Nauka

Wirusowe zapalenie wątroby - choroba brudnych rąk

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 12:35
Mamy pięć typów wirusowego zapalenia wątroby (WZW). Są oznaczone literami od A do E. W Polsce mamy obecnie najwięcej kłopotów z typem A, który - wydawało się - został skutecznie ograniczony.
Audio
  • Jak uchronić się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Prof. Andrzej Horban wyjaśnia, że mamy różne drogi przenoszenia wirusa WZW typu A. Najbardziej typowa jest droga pokarmowa, ponieważ wirus znajduje się w stolcu. - W związku z tym, ktoś, kto nie myje rąk, kto nie zachowuje zasad higieny jest bardziej narażony na zachorowanie - przestrzega specjalista. Paradoksalnie osoba najbardziej jest niebezpieczna dla otoczenia kilka dni przed wystąpieniem objawów. Jak już pojawią się objawy zapalenia wątroby zakaźność spada.

Im ktoś starszy, tym gorzej przechodzi WZW A. Okres choroby może trwać nawet pół roku. U osoby bardziej odpornej 2 do 4 tygodni.

Dlaczego w krajach o niskim poziomie higieny chorują przede wszystkim dzieci, a w krajach rozwiniętych dorośli? Skąd wzięła się zwiększona liczba zachorowań w Polsce? Lekarz wyjaśnia dlaczego potoczna nazwa wirusowego zapalenia wątroby, czyli żółtaczka jest myląca. Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się jakie są symptomy choroby, jak się ją leczy i jak jej zapobiegać.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Andrzej Horban (konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Chorób Zakaźnych w Warszawie)

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 9.21

ag/kh




Czytaj także

Cicha epidemia - w okresie wakacyjnym rośnie ryzyko zachorowania na WZW

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 14:10
Wirusowe zapalenie wątroby potocznie nazywane jest żółtaczką, jednak - jak zwracają uwagę lekarze - to problem dużo bardziej złożony. Najgroźniejsze jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), gdyż chorobę trudno rozpoznać i nie można się przeciw niej zaszczepić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o WZW

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 15:21
Prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące wirusowego zapalenia wątroby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WZW - zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 14:19
Jakie są typy wirusowego zapalenia wątroby? Po czym poznać, że z naszą wątrobą dzieje się coś złego? Na te i inne pytania opowiada prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń