Nauka

Ścieki i glony jako źródło energii. "Potrzebujemy nowych rozwiązań"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 22:10
Zamiast czyścić ścieki, polscy naukowcy robią z nich energię i szukają nowych zastosowań dla glonów. - Prowadzimy innowacyjne badania, które w dłuższej perspektywie mogą bardzo odmienić nasze życie - mówi dr hab. inż. Marcin Zieliński z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Audio
  • Jak pozyskiwać energię z mikroglonów? (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Glony wchodzą w skład planktonu w morzach, oceanach i zbiornikach śródlądowych
Glony wchodzą w skład planktonu w morzach, oceanach i zbiornikach śródlądowychFoto: Kichigin/Shutterstock

Mikroglony bywają wykorzystywane jako źródła energii i w oczyszczaniu ścieków. Pomysł na wykorzystanie ich w tym celu wziął się z światowego trendu, szukającego alternatyw dla tradycyjnych paliw. - Istnieje potrzeba poszukiwania innego rozwiązania, które byłoby prośrodowiskowe, uzasadnione ekonomicznie i takim jest możliwość zastosowania biomasy mikroglonów. Może ona znaleźć zastosowanie również w innych dziedzinach, jak np. medycyna, farmacja, kosmetologia, zdrowa żywność i inne - opowiada dr hab. inż. Marcin Dębowski.

Profesorowie z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego korzystają w swoich badaniach z mikroalg, które mają niezwykłe zdolności przyrastania i są zdolne do tworzenia cennych związków. - Biorąc pod uwagę ceny standardowych nośników energii, to w chwili obecnej produkcja energii z glonów nie do końca jest opłacalna. Jeśli przy okazji szacujemy efekt ekologiczny, jak np. oczyszczanie ścieków, to znacznie poprawia to wynik ekonomiczny - wyjaśnia Marcin Dębowski.

Czy przemysł jest zainteresowany takimi badaniami? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr hab. inż. Marcin Dębowski i dr hab. inż. Marcin Zieliński (profesorowie z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego)

Data emisji: 8.05.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/pg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coś z niczego, czyli jak zrobić paliwo z odpadów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 00:19
- Potencjalnym odbiorcą paliwa alternatywnego z odpadów może być każdy nas, bo można je wykorzystywać w transporcie, jak i kotłach czy spalarniach - mówi dr Izabela Stefanowicz-Pięta z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzie wyglądała elektronika przyszłości? Czas na spersonalizowane produkty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:18
Dr inż. Marcin Słoma pracuje nad nowymi materiałami dla elektroniki strukturalnej, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie elektronicznych produktów o dowolnych, ale praktycznych kształtach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanotechnologia rewolucjonizuje nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 01:20
- Nanotechnologia jest obszarem, na którym spotkali się chemicy i fizycy. W ciągu ostatnich 20 lat w nauce o materiałach i ich właściwościach dokonał się ogromny postęp - mówi chemik dr Wiktor Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentne sieci i oszczędzanie a energetyczny sukces

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 02:10
- Zawsze musimy wytwarzać więcej energii niż jej potrzebujemy, a w inteligentnych sieciach energetycznych jesteśmy w stanie kontrolować użytkowanie i magazynowanie energii, by wszystkie te poziomy się kompensowały - mówi prof. Mariusz Malinowski z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń