Nauka

Naczelna Organizacja Techniczna na stulecie odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 14:48
26 kwietnia zostały zainaugurowane obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowane przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.
Audio
  • NOT na stulecie odzyskania niepodległości (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: bluebay/Shutterstock.com

Prezes NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny przedstawiła ramowy program obchodów. - Zaplanowaliśmy wiele uroczystości i seminariów naukowych. Najbliższe seminarium odbędzie się w październiku i poświęcone będzie roli polskiej szkoły matematycznej i polskich inżynierów w rozszyfrowanie depesz Armii Czerwonej podczas bitwy 1920 roku i złamania enigmy - powiedziała Ewa Mańkiewicz-Cudny.

Stanisław Staszic powiedział, że celem środowisk inżynierskich jest być narodowi użytecznym. Ten sam cel przyświeca także Urzędowi Patentowemu. Powstał 100 lat temu, a "ojcem chrzestnym" tego urzędu był Józef Piłsudski. Jak doszło do jego powstania?

– Dokładnie w miesiąc i dwa dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powstał Urząd Patentowy Republiki Polskiej, który już w następnym roku został przekształcony w Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Utworzenie urzędu było odpowiedzią na potrzeby społeczne, jak i gospodarcze budującego się państwa - powiedziała dr Alicja Adamczak, prezes UP.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Ewa Mańkiewicz-Cudny (prezes Naczelnej Organizacji Technicznej), dr Alicja Adamczak (prezes Urządu Patentowego) 

Data emisji: 3.05.2018

Godzina emisji: 19.08

abi/ag


Czytaj także

Śmierć Sudana. Dlaczego wymierają gatunki?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 19:56
- Zwierząt zagrożonych wyginięciem, zwłaszcza ssaków, jest sporo. Dobrnęliśmy w historii do takich czasów, kiedy egzystencja tych gatunków właściwie zależy w dużej mierze od nas, ludzi - powiedział w radiowej Jedynce prof. Michał Grabowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stwardnienie rozsiane - czas ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 20:00
Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych, w której układ odpornościowy atakuje i niszczy osłonki mielinowe nerwów w mózgu i w rdzeniu kręgowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe markery umożliwią wykrycie choroby na wczesnym etapie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 20:22
To jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej nauki i medycyny - opracowanie precyzyjnych markerów, czyli testów diagnostycznych.
rozwiń zwiń