Nauka

Latarnicy uczą korzystać z internetu pokolenie 50+

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 16:17
"Latarnicy Polski Cyfrowej" to grupa wolontariuszy, którzy pomagają osobom cyfrowo wykluczonym wejść do świata internetu. - Tych wykluczonych może być jeszcze 8 mln. - mówi były minister cyfryzacji Michał Boni.
Audio
  • Celina Maciejewska, Latarnik Polski Cyfrowej z Łodzi
Latarnicy Polski Cyfrowej pomagają starszym ludziom stawiać pierwsze kroki w internecie
Latarnicy Polski Cyfrowej pomagają starszym ludziom stawiać pierwsze kroki w internecieFoto: East News/Glow Images

Młodzi ludzie nie mają problemu z korzystaniem z internetu. Błyskawicznie opanowują nowe usługi w sieci, potrafią korzystać z nowoczesnych narzędzi i platform ułatwiających naukę, komunikowanie się czy umożliwiających dostęp do cyfrowych usług.

Starsi ludzie, zwłaszcza w mniej zurbanizowanych terenach mają z tym kłopoty. A właśnie dla nich dostęp i umiejętność korzystania z internetu jest szansą na poprawę jakości życia. Internet umożliwia załatwianie wielu spraw on line, bez konieczności podróżowania do urzędów. Pozwala na zdobywanie nowych kwalifikacji, a za tym zwiększa szanse na rynku pracy. Internet to także ogromny świat rozrywki, często niedostępnej w mniejszych miejscowościach w tradycyjny sposób.

W Polsce działa ponad 2700 certyfikowanych Latarników Polski Cyfrowej. Pomagają ludziom z pokolenia 50+ zdobyć umiejętności z zakresu obsługi komputera i poruszania się w Internecie. Do tego celu wykorzystują publiczne punkty dostępu do internetu znajdujące się bibliotekach, telecentrach czy remizach Ochotniczych Straży Pożarnych.

Czytaj także

Internet bez granic? Minister: stop cenzurze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 13:43
- Mówienie, że my postawimy granice w sieci tak, jak kiedyś stawiano barykady na i drut kolczasty, jest nie do pomyślenia - mówił w Jedynce Michał Boni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy z polskich szkół znikną biblioteki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 09:20
Plany ministerstwa administracji i cyfryzacji dotyczące usług samorządowych krytykuje ZNP. Twierdzi, że to pierwszy krok do likwidacji szkolnych bibliotek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla każdego Polaka: Internet 30 Mbps.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 07:11
Dostęp do szybkiego internetu, e-administracja i poszerzenie cyfrowych kompetencji użytkowników internetu – to cele Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego realizacja oparta jest m.in. na budowie sieci szerokopasmowego internetu.
rozwiń zwiń