X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka Wieczór odkrywców
Section05
Wieczór odkrywców
Section06
Wieczór odkrywców
45'37 Życie jest formą istnienia białka Polscy badacze są w światowej czołówce poznawania struktury białek. Ich badania zmierzają do opracowania coraz to skuteczniejszych leków. Dr Marcin Nowotny, biokrystalograf z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, gość "Wieczoru odkrywców" otrzymał grant na poznawanie struktury białek, które naprawiają błędy w strukturze DNA. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tym badaniom mogą powstawać nowe, skuteczniejsze leki na nowotwory.Audycja z dnia 17 lutego 2012 roku
41'20 Złoci Inżynierowie 2010 Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z laureatami XVII edycji plebiscytu czytelników "Przeglądu Technicznego" Zloty Inżynier 2010 (uroczystość wręczenia dyplomów 2.03.11) – udział w audycji wzięli: prezes NOT - Ewa Mankiewicz - Cudny, dr inż. Jan Jabłkowski - Diamentowy Inżynier 2010, a także mgr inż. Marek Niedzwiecki - honorowy Zloty Inżynier 2010. Audycja z cyklu Wieczór Odkrywców nagrana 5 marca 2011 roku.
21'14 Ziemia bez ludzi Jak wyglądać może Ziemia bez ludzi? - wizja paleobiologów i geologów. Audycja Krzysztofa Michalskiego.
44'44 Zakochany mózg W ostatnich latach fenomenem miłości zajęli się naukowcy – przedstawiciele nauk ścisłych. Z ich badań wynika, że za miłość odpowiedzialny jest mózg, a nie serce, a jeśli tak, to dotychczasowych ekspertów w tej dziedzinie – poetów, pisarzy i artystów powinni zastąpić neurobiolodzy, psychologowie, farmakolodzy i specjaliści od najnowszych technik podglądania, czy zaglądania do zakochanego organizmu czyli do zakochanego mózgu. O najnowszych osiągnięciach neurobiologii, biochemii i psychologii miłości z Krzysztofem Michalskim rozmawiają dr Agata Wytykowska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Nagranie zarejestrowano 29.06.2012 roku.
37'48 Wyjątkowe i wyjątkowo niekochane O najnowszych badaniach nietoperzy, o tych fascynujących latających ssakach Krzysztof Michalski rozmawia z profesorem Wiesławem Bogdanowiczem, jednym z najwybitniejszych badaczy nietoperzy na świecie, dyrektorem Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Audycja z cyklu Wieczór Odkrywców zarejestrowana została dnia 17 września 2011 roku.
36'05 Więcej niż Enigma Polacy stworzyli maszynę szyfrującą lepszą niż legendarna Enigma. Jak do tego doszło, co potrafi polski szyfrator i jakie będą dalsze jego losy, o tym rozmowa z twórcą Narodowego Szyfratora, profesorem Jerzym Gawineckim, dyrektorem Instytutu Matematyki i Kryptologii, Wydziału Cybernetyki WAT, który ze swoim zespołem nawiązuje do dobrych tradycji udziału polskich matematyków w kryptologii – (ogromny był ich udział w wojnie 1920 roku, a ciągle nie za dużo wiadomo o udziale matematyków polskich w "Cudzie nad Wisłą". Drugim gościem w audycji Krzysztofa Michalskiego jest profesor Marek Kuś z Instytutu Fizyki Teoretycznej PAN, który opowiada o kryptografii kwantowej i o tym na jakim etapie są prace z nią związane. Audycja wyemitowana została 15 stycznia 2011 roku.
41'50 Węgiel zgazowany i inne polskie technologie Nowe technologie nad którymi pracują polscy naukowcy i inżynierowie - m.in. proces zgazowania węgla.
15'25 Welcome - nanostruktura Program Welcome obejmuje projekty realizowane przez wybitnych uczonych z zagranicy, tworzących zespoły badawcze w polskich jednostkach naukowych. Celem projektu kierowanego przez profesora Sebastiana Maćkowskiego jest zbadanie możliwości wykorzystania układów hybrydowych złożonych nie tylko z nanostruktur półprzewodnikowych, ale także z naturalnych kompleksów występujących np. w algach i bakteriach w celu bardziej wydajnego wykorzystania energii słonecznej. Profesor Maćkowski opowiada także o możliwościach zrobienia kariery naukowej w Polsce. Audycja Krzysztofa Michalskiego z cyklu Wieczór Odkrywców z dnia 18 czerwca 2011 roku.
46'13 Ujarzmić pioruny W każdej godzinie uderza w naszą Ziemię kilkaset tysięcy piorunów, które powodują ogromne szkody. Co roku gromy z nieba zabijają kilkaset osób. O tym fascynującym zjawisku atmosferycznym - jak powstaje, dlaczego pioruny biją w ziemię, czy można je ujarzmić, czym jest piorun kulisty, jak chronić się przed uderzeniem, jak zachowywać się podczas burzy, jak chronić nasze urządzenia i budynki - Krzysztof Michalski rozmawia ze swoimi gośćmi: prof. Karolem Aniserowiczem z Politechniki Białostockiej, prof. Andrzejem Krawczykiem z Politechniki Częstochowskiej i red. Markiem Bielskim z "Przeglądu Technicznego. Nagranie zarejestrowane 27 kwietnia 2012 roku.
15'35 Tworzenie przyszłości Foresight Technologiczny Przemysłu 2030. Czym tak naprawdę jest foresight, jaka jest jego historia - profesor Bogusław Smólski w rozmowie z Krzysztofem Michalskim podaje definicję procesów, metod i badań naukowych, wyjaśnia pojęcie tego typu programów. Audycja z cyklu: Wieczór odkrywców wyemitowana 7 maja 2011 roku.
43'03 Trudne początki Polski Czy istniało plemię Polan i Wiślan? Dyskusja o "trudnych początkach Polski", która rozpętała się po ukazaniu się książki prof. Przemysława Urbańczyka, pod tym samym tytułem.
38'03 Terapia genowa Terapie genowe nowotworów i chorób naczyniowo-sercowych, biotechnologia molekularna, poszukiwanie nowych preparatów genowych, które mogłyby być nowymi lekami i bardzo dokładna diagnostyka molekularna – tym wszystkim zajmują się młodzi polscy naukowcy z Zakładu Biologii Molekularnej Wydziału Farmacji WUM. Terapia genowa bezpośrednio dotyka przyczyn chorób, a nie efektów. Chodzi o to, żeby wprowadzać geny kodujące terapeutyczne białka - opowiada prof. Maciej Małecki o pracy naukowców z Zakładu Biologii Molekularnej Wydziału Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Audycja z 21 stycznia 2012 roku.
40'05 Tak wiele, w czasie tak krótkim Życie i działalność Eugeniusza Kwiatkowskiego - wielkiego męża stanu, inżyniera, chemika polityka, wybitnego działacza gospodarczego w audycji Krzysztofa Michalskiego.
44'34 Tajemniczy świat zwierząt latających ssakach, czyli nietoperzach, o microtus economus /czyli o małych i bardzo ładnych gryzoniach/, o leśnej biosferze w audycji Krzysztofa Michalskiego opowiadają młodzi badacze z Muzeum i Instytuty Zoologii Polskiej Akademii Nauk : dr Anna Sztencel-Jabłonka, dr Michał Żmichorski. Nagranie z dnia 2 kwietnia 2011 roku.
22'39 Światowy tydzień alergii W 2011 roku, pomiędzy 4 a 10 kwietnia, po raz pierwszy obchodzony był Światowy Tydzień Alergii. Według danych WAO około 30-40 proc. populacji świata cierpi z powodu alergii. Ponad 300 mln ludzi na świecie choruje na astmę oskrzelową. Szacuje się, że 250 000 osób umiera każdego roku z powodu astmy. Wraz z ilością cierpiących z powodu chorób alergicznych rosną również koszty ich leczenia. Ta sytuacja dotyczy również Polski. Choroby alergiczne występują u prawie 40 proc. populacji Polski. O alergii, przyczynach występowania i sposobach leczenia w audycji Krzysztofa Michalskiego mówić będą prof. Andrzej Emeryk i dr Piotr Rapiejko. Nagranie z dnia 9 kwietnia 2011 roku.
14'11 Światłowody ciekłokrystaliczne Prace polskich uczonych nad ciekłokrystalicznymi światłowodami fotonicznym są jednymi z najbardziej zaawansowanych na świecie. Do czego będą zastosowane, czy rzeczywiście jest to przełom w przesyłaniu danych - o tym opowiada profesor Tomasz Woliński z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
36'28 Sztuczne życie, czyli zabawy w Pana Boga Zespół naukowców pod kierunkiem Johna Craiga Ventera i Daniela Gibsona stworzył pierwszą komórkę ze sztucznie wytworzonym genomem. Sensacyjne informacje jakie ukazały się w maju 2010 roku, w najważniejszych mediach świata, wywołały także wiele kontrowersji i pytań o etyczne konsekwencje takich eksperymentów.
30'09 Szkoła agresji Dlaczego narasta agresja w szkole? Dlaczego młodzi ludzie stają się coraz bardziej brutalni? Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z ekspertami: profesor Krystyną Ostrowską i doktor Krystyną Sawicką.
12'14 Syntezator mowy Ivona Syntezator mowy Iwona - najlepszy na świecie syntezator mowy stworzony przez młodych polskich inżynierów z Gdańska.
39'41 Smak fizyki Fizyka ma wielką, fascynującą moc - przekonuje prof. autor podręcznika, który czyta się z ogromną przyjemnością. Wytłumaczyć humaniście, na czym polegał geniusz odkrycia Einsteina, to ambicja książki "Odkryj smak fizyki" prof. Jerzego Przystawy z Uniwersytetu Wrocławskiego. - W fizyce fascynująca jest podróż w inny, niematerialny świat, odkrywanie nieznajomego, czegoś, co leży u podstaw funkcjonowania naszego świata. Pamiętajmy, że wszystkie inne nauki przyrodnicze zbudowane są na fizyce – zapewnia w "Wieczorze odkrywców" profesor Przystawa. Audycja zarejestrowana 28 stycznia 2012 roku.
29'25 Słuchotwórca Audycja poświęcona działalności naukowej i klinicznej profesora Henryka Skarżyńskiego specjalisty od implantów ślimakowych dyrektora Fizjologii i Patologii Słuchu.
44'30 Skąd ten nałóg? W Europie narasta proces upijania się na umór młodych ludzi co bardzo często oznacza śmierć. Alkoholizm to coraz większy problem społeczny, ekonomiczny, ale i naukowy. Jak działa alkohol na mózg? Jaki jest neurobiologiczny mechanizm alkoholizmu, czyli uzależnienia od alkoholu? Czy wrażliwość na alkohol zależy także od płci i rasy? Dlaczego np. Indianie łatwo wpadają w nałóg? Jak współcześni naukowcy badają mechanizmu regulującego konsumpcję alkoholu?Na te pytania odpowiadają goście Krzysztofa Michalskiego: profesor Wojciech Kostowski lekarz i neuropsychofarmakolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, specjalista od farmakoterapii uzależnień i dr Katarzyna Radwańska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, która prowadzi bardzo ciekawe badania nad alkoholizmem u myszy.
45'04 Rozważania o patriotyzmie Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z profesorem Januszem Tazbirem o zmieniającym się znaczeniu pojęcia patriotyzm.
20'33 Radosne kobiety łatwiej zachodzą w ciążę Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie wykazali, że kobiecy temperament jest związany z poziomami hormonów reprodukcyjnych, a tym samym z płodnością. Okazało się, że kobietom o temperamencie sangwiniczki łatwiej zajść w ciążę niż paniom o usposobieniu melancholijnym. Nagranie z dnia 20 kwietnia 2012 roku.
44'49 Przywrócona cześć Jana Czochralskiego Jego życiorys mógłby posłużyć jako materiał na sensacyjny film. Wielkie sukcesy badawcze: metoda otrzymywania monokryształów, dzięki której mogła się rozwinąć w XX wieku elektronika sprawiły, że jej autor jest ciągle najbardziej cytowanym polskim naukowcem. Zapewnił sobie trwałe miejsce wśród najwybitniejszych uczonych ubiegłego wieku. Ale bardzo dramatyczne było jego życie. Po wojnie, niesłusznie oskarżony o współpracę z Niemcami i pozbawiony pracy, skazany został na infamię. Wyjechał do rodzinnej Kcyni i zajął się opracowaniem i produkcją soli szybkopekującej, laku butelkowego, proszków do kichania i płynu do trwałej ondulacji. Niedawno Senat warszawskiej Uczelni przywrócił cześć profesorowi Czochralskiemu. Kim był, jak wielkie były jego dokonania, opowiada jego biograf - doktor Paweł Tomaszewski z Polskiej Akademii Nauk i wnuczka profesora Czochralskiego - Hanna Zielińska.Nagranie zarejestrowane 25.05.2012 roku.
14'02 Przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz dwudziesty wręczyła Nagrody Fundacji. Nagrody cieszą się opinią najpoważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce, dlatego nazywane są Polskim Noblem. Otrzymują je wybitni uczeni za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe. Profesor Tomasz Giaro został laureatem nagrody w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Rada Fundacji doceniła "interdyscyplinarną analizę kategorii prawdy w doktrynach prawa od antyku do współczesności, otwierającą nowe perspektywy rozumienia prawa, jako jednego z fundamentów cywilizacji europejskiej". Audycja zarejestrowana 15 grudnia 2011 roku.
25'58 Projekt "Ventures" Interfejsy mózg-komputer (ang. Brain-Computer Interface, BCI) to najnowsza technologia rozwijana bardzo intensywnie w ostatniej dekadzie. Są to systemy umożliwiające bezpośrednią komunikację człowieka z urządzeniami zewnętrznymi za pośrednictwem komputera bez zaangażowania mięśni. Audycja z dnia 16 lipca 2011 roku.
27'29 Przedwojennego radia czar W 1925 roku rozpoczęła się radiowa rewolucja w Polsce. W ciągu kilku lat w polskich domach było więcej odbiorników radiowych niż we Włoszech. Niektóre z nich do tej pory przywołują wspomnienia dawnych niezapomnianych audycji. W audycji m.in. fragment pierwszego słuchowiska nagranego w Polskim Radiu.
16'47 Projekt Spin Car Projekt Spin Car - nowa idea niewielkiego miejskiego obrotowego auta przyszłości. Autorem projektu jest młody naukowiec z Politechniki Warszawskiej członek Akademii Inżynierskiej w Polsce. Audycja Krzysztofa Michalskiego z cyklu Wieczór Odkrywców. Nagranie pochodzi z dnia 23 kwietnia 2011 roku.
42'47 Profesor Tadeusiewicz i jego modele mózgu Ludzki mózg - najmniej poznany twór w przyrodzie – składa się z ponad 100 miliardów komórek, a każda z nich ma kilkanaście tysięcy połączeń z innymi. To niewyobrażalna komplikacja, a mimo to naukowcy od ponad ćwierć wieku zajmują się budową sieci neuronowych, czyli systemów, które mają naśladować funkcjonowanie mózgu. I nie zniechęca ich to, że do zamodelowania jednej tylko komórki pochodzącej z móżdżku trzeba użyć aż 32 tysięcy równań różniczkowych. Czy w ogóle możliwe jest zbudowanie sztucznego mózgu, dlaczego sieci neuronowe są ważne, do czego takie modele mogą być zastosowane, co potrafią neurocybernetycy już dzisiaj? Na te pytania odpowiada gość Krzysztofa Michalskiego profesor Ryszard Tadeusiewicz biocybernetyk, informatyk i automatyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nagranie zarejestrowane 20.07.2012 roku.
40'12 Prezydent powstańczej Warszawy 5 sierpnia 1944 roku Prezydentem Warszawy i komisarzem cywilnym miasta został Marceli Porowski - działacz konspiracyjny, współtwórca samorządu terytorialnego II Rzeczpospolitej, współpracownik Stefana Starzyńskiego z lat 30. XX wieku i z września 1939 roku. Niestety przez ponad 20 już lat niepodległej Rzeczpospolitej jego nazwisko właściwie w ogóle nie pojawia się podczas obchodów rocznicowych Powstania Warszawskiego. A to właśnie Marceli Porowski stworzył służby zajmujące się wyżywieniem mieszkańców Warszawy, budową studni artezyjskich, ochroną przeciwpożarową, służbą zdrowia, kwaterunkiem i opieką społeczną. W swoich wystąpieniach w audycjach Polskiego Radia podtrzymywał na duchu mieszkańców walczącej Warszawy; podkreślał znaczenie słów Obywatel i Stolica. O jego życiu i działaniach, które podejmował jako prezydent Powstańczej Warszawy opowiadają: prof Marian Marek Drozdowski i Marek Getter .
37'49 Polskie zabytki techniki Letnie wędrówki po zabytkach techniki. Wraz z Krzysztofem Michalskim odwiedzamy najstarszą kopalnię ropy naftowej na świecie w Bóbrce na Podkarpaciu, najstarszą czynną kopalnię soli w Bochni i jedną z najstarszych elektrowni wodnych w Żelkowie na Pomorzu. Gościem programu jest inżynier Jerzy Jasiuk - dyrektor Muzeum Techniki w Warszawie. Nagranie zarejestrowane zostało 13 sierpnia 2011 roku.
17'19 Powtarzać czas od początku O potrzebie świąt i świętowania z Krzysztofem Michalski rozmawia doktor hab. Anna Malewska-Szałygin z Instytutu Etnologii a Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.Nagranie pochodzi z cyklu Wieczór Odkrywców, a zarejestrowane zostało dnia 23 kwietnia 2011 roku.
40'27 Polskie trzęsienia indukowane i naturalne Nawet kilkanaście tysięcy razy rocznie trzęsie się ziemia w Polsce, z powodu prac prowadzonych przez człowieka. W 1980 roku sejsmometry na całym świecie zarejestrowały „polskie” trzęsienie ziemi. Wywołane ono zostało osuwiskiem ziemi w kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie… Od kilkudziesięciu lat ziemia w Polsce trzęsie się często, chociaż powody są inne niż w przypadku trzęsień naturalnych…Czym są wstrząsy indukowane, dlaczego w Polsce powinniśmy je badać, o polskich osiągnięciach i przyszłości tych badań, o tym, czy wydobycie gazu z łupków powoduje trzęsienia indukowane, a także - czy potrafimy przewidywać, a może zapobiegać trzęsieniom ziemi w ogóle, i czy my Polacy powinniśmy się obawiać trzęsień ziemi – tych wywoływanych ruchem płyt tektonicznych. Na te pytania odpowiadaja goście Krzysztofa Michalskiego. Nagranie zarejesttrowano 13.07.2012 roku.
14'13 Polskie Noble 2010 Rozmowa z profesorem Krygowskim laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (zwanej polskim Noblem) w obszarze nauk ścisłych, za stworzenie metody ilościowego określania aromatyczności związków organicznych.
16'04 Polskie kryształy o niezwykłych właściowościach Zespół profesora Tomasza Storego wytworzył i zbadał nowe materiały elektroniczne - topologiczne izolatory krystaliczne. Odkrycie to jest jednym z najważniejszych w dziedzinie fizyki ostatnich lat. Ku zdumieniu nie tylko fizyków okazało się, że izolatory topologiczne będąc materiałami nieprzewodzącymi elektryczność w objętości kryształu, na swojej powierzchni są metalami. Prąd na powierzchni takiego kryształu trochę inaczej się porusza. Elektrony poruszają się szybciej, nie wydzielają tyle ciepła. Według Odkrycie polskich badaczy stworzyło możliwość stworzenia nowej generacji przyrządów elektronicznych, w których zostaną wykorzystane niezwykłe zjawiska elektroniczne zachodzące w materiałach opracowanych przez polskich naukowców. Z profesorem Tomaszem Storym z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk o wielkim osiągnięciu polskich naukowców rozmawiał Jerzy Michalski. Nagranie zarejestrowane 12.10.2012 roku.
42'23 Polski indeks nowotworów Wybitni polscy eksperci prezentują wyniki najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów. O skuteczności leczenia, jego efektach w zależności od miejsca zamieszkania, o świadomości społeczeństwa na temat zagrożenia jakim są choroby nowotworowe, aktualnej i przyszłej sytuacji chorych na raka w Polsce z redaktorem Krzysztofem Michalskim rozmawiają eksperci z Polskiego Towarzystwa do Badań Nad Rakiem Piersi oraz Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie: profesor Witold Zatoński i profesor Tadeusz Pieńkowski. Audycja zarejestrowana 26 lutego 2011 roku.
15'25 Polski cudowny grafen Polscy Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych opracowali technologię wytwarzania grafenu - dwuwymiarowej postaci węgla. Na ich materiale pracowali i pracują laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2010 Andre Geim i Konstantin Novosiełow.
50'36 Polska transformacja Polska transformacja - rozmowa z profesor Jadwigą Staniszkis - laureatką nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za książkę "Postkomunizm"
36'41 Polscy Kolumbowie cz.1 Jak dotrzeć przez Arktykę na Marsa, laboratorium w mikrokropelkach, cynk w mózgu - o swoich badaniach opowiadają młodzi polscy naukowcy doc. Piotr Garstecki - chemik, dr Artur Czupryn - biolog, dr Błażej Błażejowski - paleobiolog.
14'47 Polscy Kolumbowie cz.2 Młodzi polscy naukowcy wyjeżdżają na staże do najlepszych placówek naukowych na świecie.
42'51 Polscy inżynierowie razem Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z uczestnikami Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich (m.in prof. Piotr Moncarz - Uniw. Stanforda,prof. Andrzej Nowak - USA, inż. Andrzej Kajzer - Niemcy) - o znaczeniu zawodu inżynierskiego w Polsce i na Świecie, o tym, jak polscy inżynierowie pracujący za granicą mogą pomóc polskiej gospodarce. .
41'43 Pokonać raka Na początku lipca podpisano w Warszawie porozumienie o współpracy między polskim konsorcjum składającym się pięciu placówek badawczych, a największym amerykańskim centrum zajmującym się leczeniem i badaniem nowotworów - MD Anderson Cancer Center z Uniwersytetu w Texasie. Co to oznacza dla polskich badaczy, ale przede wszystkim dla polskich pacjentów, czy dzięki temu polscy chorzy na nowotwory będą mieć dostęp do najnowszych terapii? - O tym w audycji Krzysztofa Michalskiego mówią: profesor Waldemar Priebe, polski uczony pracujący w Centrum Raka na Uniwersytecie Teksańskim w Houston i profesor Przemysław Juszczyński z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, członek Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem. Nagranie zarejestrowane 27.07.2012 roku.
33'33 Planeta z trzema słońcami Zdumiewające i wielkiej wagi 0dkrycie nowej planety z trzema gwiazdami dokonane przez młodego polskiego astronoma doktora Macieja Konackiego. Audycja Krzysztofa Michalskiego zarejestrowana w 2010 roku.
15'21 Pierwotne niedobory odporności Audycja poświęcona chorobie, której do niedawna nie diagnozowano, a zatem nie leczono. Czym jest schorzenie zwane pierwotnym niedoborem odporności - w rozmowie z Krzysztofem Michalskim wyjaśniają: profesor Danuta Kowalczyk z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Albert Tylżanowski - członek Stowarzyszenia Immuno-Protect, cierpiący od dzieciństwa na to właśnie schorzenie. Nagranie zarejestrowane 15 października 2011 roku.
14'10 Phoenix - polski samolot stratosferyczny Phoenix - polski samolot stratosferyczny budowany przez zespół naukowców i inżynierów z Instytutu Lotnictwa w Warszawie.
42'57 PAN ma 60 lat, czy grozi mu emerytura? 60 lat temu powstała Polska Akademia Nauk. Jej narodziny wzbudziły w środowisku naukowych wiele emocji i kontrowersji. Zlikwidowano istniejącą od końca XIX stulecia w Krakowie Polską Akademii Umiejętności i Warszawskie Towarzystwo Naukowe… Ojcem chrzestnym nowej instytucji był sam Bolesław Bierut. To on zatwierdzał każdego członka korporacji… Wtedy - w 1952 roku mówiono, że PAN zabiła nadzieje uczonych na wolność w nauce! A jak jest dzisiaj? Gość Wieczoru Odkrywców wybitny uczony, specjalista z zakresu mechaniki i informatyki, laureat polskiego Nobla, były minister nauki i doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, od 2007 roku prezes PAN – profesor Michał Kleiber rozmawia z Krzysztofem Michalskim o Akademii. Opowiada o polskiej nauce i uczonych, o polskich uniwersytetach, o poznawczej i społecznej funkcji nauki, o tym, dlaczego tak niewielką wagę przykłada się w naszym kraju do nauki i edukacji a także jak zbudować „Mądrą Polskę”? Nagranie zarejestrowane 17.08.2012 roku.
40'14 Pełna sprzeczności, fascynująca i niebezpieczna chemia Gośćmi Krzysztofa Michalskiego i "Wieczoru Odkrywców" są młodzi ludzie, którzy zajmują się kropkami kwantowymi do obrazowania komórek, katalizatorami do reakcji chemicznych, genomem bakterii zimnolubnych i nanoinżynierią materiałową, dzięki której będzie można otrzymywać na przykład dwuwymiarowe struktury nanocząstek złota. Udział w audycji wziął także inż. Damian Kasperczyk, który opowiada o innowacyjnej polskiej technologii ekologicznej – biologicznym oczyszczaniu gazów odlotowych. Audycja z dnia 14 stycznia 2012 roku.
41'54 Ojcowie chrzestni polskiej mafii bioinformatycznej W listopadzie 2011 roku odbyła się w Warszawie konferencja pod nazwą "Multi-Pole Approach to Structural Biology". Był to zjazd naukowców pochodzenia polskiego, prowadzących badania z zakresu biologii strukturalnej, a także biologii molekularnej, chemii, fizyki i medycyny. Przyjechali do Warszawy – nie tylko po to, by opowiedzieć o swoich badaniach, lecz także by zastanowić się, jak zwiększyć konkurencyjność nauki polskiej, jak rozwijać badania na najwyższym poziomie i jak zintegrować polskie środowisko naukowe. Naukowcy wykształceni w Polsce są często naprawdę świetnie przygotowani i potrafią prowadzić badania na najwyższym światowym poziomie. Samo określenie "polska mafia" zostało wymyślone przez amerykańskich naukowców, którzy z podziwem spoglądają na dokonania naukowców polskich i polskiego pochodzenia. Audycja Krzysztofa Michalskiego z dnia 19 listopada 2011 roku.
43'34 Ojciec polskiej złotówki Życie i działalność "Ojca polskiej złotówki" - socjologa i rektora SGGW profesora Władysława Grabskiego.
41'58 Oddaję, bo kocham Rozważania o przeszczepach rodzinnych przed Światowym Dniem Donacji i Transplantacji.Na czym polega złożoność przeszczepów od dawcy żywego? Jakie są największe bariery w dawstwie od osób żywych w Polsce i dlaczego obawiamy się transplantacji? Jak wpłynąć na zwiększenie przeszczepów rodzinnych? Co zrobić, by społeczeństwo rozumiało idee przeszczepiania narządów, jako często jedyną szanse na uratowanie życia chorego? Na te trudne pytania szukają odpowiedzi: profesor Magdalena Durlik - kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, dr Mateusz Zatorski psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, dr Monika Bieniasz – chirurg z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM, dr Jolanta Gozdowska z Kliniki Medycyny Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.
37'55 Oblicza szczęścia Rozmowa Krzysztofa Michalskiego, czym tak naprawdę jest szczęście. Czy można zdefiniować szczęście dyskutują o tym neuropsychiatra prof. Wojciech Kostowski i farmakolog - prof. Jerzy Vetulani.
41'31 O początkach radiofonii i telewizji Gdy rodziła się polska radiofonia, w Wilnie powstało Towarzystwo Radiotechniczne Elektrit – największe przed wojną zakłady produkujące wysokiej klasy odbiorniki radiowe i podzespoły radiotechniczne. O Elektricie i początkach nadawania programów radiowych w Polsce mówi Henryk Berezowski. O szalonym wieku XX - o tym, co sprawiło, że powstało w tym czasie tyle ważnych wynalazków, opowiada dr Tomasz Brzozowski, fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego i popularyzator nauki.
37'55 O lepkości komórek Od skali Nano do skali Makro - ruch protein i nanocząsteczek w płynach złożonych - to nazwa projektu w programie Team. Program Team - składa się z projektów, w których biorą udział studenci, doktoranci i uczestnicy staży podoktorskich. Owe projekty, realizowane są w najlepszych zespołach badawczych w Polsce. W audycji Krzysztofa Michalskiego z dnia 9 lipca 2011 roku o swoich badaniach mówią: profesor Robert Hołyst i Tomasz Kalwarczyk z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. A także doktor Anna Ochab-Marcinek.
19'30 O pięknie i pożytkach matematyki Rada Upowszechniania Nauki zorganizowała cykl debat "Akcja edukacja". Jedna z debat poświęcona była matematyce, jej nauczaniu, znaczeniu we współczesnym świecie. Profesorowie Marek Kordos i Paweł Strzelecki w Instytutu Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego - goście Krzysztofa Michalskiego opowiadają o pożytkach płynących z myślenia matematycznego, o pięknie matematyki, o kłopotach w jej nauczaniu. A także wyjaśnią na czym polega praca matematyków i co nurtuje współczesnych badaczy. Nagranie zarejestrowane 28 września 2012 roku.
40'43 O godnym umieraniu Medycyna paliatywna pomaga ludziom nieuleczalnie chorym, którzy zasługują na to, żeby odejść bez bólu i z godnością." Rak nie musi boleć. Chory nie musi być samotny. Choroba często odbiera przyszłość, ale nigdy nie powinna dawać cierpienia". To motto działalności Fundacji Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w Warszawie.Fundacja działa już 20 lat.O medycynie paliatywnej, o prawach pacjenta, opiece nad pacjentem terminalnym mówią dr Jerzy Jarosz, założyciel, konsultant wojewódzki ds. medycyny paliatywnej oraz dr Hanna Tchórzewska-Korba, przewodniczącą Rady Fundacji. Audycja z Krzysztofa Michalskiego z 29 października 2012 roku.
46'42 O bajkowych robotach, a także o czymś co zjada osy W noworocznej audycji Krzysztofa Michalskiego tym razem poruszone zostały dwa tematy: Czy w minionym roku pojawiły się dawno zapowiadane super roboty i wyjaśnienie czym tak naprawdę jest mechatronika/ Jednym słowem spotkanie z bajkowymi robotami i profesorem Mariuszem Olszewskim. W dalszej części audycji autor będzie poszukiwał odpowiedzi na proste, ale intrygujące pytania - dr Maria Brzozowska - fizyk, tłumacz książki Micka O'Hare opowie czy jest coś, co jada osy..? Audycja zarejestrowana została 1 stycznia 2011 roku.
40'00 Nowoczesna wojna z rakiem O najnowszych terapiach w walce z nowotworami mówią doc. Tadeusz Pieńkowski i dr Janusz Meder.
43'31 Nowe terapie w leczeniu czerniaka Czerniaki skóry należą do nowotworów złośliwych o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań .Zaawansowana choroba jest oporna na leki, będące podstawą klasycznej chemioterapii.- Po wielu latach naszej bezsilności w walce z rozsianym czerniakiem doczekaliśmy się ekscytujących nowych terapii dających nam, onkologom, nowy oręż, a naszym chorym szanse na dłuższe życie - twierdzi gość" Wieczoru odkrywców" Profesor Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie. Nagranie z dnia 30 marca 2012 roku.
22'19 Nieme nowotwory Relacja z Międzynarodowej Konferencji Nowotworów Głowy i Szyi w Poznaniu (konferencja tej rangi poświęcona tej tematyce była organizowana po raz pierwszy w naszej części Europy). O szczegółach opowiada organizator konferencji profesor Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.Nagranie zarejestrowane 20 kwietnia 2012 roku.
41'25 Niezastąpiona woda - czy nam jej zabraknie?! Polska posiada jeden z najniższych wskaźników dostępności wody w Europie. O znaczeniu wody dla życia na Ziemi. O zasobach wodnych, a także o współczesnych problemach w gospodarowaniu zasobami wodnym, o wodzie dla rolnictwa w audycji Krzysztofa Michalskiego mówią: profesor Wojciech Majewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, profesor Edmund Kaca z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach i profesor Jan Kuś - Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Nagranie zarejestrowane 23 października 2011.
43'16 Nie dać się złapać chorobie nowotworowej W Polsce co roku na nowotwory złośliwe zapada około 150 tysięcy osób. - Niepokojące jest to, że zachorowuje więcej kobiet niż mężczyzn - mówi dr Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii. Nowotwory są groźne dla ludzi, a jednocześnie największym wyzwaniem dla nauki i medycyny. Bo niektórych nie umiemy leczyć. Dr Didkowska zwraca uwagę, że w 95 procentach to od nas samych zależy, czy zachorujemy na raka. Ma na to wpływ środowisko, sposób życia i papierowy. Zaledwie 5 procent zachorowań ma podłoże genetyczne. Audycja z dnia 9 marca 2012 roku.
44'03 Naukowe przeboje 2010 roku Audycja Krzysztofa Michalskiego poświęcona najważniejszym dokonaniom, eksperymentom i odkryciom naukowym w 2010 roku z dziedziny biologii, fizyki, astronomii. Nagranie pochodzi z 8 stycznia 2011 roku.
37'37 Naukowe przeboje 2011 roku Leki antyretrowirusowe do walki z wirusem HIV, szczepionka przeciwko malarii, swobodne planety odkryte przez polskich astrofizyków, astronomiczne relikty przeszłości, czyli chmury wodoru. Na liście nie zabrakło cząstki Higgsa i neutrina, które wydają się poruszać szybciej niż prędkość światła. O największych odkryciach, eksperymentach i wynalazkach ostatnich miesięcy.A także o ich wpływie na nasze życie mówią: prof. Henryk Szymczak, fizyk z Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN, prof. Kazimierz Stępień, astronom z obserwatorium astronomicznych UW i prof. Jerzy Duszyński biolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. Nagranie zarejestrowane 7 stycznia 2012 roku.
40'08 Nauka a medycyna Zakrzepica to choroba, która może rozwijać się w organizmie praktycznie bez żadnych objawów, a może spowodować nagłą śmierć w kilka sekund. O niebezpieczeństwach zakrzepicy w audycji Krzysztofa Michalskiego mówi prof. Witold Tomkowski. O możliwościach terapii genowych, o tworzonych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym preparatach genowych, a także o tym, gdzie już stosuje się terapię genową – opowiada profesor Maciej Małecki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
47'12 NATPOL 2011- prognoza sytuacji zdrowotnej Polaków na rok 2020 Projekt Badawczy NATPOL 2011 jest pierwszym od wielu lat badaniem epidemiologicznym, które pokaże m.in aktualne zagrożenie chorobami układu krążenia. Projekt ten może znacząco przyczynić się także do kształtowania polityki zdrowotnej państwa. Koncepcja badania jest oparta na najlepszych, uznanych na świecie wzorcach – na badaniu Framingham Heart Study realizowanym w Stanach Zjednoczonych od 1948 roku. Jeden z realizatorów badania Framingham, prof. Michael Pencina z Boston University i Uniwersytetu Harvarda, jest współautorem NATPOL 2011. W audycji Krzysztofa Michalskiego dnia 30 kwietnia 2011 roku udział wzięli: prof. Michael Pencina i dr hab. Tomasz Zdrojewski Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku - koordynator projektu NATPOL 2011.
27'02 Natura czy kultura? Natura, czy kultura, czyli co tak naprawdę kształtuje człowieka geny, czy środowisko? Odpowiedzi szuka Krzysztof Michalski.
44'46 Na podbój Doliny Krzemowej Profesor Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda stworzył w Dolinie Krzemowej Polsko-Amerykański Hub Innowacyjności. Amerykańskiemu uczonemu polskiego pochodzenia chodzi o otwarcie drzwi do amerykańskich funduszy na badania naukowe i wdrożenie polskich wynalazków, a także o ułatwienie kontaktu z liderami najbardziej innowacyjnego miejsca na Świecie. Czy jest szansa dla naszych naukowców i przedsiębiorców na odniesienie sukcesu w Ameryce, jak polscy badacze powinni przygotować się do podboju Ameryki. O tym rozmawia Krzysztof Michalski z amerykańskim uczonym i doktorem Michałem Bieńkiem, twórcą technologii wytwarzania katalizatorów, która ma szansę podbić Dolinę Krzemową. Nagranie zarejestrowane 01.06.2012 roku.
30'16 Najdoskonalsze piękno nieba Z audycji dowiemy się dlaczego niebo jest niebieskie? Obserwacje nieba latem, dlaczego spadają gwiazdy, jak powstało niebo, a także odpowiedzi na inne proste pytania.
35'12 Nasi w lodach Hornsundu Polskie badania na Spitsbergenie - czemu służą,jakie są osiągnięcia polskich badaczy. W audycji połączenie ze stacją polarną.
21'13 Mózg na pikniku Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z doktorantami z Instytutu Biologii Doświadczalnej Pauliną Jedynak i Maciejem Czerkiesem, którzy na 15.Pikniku Naukowym Polskiego Radia spróbują namawiać zwiedzających, by stali się badaczami. O tym, jak funkcjonuje nasz mózg podczas procesu zapamiętywania, uczenia się, czytania, czy rozróżniania kolorów. Dlaczego ulegamy iluzjom, jak stworzyć magiczny, kolorowy eliksir, a także o tajemnicach mikroświata czy molekularnego funkcjonowania układu odpornościowego. Tego wszystkiego i jeszcze więcej mogli dowiedzieć się mogli uczestnicy największej plenerowej imprezy w Europie popularyzującą naukę, która odbyła się 28 maja 2011 roku w warszawskim parku Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego.
42'11 Mrówki na pikniku Mrówki to najliczniejsze stworzenia na Ziemi – występują praktycznie wszędzie – od klimatu tropikalnego po koło podbiegunowe.. Mrówki są symbolem pracowitości, tworzą zadziwiające, często - wielomilionowe – kastowe społeczeństwa z królowymi, robotnicami i żołnierzami, którymi są tylko samice! Jak funkcjonuje mrówcza społeczności, jaką rolę odkrywają mrówki w przyrodzie, czy mrówki potrafią się uczyć i czego społeczność ludzka mogłaby się nauczyć od tych owadów, a także o tym jak można spojrzeć w oczy mrówkom-buldogom patrzą opowie profesor Ewa Godzińska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. Nagranie zarejestrowano 11 maja 2012 roku.
37'36 Mózg matki Audycja Krzysztofa Michalskiego o tym, jak ciąża zmienia funkcjonowanie mózgu matki i całego systemu hormonalnego.
16'32 Most Jagiełły Historia Mostu Jagiełły - przeprawy zbudowanej przez króla Władysława Jagiełłę w lipcu 1410 roku. Most ten zaskoczył Krzyżaków i przyczynił się do odniesienia grunwaldzkiego zwycięstwa.
48'53 Młodzi badacze o przyszłości nauki w Polsce Goście programu to młodzi polscy naukowcy którzy po latach pracy za granicą wrócili do kraju i będą prowadzić swoje badania w polskich placówkach: dr Krystyna Oracz- z Uniwersytetu we Freiburgu wróciła SGGW, dr Łukasz Kilański – z Uniwersytetu w Helsinkach - w Instytucie Fizyki PAN będzie badał nowe materiały do nowej gałęzi elektroniki zwanej spintroniką; dr Piotr Masłowski – z Uniwersytetu w Colorado - na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadził będzie badania nad wysokorozdzielczą spektroskopią, dr Jędrzej Walkowiak – z Uniwersytetu w Aachen - w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu będzie prowadził poszukiwania nowych polimerów przewodzących. Młodzi naukowcy mówią też o roli mistrza, o możliwości awansu i o przyszłości badań naukowych w Polsce.
23'39 Metateza olefin Audycja Krzysztofa Michalskiego poświęcona bardzo ciekawym badaniom polskich naukowców z dziedziny chemii. Prof. Karol Grela, wraz z zespołem realizuje projekt "N-Heterocykliczne karbeny jako ligandy w metatezie olefin i innych reakcjach" na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Poza nim udział w badaniach biorą jego współpracownicy: dr Paweł Horeglad i Grzegorz Szczepaniak. Metateza olefin brzmi hermetycznie i tajemniczo - przyznaje prof. Grela i wyjaśnia, że chodzi o połączenie dwóch cząsteczek w inną. Czasami te cząsteczki są leniwe i nie chcą się łączyć, więc im pomagamy za pomocą katalizatorów - tłumaczy naukowiec. Nagranie zarejestrowane zostało 30 lipca 2011 roku.
19'05 Mitochondria piękna i młodości Mitochondria energetyczne centra komórek, to takie miniaturowe elektrownie, które decydują o życiu i śmierci podstawowych "cegiełek", z których składają się wszystkie nasze tkanki i narządy. Oddziałując odpowiednio na mitochondria można skutecznie opóźnić procesy starzenia. Wyniki wieloletnich badań polskich naukowców z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, z zakresu bioenergetyki i biochemii mitochondriów zostaną wykorzystane między innymi do produkcji kosmetyków nowej generacji. Czy powstaną nowe substancje, które przyczynią się do przedłużenia młodości komórki. Czy będzie można opracować kosmetyki rzeczywiście opóźniające procesy starzenia skóry? Posłuchajmy rozmowy Krzysztofa Michalskiego z profesorem Jerzy Duszyński, jednym z szefów naukowego projektu, który otrzymał wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Nagranie zarejestrowane 5 października 2012.
42'00 Meandry polskiej melioracji Leżymy w chwiejnej równowadze bilansu wodnego. Co należy robić robić, aby negatywne skutki powodzi i suszy były mniejsze? Goście "Wieczoru odkrywców": prof. Krzysztof Ostrowski, inżynier Andrzej Badowski i dr Leonard Szczygielski opowiadają historię powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych, a także wyjaśniają, czym tak naprawdę jest melioracja, którą większość z nas kojarzy z odwadnianiem. Audycja Krzysztofa Michalskiego z 3 grudnia 2011 roku z cyklu: Wieczór Odkrywców.
30'07 Matrix, czyli w poszukiwaniu sztucznego życia Wieczór odkrywców, w którym dowiemy się czy możemy metodami komputerowymi stworzyć "sztuczne życie"?
20'52 Marysieńka i Jan - historia wielkiej miłości Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z autorem książki: Małżeństwa Królewskie - Jerzym Bessalą o miłości Marysieńki i króla Jana III Sobieskiego.
37'08 Mam Haka na Raka czyli: Nie wiąż się z papierosem Nowotwory są niewątpliwie największym wyzwaniem dla współczesnej medycyny i jednym z największych zagrożeń dla ludzkości. Jak podają światowe statystyki - co czwarta śmierć mieszkańca naszego globu spowodowana jest właśnie chorobami nowotworowymi. Złe są także prognozy dla naszego kraju - za 10 lat może zapadać na nowotwory ponad 150 tysięcy osób. Jak odwrócić te tendencje, czy można to zmienić? Tak narodził się ogólnopolski program "Mam Haka na Raka" skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Gośćmi Wieczoru Odkrywców są laureatki tego konkursu, autorki kampanii "Nie wiąż się z papierosem": Aleksandra Bodys, Julia Jaglewicz, Agnieszka Konarzewska, Karolina Tybulczuk - uczennice Liceum im. St. Staszica z Lublina a także Prezes Polskiej Unii Onkologii - doktor Janusz Meder. Audycja Krzysztofa Michalskiego zarejestrowana 6 sierpnia 2011 roku.
25'10 Laboratorium w kropli wody Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z dr hab. inż. Piotrem Garsteckim, który w kwietniu 2011 roku otrzymał Medal Młodego Naukowca przyznawany przez Politechnikę Warszawską i jego współpracownikiem z Instytutu Chemii Fizycznej PAN - doktorem Sławomirem Jakiełą, o reakcjach w mikrokroplach i konserwacji dzieł sztuki z wykorzystaniem fizyki i elektroniki. Audycja emitowana 7 maja 2011 roku.
35'01 Krysztalowa rewolucja W lipcowym numerze prestiżowego magazynu "Spectrum" na okładce pojawił się tytuł: "Kryształ, który zmieni wszystko", a podtytule; "mała polska firma, o której nigdy Państwo nie słyszeli bije na głowę gigantów technologicznych w kluczowej technologii XXI wieku. Kim są sprawcy tej sensacji dowiemy się z audycji Krzysztofa Michalskiego nagranej w sierpniu 2010 roku.
43'00 Królowa dźwięków Audycja poświęcona wspaniałej uczonej, będącej również radiowcem, wychowawcą kilku pokoleń elektroników, a przede wszystkim wielkim i niezwykłym człowiekiem - profesor Marianną Sankiewicz. Opowiadają jej wychowankowie: profesor Andrzej Czyżewski - szef Katedry Systemów Multimedialnych PG i jeden z jej najznamienitszych uczniów, reżyser dźwięku z Teatru Polskiego Radia Andrzej Brzoska. Marianna Sankiewicz zaraz po wojnie pracowała w Polskim Radiu w Warszawie przy ul. Targowej, a potem, po wyjeździe go Gdańska współtworzyła rozgłośnie regionalną PR w Gdańsku i pracowała naukowo na Politechnice Gdańskiej (utworzyła tam pierwszą w Polsce Katedrę Inżynierii Dźwięku). W audycji Krzysztofa Michalskiego pani profesor opowiada o swoim życiu, o radiu, nauce i o swoich uczniach. Nagranie zarejestrowane zostało 1 października 2011 roku w 90. rocznicę urodzin profesor Sankiewicz.
38'51 Kosmos w ludzkim mózgu Czym różni się mózg kobiety od mózgu mężczyzny? Co to jest neuroplastyczność i neurorehabilitacja? Krzysztof Michalski wraz ze swoimi gośćmi - prof. Małgorzatą Kossut z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie oraz psycholog dr Anetą Brzezicką - SWPS, podsumowują najnowsze odkrycia i badania w zakresie poznania jednego z najbardziej tajemniczych obszarów naszego ciała.
21'15 Komórkowy eliksir mlodosci Wykorzystanie komórek macierzystych w onkologii. Gość Krzysztofa Michalskiego doktor Maciej Wiznerowicz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu zdradza, że udało się już opracować technologię, która umożliwia laboratoryjne wytwarzanie komórek zarodkowych z dorosłych komórek organizmów. Komórki te wyglądają prawie identycznie jak te naturalne i co ważniejsze - identycznie się zachowują. Audycja emitowana 14 maja 2011 roku.
45'48 Komórki z poroża jelenia najlepsze na zmarszczki Badacze z wrocławskiej Akademii Medycznej jako pierwsi na świecie odkryli obecność komórek macierzystych w porożu jeleni i udowodnili ich niezwykłe właściwości. To szansa na przełom w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii. – Zainspirowało nas to, że jeleniom, które co roku zrzucają poroże, odrasta ono w tempie 1-1,5 cm dziennie – opowiada dr hab. Marek Cegielski z Akademii Medycznej we Wrocławiu, autor odkrycia. – Okazało się, że są one zaprogramowane na regenerację wszelkiej tkanki! Dzięki temu mogą mieć zastosowanie m.in. w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii. Jak mówi dr Ilona Iżykowska z Laboratorium Naukowo-Rozwojowego w Stem Cells Spin, potencjalne możliwości zastosowania są niemal nieograniczone.
42'21 Kasa Mianowskiego 130 lat temu powstała kasa pomocy dla naukowców im. dr Józefa Mianowskiego. Odrodziła się w 1991 roku, po 40 latach przerwy spowodowanej zmianami ustrojowymi. Dziś pomaga naukowcom z zagranicy prowadzić badania w Polsce. Działa na podobnych zasadach jak Fundacja Humboldta oraz Fundacja Fulbrighta. Od obu jest jednak starsza. O historii Kasy Mianowskiego, obecnych działaniach i planach na przyszłość opowiadają goście Wieczoru Odkrywców. Nagranie z dnia 12 grudnia 2012 roku.
37'06 Julian Ochorowicz Życie i działalność Juliana Ochorowicza - polskiego naukowca i wynalazcy, psychologa, filozofa, ideologa pozytywizmu.O jego życiu, dokonaniach i przyjaźni z Bolesławem Prusem rozmawiają Krzysztof Michalski, Igor Strojecko i Jerzy Jasiuk.
43'21 Jak rodziło się Polskie Radio Odkrywamy dla Państwa niektóre skarby naszego archiwum...Krzysztof Michalski wraz z Michałem Komarem przywołują najwcześniejsze osiągnięcia polskiej radiofonii. Przypominają niezwykły duet lwowskich batiarów - Szczepcia i Tońcia, audycje edukacyjne, zwane niegdyś odczytami i niesamowite emocje, jakie towarzyszyły twórcom pierwszych audycji.
28'59 Inteligentne anteny, cyfrowe radia Inteligentne anteny mikrofalowe, układy do odbioru sygnałów z satelity, generatory napisów telewizyjnych, radiofonia i telewizja cyfrowa – to tylko niektóre z dziedzin, którymi zajmuje się profesor Józef Modelski.Co to są anteny ferroelektryczne, a także co to takiego radio cyfrowe DAB+ i DRM? Dowiemy się, słuchając całej audycji autorstwa Krzysztofa Michalskiego z cyklu "Wieczór Odkrywców". Nagranie pochodzi z dnia 26 listopada 2011 roku.
40'11 Inteligentne domy Domowy asystent osób starszych i chorych – system, nad którym pracują naukowcy i inżynierowie z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Gdańskiej ma doprowadzić do stworzenia "inteligentnego domu", który dzięki komputerom, czujnikom i odpowiedniemu oprogramowaniu, będzie potrafił dostosować się do potrzeb jego mieszkańców. Poza tym goście Krzysztofa Michalskiego przedstawią system rozpoznawania kolorów Proksy Kolor i system do ćwiczenia mowy E-dmuchawka. Audycja zarejestrowana 21.05.2011 roku.
29'20 Informatyka Kwantowa Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z laureatem tzw. polskiego Nobla profesorem Ryszardem Horodeckim, fizykiem z Uniwersytetu Gdańskiego.
35'10 Historia pewnej technologii Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z doktorem Michałem Bieńkiem - chemikiem, autorem technologii wytwarzania katalizatora metatezy - związku chemicznego stosowanego m.in. do produkcji leków nowej generacji. Na świecie istnieją jeszcze tylko trzy firmy oferujące tę technologię. Realizując swe marzenia i plany, młody naukowiec wykorzystał wsparcie Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, Aniołów Biznesu oraz grantów z programu FNP Innowator. Nagranie pochodzi z 22 stycznia 2011 roku.
43'41 Grypa bez tajemnic Z powodu grypy sezonowej polska gospodarka traci każdego roku ponad 600 milionów złotych. To nie jedyne koszty grypy w Polsce. Ogromne sumy przeznaczane są co roku na finansowanie kosztów leczenia i hospitalizacji. Lekarze i naukowcy alarmują, że przyczyną takiego stanu jest bardzo niski poziom wiedzy o grypie (także wśród personelu medycznego) i zaszczepienia polskiego społeczeństwa, jeden z najniższych w Europie, i apelują do polityków o opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Zwalczania Grypy. O „drogim” wirusie, o tym dlaczego warto się szczepić i o mitach związanych z konsekwencjami szczepień z Krzysztofem Michalskim rozmawiają: profesor Lidia Brydak-kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy i profesor Adam Antczak – dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Nagranie zarejestrowane zostało 14 września 2012 roku.
12'50 Genetyka w walce z chorobami mózgu Rozmowa z profesorem Włodzimierzem Krzyżosiakiem laureatem tzw. polskiego Nobla.
20'10 Czy musimy prowadzić badania na zwierzętach? Zwolennicy badań na zwierzętach twierdzą, że postęp nauk biologicznych i medycznych jest nierozłącznie związany z badaniami na zwierzętach. Badania na zwierzętach spowodowały, że tysiące osób uratowano i dalej ratuje się przed zachorowaniem na cukrzycę wściekliznę czy zakażeniem wirusem polio. Bez tych badań byłoby niemożliwe poznanie podstawowych funkcji układu nerwowego.Przeciwnicy twierdzą, że badania na zwierzętach mogą być zastąpione innymi metodami. Poza tym badania na zwierzętach należy prowadzić tylko wtedy, gdy są naprawdę niezbędne i przy zachowaniu ściśle określonych warunków. Badacze muszą zgodzić się na ograniczenia i zasady dające gwarancję wyeliminowania lub minimalizacji stresu i cierpień zwierząt, Poza tym badania na zwierzętach należy prowadzić tylko wtedy, gdy są naprawdę niezbędne i przy zachowaniu ściśle określonych warunków. O konieczności dostosowania polskiego prawa do dyrektywy europejskiej w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych mówią goście Krzysztofa Michalskiego. Nagranie zarejestrowane 19.10.2012 roku.
41'10 Gdzie jest mózg Marszałka Piłsudskiego Po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego jego mózg poddano badaniom w Wilnie, w specjalnie stworzonym dla tego celu Polskim Instytucie Badań Mózgu. Badania te prowadził do swojej śmierci wybitny neurolog prof. Maksymilian Rose. Jednak po wejściu do Wilna wojsk sowieckich mózg Marszałka zaginął.
23'09 Gaz z pierza Polskie badania nad zgazowaniem biomasy. Wieczór Odkrywców Krzysztofa Michalskiego poświęcony możliwościom termicznej utylizacji odpadów biomasowych i odpadów miejskich. W audycji udział biorą: dr hab.Konrad Bajer z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, opiekun naukowy projektu, dr Marek Dudyński - Prezes firmy Modern Technologies and Filtration, która jest partnerem przemysłowym projektu; Kamil Kwiatkowski, kierownik projektu, doktorant na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nagranie zarejestrowane 15 października 2011.
39'37 Fascynująca fizyka W audycji Krzysztofa Michalskiego z dnia 16.04.2011 roku o swoich pracach, eksperymentach i osiągnięciach opowiedzą młodzi naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Danuta Bukowska, Ewa Kwiatkowska, Karol Karnowski, Szymon Tamborski.
41'12 Etnologiczne wędrówki po Polsce O badaniach terenowych, o etnopolitologii, o osadnictwie holenderskim na ziemiach polskich, o tym, co po Olędrach zostało i czego moglibyśmy się od nich nauczyć. Gośćmi Krzysztofa Michalskiego są: dr hab. Anna Malewska-Szałygin z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego i Jerzy Szałygin, badacz osadnictwa holenderskiego w Polsce. Audycja została zarejestrowana 10 września 2011 roku.
35'47 Einstein pólprzewodników Życie i działalność jednego z najwybitniejszych polskich naukowców ostatnich 50 lat - profesora Włodzimierza Zawadzkiego - fizyka, poety, pisarza.
39'06 Dyskryminowane choroby duszy Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na zaburzenia psychiczne choruje co piąta osoba na świecie. Na schizofrenię, jedno z najcięższych zaburzeń psychicznych cierpi ok. 50 mln ludzi na świecie. W Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi ok. 1mln 600 tysięcy osób. O tym, jaka jest sytuacja chorych na schizofrenię, czy pacjenci mają dostęp do nowych leków i do właściwej opieki, czy przepisy prawne zapobiegają dyskryminacji i wykluczeniu chorych? W audycji Krzysztofa Michalskiego udział biorą profesor Aleksander Araszkiewicz, Kierownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktor Elżbieta Buczkowska i doktor Dorota Karkowska. Nagranie zarejestrowane zostało 08.10.2011 roku.
44'21 Dynamiczna ziemia - zrozumieć aby przetrwać Cywilizacja wobec ekstremalnych zjawisk geosystemu. Czy na Bałtyku mogą powstać fale tsunami? Katastrofy naturalne i inne ekstremalne zjawiska, takie jak trzęsienia ziemi, powodzie, nawalne opady, czy długotrwałe susze stają się coraz większym problemem życia społeczeństw. Jakie są przyczyny tych zjawisk, czy można przewidzieć i ocenić ryzyko ich wystąpienia - o tym dyskutują z Krzysztofem Michalskim polscy naukowcy: profesor Marek Lewandowski z Instytutu Geologicznego PAN, profesor Stanisław Massel z Instytutu Oceanologii PAN& w Sopocie oraz profesor Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN.
23'04 Diament II Rzeczpospolitej Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z prof. Romanem Dudą o osiągnięciach Lwowskiej i Warszawskiej Szkoły Matematycznej.
45'12 Czy zostaną z nami? Jaką możliwość na zrobienie kariery mają młodzi polscy naukowcy? Czy aby zrobić karierę muszą wyjeżdżać za granicę? Co powinno zmienić się w organizacji nauki w Polsce i w mentalności polskich uczonych? Udział w audycji Krzysztofa Michalskiego biorą: prof. Maciej Żylicz, wybitny polski naukowiec, odkrywca tzw. białek opiekuńczych i prezes FNP, prof. Robert Hołyst, wybitny fizykochemik z PAN i młodzi naukowcy: dr Tomasz Jeż z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Przemysław Małkiewicz z Instytutu Problemów Jądrowych im. A. Sołtana, dr Łucja Fostowicz-Frelik (przebywająca w American Museum of Natural History). Audycja z 19 lutego 2011 roku.
29'09 Czy nadszedł kres ery antybiotyków Krzysztof Michalski rozmawia z profesor Walerią Hryniewicz czy nadszedł kres ery antybiotyków?
41'36 Czas na cyfrowe radio Przy okazji obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji odbyła się ciekawa dyskusja na temat przyszłości radia, a dokładnie jakie będzie cyfrowe radio? Udział w rozmowie biorą: inżynier Paweł Mathia - przewodniczący Polskiego Forum Radiofonii Cyfrowej oraz inżynier Mirosław Ostrowski - dyrektor techniczny Polskiego Radia Wrocław -specjaliści prowadzący od kilku lat eksperymenty z DAB-em Plus. Nagranie zarejestrowano 18 maja 2012 roku.
43'31 Cudowny świat nauki Naukowcy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN zapraszają na XVI Festiwal Nauki. Profesor Andrzej Ziemba – fizjolog, opowiada o sportach ultrawytrzymałościowych. Wyjaśnia jakie zmiany zachodzą w organizmie człowieka podczas ekstremalnych wysiłków, jakie są granice ludzkiej wydolności, jakie są rezerwy w ludzkim organizmie jeśli chodzi o siłę, szybkość i wytrzymałość. Profesor Andrzej jest twórcą substancji o nazwie bifalina, leku nowej generacji, który jest nadzieją na skuteczne leczenie bólu. Lek ten działa na receptory opioidowe, dlatego potocznie nazywa się go polską morfiną. Ma jednak zupełnie inną strukturę chemiczną niż morfina. Chemicznie bifalina stanowi pochodną naturalnie występujących hormonów peptydowych, endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Działanie bifaliny jest 1000 razy silniejsze niż morfiny! Nagranie zarejestrowane 21.09.2012 roku.
15'35 Coś zdumiewającego o zadziwiających właściwościach Materiał ten ma zadziwiające właściwości: jest tak cienki, że mówi się, że nie ma grubości, ale mimo to jest kilkaset razy wytrzymalszy niż stal. Zdumiewające są także jego właściwości elektryczne i termiczne, które pozwalają tworzyć elektronikę znacznie szybszą niż elektronika oparta na krzemie. A najbardziej zdumiewające jest to, że najlepszy grafen na świecie potrafią wytwarzać polscy naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Nagranie zarejestrowane 4 maja 2012 roku.
44'38 Co się dzieje z klimatem Czy grozi nam roztopienie lodowców, czy dziura ozonowa powiększa się, jakie badania związane z klimatem prowadzą polscy naukowcy i co z tych badań wynika? O klimacie i związanych z nim pytaniach mówią profesorowie: Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotr Głowacki z Instytutu Geofizyki PAN, doktor Krzysztof Markowicz z Instytutu Geofizyki UW, a w studiu w Gdańsku profesor Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii PAN. Audycja Krzysztofa Michalskiego z dnia 10 lutego 2012 roku.
29'01 Co się dzieje w Sudanie Rozmowa z lekarzem, naukowcem doktorem Zygmuntem Ostrowskim, który przez wiele lat prowadził badania nad losem dzieci w Afryce.
23'10 Choroba królów - hemofilia Przyczyny hemofilii - wrodzonej skazy krwotocznej. Najnowsze metody leczenia.
43'08 COP - wielka idea, wielka inwestycja II RP O wielkiej idei - o historii powstania 75 lat temu olbrzymiego przedsięwzięcia gospodarczego: Centralnego Okręgu Przemysłowego, o jego twórcy wielkim Polaku, inżynierze, polityku, ale przede wszystkim wybitnym działaczu gospodarczym - Eugeniuszu Kwiatkowskim opowiadają: jego uczeń – profesor Marian Marek Drozdowski, współpracownik - profesor Witold Andruszkiewicz – nestor polskich ekonomistów (rocznik 1917!), a także prezydent Stalowej Woli - Andrzej Szlęzak. Audycja zarejsetrowana 13 kwietnia 2012 roku.
22'44 Ceremoniał II RP Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II Rzeczypospolitej. Rozmowa z dr. Januszem Siborą, historykiem z Uniwersytetu Gdańskiego, znawcą protokołu dyplomatycznego.
37'18 Centrum Nanofotoniki Przedrostek Nano pojawia się coraz częściej - nie tylko w publikacjach naukowych, nanofarby zabezpieczają dane, nanofiltry czyszczą powietrze, nanoroboty mają pomóc w walce z nowotworami. Dzięki nanotechnologiom powstają odtwarzacze CD i DVD, czytniki kodów paskowych i laserowe drukarki. Nanonauki i nanotechnologie stały się na początku XXI wieku tym, czym w wieku XX była elektronika. Polscy naukowcy uczestniczą także w tym nanotechnologicznym wyścigu. W styczniu 2011 roku rozpoczęło swoją działalność Centrum Nanofotoniki. Projekt finansowany przez Unię Europejską skupia wiodące polskie instytucje z dziedziny nanotechnologii, a także fizyki i elektroniki półprzewodników. W audycji Krzysztofa Michalskiego udział biorą: prof. Maciej Bugajski z Instytutu Technologii Elektronowej - koordynator projektu Centrum Nanofotoniki oraz doktor Anna Szerling, profesor Jan Muszalski i doktor Kamil Kosiel.
39'29 Być inżynierem w XXI wieku Status inżyniera w Polsce, działalność inżynierska profesora Bogdana Neya - przewodniczącego Wydziału Nauk o Ziemi PAN, laureata Medalu im. Gabriela Narutowicza. Audycja Krzysztofa Michalskiego.
45'49 Boska satysfakcja inżyniera "Przegląd techniczny" w 2011 roku po raz 18. przyznał tytuły złotych inżynierów. Troje laureatów gościło w "Wieczorze odkrywców". Złotym inżynierem w kategorii Menedżer został Henryk Dytko, prezes zarządu spółki Poszukiwania Nafty i Gazu "Nafta" w Pile, która odnosi sukcesy w poszukiwaniu gazu łupkowego. - Laureat. tłumaczy, że jest to normalny gaz ziemny, tylko zalega w pokładach łupkowych i jest trudny do wydobycia. Złotym inżynierem w kategorii Nauka został Marek Węglowski z Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Wyróżnionym inżynierem roku 2011 w kategorii High-Tech został Przemysław Frask, konstruktor lotniczy w PZL Mielec "Sikorsky-Aircraft". Jest twórcą endoprotezy stawu skokowego. Audycja zarejestrowana 2 marca 2012 roku.
45'55 Boska cząstka odkryta Niedawno obiegła świat sensacyjna wiadomość, że badacze z ośrodka CERN w Genewie po latach poszukiwań odkryli "boską cząstkę"- bozon Higgsa. To najbardziej gorące i oczekiwane doniesienie ze świata nauki ostatnich miesięcy, a może i lat. To odkrycie otwiera nowy rozdział fizyki i poznawania świata, ale to także ogromny sukces nauki polskiej - polscy badacze pracują w CERN od kilkudziesięciu lat. O próbach opisu wszechświata, o bozonie Higgsa, o Modelu Standardowym, o udziale polskich fizyków w poszukiwaniu boskiej cząstki i o konsekwencji tego odkrycia w rozmowie z Krzysztofem Michalskim opowiadają profesor Leszek Roszkowski i prof. Grzegorz Wrochna z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Nagranie zarejestrowane 06.07.2012 roku.
42'43 Bioetyczne dylematy Papieskie widzenie relacji nauka-wiara, przesłanie zawarte w Encyklice Fides et ratio. Audycja Krzysztofa Michalskiego z udziałem księdza profesora Artura Filipowicza - bioetyka z UKSW i prof. Andrzeja Jerzmanowskiego - genetyka i biochemika z Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowa z dnia 12 marca 2011 roku o ulepszaniu człowieka, o próbach stworzenia "sztucznego życia", o klonowaniu i komórkach macierzystych, słowem o "zabawach" przez badaczy w Pana Boga.
44'14 Będzie nas coraz mniej Efektem II Kongresu Demograficznego "Polska w Europie - przyszłość demograficzna" oraz publicznej debaty na ten temat ma być Narodowy Program Polityki Ludnościowej. Na temat problemów demograficznych w audycji "Wieczór Odkrywców" dyskutowali: prof. Zbigniew Strzelecki - przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej oraz prof. Irena Kotowska - przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Nagranie zarejestrowano 23 marca 2012 roku.
33'41 Atomowa bomba Hitlera 16 lipca 1945 roku na pustyni w stanie Nowy Meksyk przeprowadzono pierwszą w historii próbę nuklearną. Natomiast wciąż niewiele wiadomo o pracach nad atomową bombą Hitlera - czy pod koniec II wojny światowej Hitler posiadał już bombę atomową? Dowiecie się państwo po wysłuchaniu audycji Krzysztofa Michalskiego. W rozwiązaniu zagadki pomaga jego gość profesor Andrzej Hennel.
Section07
O kosmicznych eksperymentach, o tym jak rodziło się Polskie Radio, jak powstaje sztuczne życie. Popularnonaukowy magazyn autorski Krzysztofa Michalskiego przybliża zjawiska dziejące się we Wszechświecie a zarazem komentuje wydarzenia ze świata nauki. Autor ze swoimi gośćmi dyskutuje o procesach społecznych, przedstawia ludzi, którzy odkrywają przed nami tajemnice otaczającego świata, tworzą nowe prądy.