Nauka

Te odkrycia przełożą się na życie tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 11:27
Krzysztof Bakuła i Maciej Wielgus są laureatami programu "Ventuses" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Ich innowacyjne pomysły już niebawem znajdą zastosowanie w gospodarce.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Bakułą i Maciejem Wielgusem
Te odkrycia przełożą się na życie tysięcy

Krzysztof Bakuła i Maciej Wielgus są doktorantami na Politechnice Warszawskiej. Reprezentują odpowiednio Wydział Geodezji i Kartografii oraz Wydział Mechatroniki.

Krzysztof Bakuła pracuje na udoskonalaniem map zagrożenia powodziowego, do czego zobowiązuje Polskę unijna "Dyrektywa powodziowa" z 2007 roku. Zakładany efekt pozwoli nie tylko na zmniejszenie strat spowodowanych powodziami, ale również na właściwe planowanie przestrzenne i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa ludzi mieszkających w obszarach narażonych na katastrofy.

Maciej Wielgus opracowuje z kolei system automatycznej analizy obrazów dla potrzeb badań nanomateriałów, co ma ogromne znaczenie przy projektowaniu np. urządzeń tzw. elektroniki przeźroczystej stosowanych w optyce i biomedycynie.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Michalskiego z młodymi badaczami w audycji "Naukowy zawrót głowy".

pg

Czytaj także

"Między marzycielstwem a pragmatycznym biznesem"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 13:24
Naukowiec, wynalazca, wizjoner, twórca atlasów mózgu – wszystkie te określenia pasują do prof. Wiesława Nowińskiego, który był gościem Jedynki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diagnostyka medyczna w polskim wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 13:16
Gdy brakuje czasu na wizytę u lekarza i czekanie na odległy termin badania laboratoryjnego korzystamy z usług płatnych na tzw." cito". Wynik jest bardzo szybko ale czy jakość wykonanego badania pozwoli lekarzowi na trafną diagnozę?
rozwiń zwiń