X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Prof. Andrzej Gałęski: polimery nie zatruwają środowiska

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 20:00
Polimery to obecnie ogromna klasa materiałów wykorzystywanych we wszystkich dziedzinach gospodarki i używanych na co dzień.
Audio
  • Prof. Andrzej Gałęski i jego nowe polimery (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Polimery
PolimeryFoto: bboellinger/Pixabay

Najczęściej stykamy się z nimi w opakowań, ale większość tych materiałów wykorzystywana jest w budownictwie, instalacjach elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych, rolnictwie, pojazdach, w elektronice i w przemyśle samolotowym.

Chociaż tworzywa polimerowe potocznie nazywa się plastikami, to przez lata plastyczność tworzyw sztucznych nie była w pełni wyjaśniona. Tajemnice plastyczności zgłębił wybitny polski uczony prof. Andrzej Gałęski z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. Dzięki wyjaśnieniu mechanizmów odkształcania plastycznego tworzyw polimerowych możliwe stało się wytwarzanie tworzyw sztucznych o niespotykanych wcześniej właściwościach - także nanomateriałów przyjaznych dla środowiska, czyli polimerów biodegradowalnych. - Jak zużyje się przedmiot wykonany z polimeru, to dość trudno go unicestwić, bo jest trwały. Ta trwałość powoduje, że tworzywa nie zatruwają środowiska - powiedział gość.

Za swoje osiągnięcia Profesor Gałęski otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2018 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. - Znaczenie jego prac jest fundamentalne. Mechaniczne właściwości polimerów decydują o tym, jak polimery sa używane - przyznał dr Tomasz Kaźmierczak z Corning Optical Communications Polska, wychowanek prof. Gałęskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Andrzej Gałęski (Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi), dr Tomasz Kaźmierczak (Corning Optical Communications Polska)

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 19.06

abi

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Polsce średnio co 8 minut ktoś przechodzi udar mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 20:17
29 października przypada Światowy Dzień Udaru Mózgu. Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem śmiertelności poudarowej. Zdaniem profesora Jerzego Waleckiego o skutecznej terapii chorego decyduje czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dziedzictwo kulturowe w Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 19:30
Z okazji pierwszego polsko-gruzińskiego seminarium poświęconego polskiemu dziedzictwu kulturowemu w Gruzji, w dzisiejszym "Wieczorze odkrywców" rozmawiamy o osiągnięciach polskich uczonych, inżynierów, malarzy oraz architektów na Kaukazie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Noble rozdane

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 08:53
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już po raz dwudziesty siódmy przyznała nagrody fundacji. Nagrody cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce i dlatego nazywane są polskimi Noblami.
rozwiń zwiń