Nauka

Sól, brak ruchu i nadwaga. Jak uniknąć nadciśnienia tętniczego?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 21:33
- Grzechu nadużywania soli, pogarszającej nadciśnienie tętnicze nie wymażą nawet częste spacery - mówi w radiowej Jedynce prof. Jacek Jóźwiak.
Audio
  • Jak uniknąć nadciśnienia tętniczego? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego mówimy o jego objawach i konsekwencjach dla zdrowia
Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego mówimy o jego objawach i konsekwencjach dla zdrowiaFoto: Lukas Gojda / Shutterstock

Na nadciśnienie tętnicze wpływają m.in. złe nawyki żywieniowe, stres, złe odżywianie, brak ruchu. Zwykle nie ma ono związku z obciążeniami genetycznymi czy samą fizjologią organizmu. Może dotyczyć również osób, które przez wiele lat mają ciśnienie w normie, ale nie prowadzą zdrowego trybu życia.

- Czynniki środowiskowe, np. dieta bogata w sól kuchenną, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, a co za tym idzie nadwaga i otyłość, jak również zwiększone spożycie alkoholu czy papierosy to główne przyczyny nadciśnienia tętniczego - opowiada prof. Jacek Jóźwiak.

W ramach profilaktyki warto codziennie spacerować przez co najmniej 45 minut. Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę? Jak można wydobyć smak potraw bez nadużywania soli? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: prof. Jacek Jóźwiak (lekarz)

Data emisji: 17.05.2017

Godzina emisji: 10.19

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na mleko, gluten i pył. Alergia dotyka co trzeciego Polaka

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 17:56
- Alergia to choroba, którą nie do końca widzimy. Czasami, gdy są niewielkie objawy, powoduje ona szereg zaburzeń w naszym organizmie i w każdym wieku trzeba ją leczyć - opowiada alergolog Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgrabne nogi za wysoką cenę. O butach na obcasie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 19:49
Buty na wysokich obcasach mają nadawać sylwetce elegancką i smukłą formę. Czym innym jest zaś prowadzenie samochodu w szpilkach. - Na takie hasło po prostu opadają mi ręce - mówi dr Wiesław Niesłuchowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz pozostać młodym? Ćwicz umysł!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 15:30
- Rozwiązujmy krzyżówki, grajmy w scrabble, czytajmy. To jest wszystko ćwiczenie naszego umysłu. Jednak on przede wszystkim lubi bardzo dużą różnorodność i lubi to, czego my nie lubimy. Jeśli ktoś jest humanistą, warto, żeby robić ćwiczenia, gdzie pojawiają się cyfry - zachęca Ewa Drop. 
rozwiń zwiń