X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Słynne bieliki w tym roku bez potomstwa

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 12:20
Mazurskie bieliki z Nadleśnictwa Dobrocin, których gniazdo od lutego można było podglądać przez internet, nie doczekały się w tym roku młodych.
http:idalia.pl
http://idalia.pl/Foto: Idalia Skalska/wikipedia

Po raz pierwszy od trzech lat internauci nie obejrzą więc narodzin tych wspaniałych ptaków.

Para bielików zajęła gniazdo z kamerą, ale dotychczas nie przystąpiła do lęgu. Dlatego zdecydowano o przerwaniu internetowej transmisji.

- Ptaki wielokrotnie pojawiały się przy gnieździe, ale nie wzmacniały jego konstrukcji nowymi gałęziami ani nie mościły igliwiem i trawami. Gniazdo traktowały jedynie jako stołówkę do spożywania zdobyczy - mówi nadleśniczy z Dobrocina Szymon Nowak.

Według leśników brak piskląt ma związek z "wymianą samicy" w tej parze. Dotychczasowa prawdopodobnie nie przeżyła ostatniej zimy. Bieliki są monogamistami i zmieniają partnera tylko w przypadku śmierci poprzedniego.

Para spod Dobrocina miała po ok. 20 lat i gniazdowała w tym samym rewirze od 2000 roku. Wczesną wiosną samiec sprowadził w pobliże gniazda nową samicę, ale nie zniosła ona jaj.

Przed rokiem transmisję z gniazda mazurskich bielików obejrzało 150 tys. widzów. Profil projektu na jednym z portali społecznościowych "polubiło" ponad 23 tys. użytkowników.

Bieliki są największymi polskimi ptakami szponiastymi. Rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 240 cm. Wbrew obiegowym opiniom nie są one orłami. Gatunkowo zaliczono je do rodziny jastrzębiowatych i odrębnej podrodziny - tzw. orłanów, o charakterystycznych nieopierzonych skokach. Podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Ich liczebność w kraju szacowana jest na 1000-1200 par, z czego ponad 200 gniazduje na Warmii i Mazurach.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak