X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nastoletni polscy naukowcy zdobyli E(x)plory

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 11:11
Są nastolatkami, a już teraz stworzyli wynalazki, które mogą zrewolucjonizować życie naszej cywilizacji. To laureaci zorganizowanego po raz czwarty konkursu dla młodych naukowców - E(x)plory.
Audio
  • Nastoletni naukowcy zdobyli E(x)plory - Informacyjna Agencja Radiowa / Kamil Szwarbuła (3)
  • Nastoletni naukowcy zdobyli E(x)plory - Informacyjna Agencja Radiowa / Kamil Szwarbuła (2)
  • Nastoletni naukowcy zdobyli E(x)plory - Informacyjna Agencja Radiowa / Kamil Szwarbuła (1)
Nastoletni polscy naukowcy zdobyli E(x)plory
Foto: Vall d'Hebron Institut de Recerca VHIR/Flickr

16-letni Wojciech Różowski z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach stworzył system operacyjny, który może być konkurencją dla Windowsa, Maca czy Linuxa. Zwracał uwagę, że technologie komputerowe w ciągu kilkunastu rozwijały się z ogromną szybkością, podczas gdy wnętrze najpopularniejszych systemów operacyjnych, właściwie się nie zmieniło. Jego system charakteryzuje się dużą stabilnością i niezawodnością, czyli się nie wiesza.

Jan Przybyłowicz jest na pierwszym roku medycyny, ale jeszcze w liceum zajął sie badaniem egzopolisacharydów występujących w kefirze. Dzięki jego pracy produkty mleczne mogą stać się zdrowsze, bo będzie w nich mniej sztucznych dodatków. Egzopolisacharydy naturalnie polepszają smak i teksturę produktów, przez co można będzie zrezygnować z syntetycznych ulepszaczy smaku. Dodatkowo najnowsze badania wskazują, że obniżają one poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi czy nawet zmniejszają rozmiary niektórych guzów nowotworowych.

Trzecie miejsce zajęły Asia Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego i Dominika Bakalarz z Opola. Dziewczyny zaprojektowały Origami Biobandage. Być może w przyszłości pozwoli on szybciej chorym dochodzić do zdrowia. Dziewczyny podejrzewają, że ten bandaż będzie mógł regenerować tkankę kostną, uszkodzenia związane z wadami genetycznymi, a może nawet choroby cywilizacyjne takie jak osteoporoza.

Główna nagroda w konkursie to 10 tysięcy złotych. Dodatkowo laureaci i wyróżnieni otrzymali możliwość zaprezentowania swoich projektów na międzynarodowych konkursach naukowych w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii i Rumunii.

E(x)plory to pierwszy w Polsce Festiwal promujący młodzież o zainteresowaniach naukowych i firmy oparte na innowacjach i technologiach.

E(x)plory to m.in. konkurs naukowy, targi naukowo-technologiczne, staże, konkursy międzynarodowe.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: edukacja NAUKA technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak