Nauka

Unia Europejska i Ameryka Łacińska łączą siły. A Polka pomaga

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 15:11
"Miseal" - tak nazywa się program edukacyjny realizowany wspólnie przez wybrane uczelnie latynoamerykańskie i europejskie. Jednym z jego koordynatorów jest prof. Magdalena Śniadecka–Kotarska, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Łódzkiego i Warszawskiego.
Audio
  • Prof. Magdalena Śniadecka–Kotarska o programie "Miseal" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Przygotowanie młodych na uczelniach jest coraz efektywniejsze
Przygotowanie młodych na uczelniach jest coraz efektywniejszeFoto: Tulane Public Relations/Wikimedia Commons

- Naszym celem jest stworzenie programu studiów doktoranckich, który będzie równolegle realizowany w dwunastu krajach latynoamerykańskich i czterech europejskich. W tej chwili realizowany jest pierwszy, trzyletni etap. Na razie wciąż konstruujemy te studia. Jest to prestiżowe, że do programu udało się wprowadzić Polskę, i że będzie on prawdopodobnie realizowany na Uniwersytecie Łódzkim i Warszawskim. Studenci będą krążyć pomiędzy wybranymi uczelniami. Jeszcze nie ustaliliśmy ile z nich będą mogli wybrać jako wiodące, trzy czy pięć - tłumaczyła w "Naukowym zawrocie głowy" prof. Magdalena Śniadecka–Kotarska.

Prezes Polskiego Towarzystwa Studiów Latynoamerykanistycznych to jedyny polski reprezentant w programie "Miseal". Wyróżnienie to zawdzięcza swemu doświadczeniu, które zdobyła w toku badań socjologicznych w Ameryce Łacińskiej prowadzonych od 30 lat wspólnie z innymi naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Polska nigdy nie była uwikłana w politykę imperialną czy neokolonialną i w związku z tym tamtejsi badacze z uwagą odnoszą się do naszych osiągnięć i naszych badań - mówiła prof. Magdalena Śniadecka–Kotarska.

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Kobylcekiej i jej gościa.

pg

Czytaj także

Wielu kandydatów na doktorów. Niewielu osiągnie cel

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 11:11
Na studiach doktoranckich jest dziś w Polsce ponad 40 tys. osób. Niewiele z nich jednak otrzyma ten naukowy tytuł - informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń
Czytaj także

80 milionów złotych na projekty badawcze humanistów

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 13:30
80 mln zł przeznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie projektów badawczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Dotychczas humaniści otrzymali z NPRH już blisko 200 mln zł - poinformował w środę resort nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewczyny na politechniki!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 07:00
- Współczesna kobieta-inżynier to przebojowa dziewczyna, doskonale się odnajdująca w działaniach informatycznych, ale również umiejąca zarządzać dużymi zespołami ludzkimi złożonymi z mężczyzn - mówi prorektor ds. studenckich Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń