
Początek roku 2014 jest świetny dla polskiej nauki. 9 stycznia zostały opublikowane w prestiżowym piśmie "Nature Communications" wyniki badań młodych polskich badaczy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Audio
  • Prof. Janusz Bujnicki i dr Marcin Nowotny o swoim artykule w "Nature Communications" (Naukowy zawrót głowy, 20.01.2014 / Jedynka)

We współpracy z uczonymi z Uniwersytetu Warszawskiego poznali oni budowę i mechanizm działania ważnych białek – metylotransferaz mRNA, które odpowiadają za istotne procesy dla funkcjonowania ludzkich komórek, a więc i całego naszego organizmu.

Geny kodujące metylotransferazy odkrył i bada od dekady profesor Janusz Bujnicki, który był również kierownikiem najnowszego projektu. - Metylotransferazy to białka, które przenoszą malutką grupę metylową na cząsteczki RNA, między innymi na mRNA, które stanowi matrycę do wytwarzania białka - mówi prof. Bujnicki. Mówiąc krótko, pomagają "przekładać" projekt zapisany w naszych genach na rzeczywistość. - Życia jakie znamy, nie byłoby bez mRNA - dodaje prof. Bujnicki.

- Metylotransferazy chronią RNA przed degradacją, a w komórkach ludzkich dodatkowo pomagają odróżniać własne transkrypty danego organizmu od cudzych, na przykład wirusowych - dodaje dr Marcin Nowotny, współautor badań i artykułu w "Nature Communications". - Nasz artykuł pokazuje, że białko ludzkie działa inaczej niż analogiczne w wirusach - podkreśla.

Wirusy nauczyły się udawać, że tworzą podobne mRNA jak organizm gospodarza, ale - jak odkryli Polacy - enzymy wirusów i ludzkie znacząco się różnią. - Te różnica można wykorzystać do tworzenia leków, które będą atakowały tylko mRNA wirusów, ale nie ludzi - mówi dr Nowotny.

Obaj badacze, goście "Naukowego zawrotu głowy", są laureatami prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

(ew, pg)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA
Czytaj także

Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii. Nowa duma Szczecina

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 11:00
Jedno z najnowocześniejszych laboratoriów biologicznych w Polsce zostało otwarte na Uniwersytecie Szczecińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bakterie, które "robią" prąd

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 01:00
Odnawialne źródła energii to nie tylko słońce, woda czy wiatr. Prąd można otrzymać, wykorzystując bakterie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikroby na naszym ciele - zagrożenie czy wybawienie?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 14:51
Mikrobiolodzy ustalili związek ilości i różnorodności mikrobów, które zamieszkują nasze ciało, z naszym zdrowiem. O tym m.in. w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń