X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polska ruszyła do kosmicznego wyścigu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 16:40
Kosmos to obszar badań naukowych, ale to tylko margines, w porównaniu do jego komercyjnego wykorzystania. Dlatego Polska stała się aktywnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej - tłumaczy w radiowej Jedynce dr Piotr Orleański - kierownik Laboratorium Satelitarnych Aplikacji FPGA Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Audio
  • Dr Piotr Orleański - kierownik Laboratorium Satelitarnych Aplikacji FPGA Centrum Badań Kosmicznych PAN o polskim programie kosmicznym (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
  • Kamil Szwarbuła o tym, jak Polacy wybierają się na podbój kosmosu (Popołudnie z radiową Jedynką)
Artystyczna wizja sondy Rosetta. W sukcesie misji udział mieli również Polacy
Artystyczna wizja sondy Rosetta. W sukcesie misji udział mieli również Polacy Foto: European Space Agency/Wikipedia

Polska składka do Europejskiej Agencji Kosmicznej wynosi 20 mln euro. To spora kwota jak na nasze możliwości, ale jak tłumaczy w audycji " Popołudnie z Jedynką” dr Piotr Orleański , kosmos pomaga firmom zarabiać pieniądze.  -  Można zarabiać na przewidywaniu pogody, dostarczaniu zdjęć, łączności satelitarnej czy komunikacji – mówi naukowiec i wyjaśnia, że między innymi dlatego Polska włączyła się do europejskiego programu kosmicznego.

Dr
Dr Piotr Orleański, fot: Wojciech Kusińśki

Od 2000 roku nasz kraj bierze udział prawie we wszystkich dużych, naukowych misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jak mówi gość radiowej Jedynki, wysłaliśmy w kosmos 70 różnych misji i instrumentów, w tym do Słońca i Jowisza. Mamy także na orbicie okołoziemskiej nasze małe satelity. - Naukowcy wymyślili eksperyment, którego nie da się realizować przy pomocy wielkich teleskopów. Dlatego potrzebne są takie małe satelity, które mają to do siebie, że są nasze, więc to my możemy decydować na co patrzą - tłumaczy Orleański. Satelity te wylatują ponad atmosferę żeby ominąć zanieczyszczenia i mogą obserwować gwiazdy bez zakłóceń - wyjaśnia gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Popołudnie Jedynką
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: dr Piotr Orleański (kierownik Laboratorium Satelitarnych Aplikacji FPGA Centrum Badań Kosmicznych PAN)
Data emisji
: 16.02.2015
Godzina emisji: 15.40

iz/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Heweliusz obok Lema. Drugi polski satelita ze znakiem Jedynki już w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 08:19
- Heweliusz jest na orbicie. Mamy potwierdzenie, że opuścił rakietę. Natomiast w jakim jest stanie dowiemy się dopiero, gdy uda nam się nawiązać z nim łączność - powiedział Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
rozwiń zwiń