Nauka

Rezonans u osób ze stymulatorem - to możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 20:00
W "Wieczorze odkrywców" tym razem przyjrzeliśmy się tematowi badań za pomocą rezonansu magnetycznego u osób posiadających stymulatory.
Audio
  • Rezonans u osób ze stymulatorem (Wieczór odkrywców/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/VILevi

Po jednej z ostatnich audycji, w której eksperci przedstawili możliwości diagnostyki za pomocą rezonansu magnetycznego (mówili o zaletach tej metody), zadzwonił do nas słuchacz i zwrócił uwagę na problemy, jakie mają pacjenci ze stymulatorami i innymi urządzeniami metalowymi, kiedy istnieje wskazanie i potrzeba do przeprowadzenia tego badania. Najczęściej, niestety, chorzy muszą rezygnować z tej metody, co może mieć wpływ na jakość ich leczenia. Ale czy tak być musi? Okazuje się, że nie!

Udowadnia to dr Łukasz Hawryluk z Instytutu Kardiologii w Warszawie, który od kilku lat wykonuje badania za pomocą rezonansu magnetycznego u pacjentów onkologicznych i neurologicznych posiadających wszczepione urządzenia do elektroterapii serca.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Łukasz Hawryluk (Instytut Kardiologii w Warszawie)

Data emisji: 14.08.2017

Godzina emisji: 19.08

mg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Chorały gregoriańskie i inne dobre dźwięki dla naszych uszu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 00:18
- Znakomite w terapii szumów usznych są chorały gregoriańskie, bo niosą ze sobą ogromne pokłady uspokojenia i spojrzenia do wewnątrz - mówi prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diagnostyka raka skóry - jak rozróżnić niebezpieczne znamiona?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:10
Dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych, popularnie nazywanych "pieprzykami". Niewielki ich odsetek jest obecny już w chwili urodzenia, większość z nich rozwija się jednak w wieku późniejszym, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i wczesnym wieku dorosłym. 
rozwiń zwiń