Nauka

Polski reaktor będzie pracował kolejną dekadę

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 19:00
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) otrzymało nowe, dziesięcioletnie, pozwolenie na dalszą eksploatację badawczego reaktora jądrowego "Maria".
Reaktor Maria i promieniowanie Czerenkowa,
Reaktor Maria i promieniowanie Czerenkowa, Foto: A. Rumińska/Wiki/CC.

- Po raz kolejny polski dozór jądrowy, Państwowa Agencja Atomistyki (PAA), potwierdza, że prace tu wykonywane są prowadzone nie tylko zgodnie z międzynarodowymi normami jakości, ale z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej - podkreślił rzecznik NCBJ.

Według aktualnych ocen technicznych reaktor "Maria" może być eksploatowany do 2020 roku, a po modernizacji - do 2060 roku.

Reaktor "Maria" służy do produkcji radioizotopów. Jest on także źródłem silnego strumienia neutronów. Właściwości tych mocno związanych w jądrach atomowych cząstek są niezwykle cenne dla fizyków. Obojętne elektrycznie ulegają wszystkim czterem znanym oddziaływaniom (silnym, elektromagnetycznym, słabym i grawitacji), a ponadto nie muszą pokonywać tzw. bariery kulombowskiej przy oddziaływaniu z materią.

Polski reaktor wykorzystywany jest do badań fizycznych z wykorzystaniem wiązek neutronów, modyfikacji materiałów oraz do badań związanych z terapią nowotworową BNCT. Najnowsze badania dotyczą wykorzystania wysokoenergetycznych neutronów na potrzeby badań materiałów konstrukcyjnych do reaktorów jądrowych IV generacji i termojądrowych.

Naukowcy ze Świerku pomagają również francuskim specjalistom ustalić precyzję obliczeń grzania promieniowaniem gamma w budowanym w Cadarache reaktorze badawczym Jules Horowitz Reactor (JHR). Reaktor "Maria" wykorzystywany jest też w zaawansowanych szkoleniach dla kadr na potrzeby energetyki, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Służy również do szerzenia wiedzy wśród młodzieży. Co roku odwiedza go niemal 7 tys. osób.

(ew/NCBJ/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA fizyka
Czytaj także

Magnesy, dane, komory słomkowe. Polski wkład w CERN

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 00:00
Wielki Zderzacz Hadronów rusza ponownie. Jaką rolę w badaniach CERN odgrywają Polacy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

LHC znów stoi. Miał spięcie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 22:22
Kilka dni temu Wielki Zderzacz Hadronów wznowił prace, ale drobna awaria systemu magnesów ponownie opóźnia rozruch maszyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektromagnesy potężne jak pioruny. Jak działa LHC?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 22:22
Wielki Zderzacz Hadronów jest najbardziej skomplikowanym urządzeniem skonstruowanym przez człowieka. Jak dokładnie działa? Co dzieje się w tunelach CERN?
rozwiń zwiń