Nauka

Czy na Ziemi zabraknie wody?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 08:40
Na ostatnim Forum Ekonomicznym w Davos przedstawiony został raport na temat największych zagrożeń dla ludzkości na najbliższe 10 lat.
Audio
  • Prof. Wojciech Majewski diagnozuje wodne problemy Polski (Wieczór odkrywców/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Scharfsinn

Na pierwszym miejscu tej listy znalazła się woda, a dokładniej - z jednej strony - jej brak spowodowany suszami, a z drugiej - jej nadmiar z powodu coraz częstszych powodzi. Organizatorzy obchodzonego w tym roku Światowego Dnia Wody zwracali też uwagę na konieczność zrównoważonej gospodarki wodnej.

My w Polsce mamy też swoje problemy - po pierwsze zasoby wodne w naszym kraju należą do najmniejszych w Europie, a po drugie - mamy problem z wykorzystaniem żeglugi wodnej, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat została właściwie w Polsce zlikwidowana…

No i właśnie o polskich wodnych problemach rozmawialiśmy w audycji z prof. Wojciechem Majewskim, wybitnym hydrotechnikiem i specjalistą od gospodarki wodnej.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Wojciech Majewski (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i KGW PAN)

Data emisji: 1.05.2017

Godzina emisji: 19.08

mg/kul

Zobacz więcej na temat: woda Krzysztof Michalski NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Efekt Mpemby. Obalamy mity, na których się wychowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 04:46
Niektóre fenomeny naukowe elektryzują nie tylko środowisko naukowców. To wbrew zdrowemu rozsądkowi, ale woda gorąca zamarza szybciej niż zimna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Rzeki Wisły. "Była najważniejszą rzeką świata"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 12:15
W 2017 roku mija 550 lat od pierwszego wolnego spływu Wisłą. - Po pokoju toruńskim rzeka w całej swojej żeglownej długości trafiła pod polskie panowanie, zniesiono zakazy, które nałożyli Krzyżacy, a 1467 rok był pierwszym wolnym sezonem nawigacyjnym - mówi Robert Jankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kranu czy z butelki? Radzimy, jaką wodę pić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 14:37
Światowy Dzień Wody obchodzony 22 marca ma przypominać nam, jak cennym dobrem jest dostęp do wody pitnej. W tym właśnie dniu rozmawiamy więc o tym, jaka woda jest dla nas najbezpieczniejsza i czy powinniśmy pić tylko tę butelkowaną.
rozwiń zwiń