X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Etyka cnoty wg św. Tomasza z Akwinu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 05:14
- Cnota to coś, co każdy człowiek musi w sobie wypracować, by potem w łatwy sposób postępować dobrze - wyjaśnia Marcin Trepczyński.
Audio
  • Etyka cnoty wg św. Tomasza z Akwinu (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Podstawą filozofii szczęścia oraz życiowego spełnienia wg św. Tomasza jest czyste serce
Podstawą filozofii szczęścia oraz życiowego spełnienia wg św. Tomasza jest czyste serceFoto: Glow Images/East News

Pomysł etyki cnoty św. Tomasz z Akwinu przejął od m.in. Arystotelesa. Zgodnie z interpretacją filozofii św. Tomasza z Akwinu przez wykładnię myśli chrześcijańskiej, czystość serca polega na tym, by było ono bez grzechu, bez egoizmu, by kierowało się ku drugiemu człowiekowi i Bogu. - Tak rozumiane serce z pewnością będzie rodzić dobre uczynki, czyli człowiek będzie postępował w zgodzie z przykazaniami i prawem moralnym - mówi filozof Agnieszka Świtalska.
Istnieje również świecka interpretacja jego myśli, w której "czyste serce" rozumiane jest jako sumienie, uczciwość, poszanowanie podstawowych praw moralnych. - To może być nie gwarancja, ale przynajmniej właściwy środek ku dobremu życiu - dodaje Świtalska.
Marcin Trepczyński - filozof podkreśla, że zdaniem św. Tomasza, jeśli mamy czyste serce, dbamy o nasze wnętrze i ćwiczymy się w tym, by dobrze postępować, to nabieramy w tym łatwości, a życie staje się lepsze. - Tak, jak ćwiczymy się w cnotach, tak możemy bardzo łatwo przyzwyczaić się do tego, co jest złe - tłumaczy Trepczyński.
************
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Artur Wolski

Goście: filozofowie Agnieszka Świtalska i Marcin Trepczyński

Data emisji: 26.11.2014
Godzina emisji: 23.38
(sm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Platon i jego szkoła. Jak ją dziś rozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 12:20
Grecki filozof założył szkołę, którą kierował przez 42 lata. Przeszedł do historii jako twórca idei idealnego państwa, w którym określone zadania są przypisane właściwym podmiotom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Aureliusz - z zawodu cesarz, z zamiłowania filozof

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 20:00
Marek Aureliusz mawiał, że "człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje". O co według niego warto starać się w życiu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się bierze zło na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 15:57
Zło to bardzo pojemne pojęcie. Pytania o jego pochodzenie trapiło m.in. Świętego Augustyna. Czy jego źródłem jest pożądliwość mieszkająca w człowieku?
rozwiń zwiń