Nauka

Nietolerancja laktozy. Czym zastąpić mleko krowie?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 11:00
Szacuje się, że ok. 70-80 proc. ludzi na świecie (chodzi głównie o mieszkańców Azji i Afryki, nas, Europejczyków, dotyczy to w maksymalnie ok. 30 proc.) nie toleruje laktozy, czyli cukru mlecznego, który występuje w mleku i, w mniejszych ilościach, w produktach mlecznych np. serach.
Audio
  • Nietolerancja laktozy. Czym zastąpić mleko krowie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: NaturalBox/shutterstock.com

Jak wyjaśniła gość audycji "Cztery pory roku" dietetyczka z Poradni Dietetycznej Foodarea Małgorzata Różańska, gdy dojrzewamy nasz organizm wytwarza mniej enzymu, który jest niezbędny do tego, aby strawić laktozę. Stąd u niektórych osób po produktach mlecznych mogą się pojawić wzdęcia, biegunka, zgaga, refluks.

- Nietolerancja laktozy nie powoduje konieczności zupełnego wykluczenia produktów mlecznych - podkreśliła gość radiowej Jedynki i wskazała, jakie produkty można spożywać. Czy warto sięgać po produkty "bez laktozy"? Czy mleko sojowe może zastąpić mleko krowie? Jakie produkty mają dużo wapnia? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Małgorzata Różańska (dietetyczka, Poradnia Dietetyczna Foodarea)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 10.19

kk

Czytaj także

Czy można jeść i zdrowieć?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 11:44
- Wszystko, o czym pisała Hildegarda wynika z przekonania, że ten majstersztyk, ten cud, jakim jest świat stworzony przez wszechmocnego stwórcę, zawiera wszystko, co jest nam potrzebne do zdrowego życia i do leczenia - mówi w audycji "Życia rysy" Elżbieta Ruman. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość – poważna choroba, którą należy leczyć

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 00:00
Ta choroba to jeden z największych problemów XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła otyłość do grupy chorób cywilizacyjnych i mówi o epidemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o nasz układ pokarmowy?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 12:15
– Każdego dnia trwa impreza w naszych jelitach. Bawią się bakterie, grzyby i wirusy – mówi Grażyna Dobroń. 
rozwiń zwiń