X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Rok obrzędowy z Wikipedią. Etnografowie i Wikipedia połączyli siły

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 19:00
Setki przebytych kilometrów, dziesiątki zdjęć, kilka miesięcy badań. Efekt? Siedem rzetelnie opracowanych haseł dotyczących ludowych zwyczajów.
Audio
  • Etnografowie i Wikipedia łączą siły - Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Michał Dydliński (2)
  • Etnografowie i Wikipedia łączą siły - Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Michał Dydliński (3)
  • Etnografowie i Wikipedia łączą siły - Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Michał Dydliński (1)
Marzanna
MarzannaFoto: źr. Wikipedia/GNU/Ratomir Wilkowski, R-K-P.prv.pl

To w ramach projektu "Rok obrzędowy z Wikipedią", prowadzonego przez Państwowe Muzeum Etnograficzne i polski oddział Wikipedii.

Jego koordynatorka, Klara Sielicka-Baryłka mówi, że chodzi o jak najdokładniejsze udokumentowanie różnych interesujących, polskich tradycji i na tej podstawie opracowanie haseł w Wikipedii. Jak dodaje, pierwsze wyjazdy już się odbyły. Etnografowie wyjechali między innymi na Śląsk, gdzie badali związane z wiosną zwyczaje topienia marzanny i zielonego gaika - obchodzenia wsi z zielonym drzewkiem. Były też trzy wyprawy wielkanocne. Ekipy złożone z wikipedystów, etnografów i wolontariuszy dokumentowały te tradycje, opisując je, rozmawiając z ludźmi i robiąc zdjęcia.

Rozmówczyni IAR podkreśla, że wybór zwyczajów, którymi zajmą się badacze jest różnorodny - od wesołych do tych poważniejszych, związanych z duchowością.. W planach jest na przykład zbadanie zwyczaju małych pielgrzymek na Warmii. Klara Sielicka-Baryłka liczy też, że w trakcie projektu uda się poznać tradycje, o których są tylko małe wzmianki w książkach.

Jak mówi koordynatorka projektu, najbliższy wyjazd zaplanowano w czerwcu. Etnografowie odwiedzą Łączyńską Hutę, by zbadać dawną tradycję "ścinania kani". To stary kaszubski obrzęd, polegający na zabiciu ptaka kani, który w wierzeniach ludowych był symbolem zła i nieszczęścia.

Projekt, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończy się w listopadzie. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ethnomuseum.pl oraz na Wikipedii.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: antropologia etno NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Język wilamowski pomoże zachować mowę Azteków

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 11:00
Rewitalizacja języków - pod takim hasłem odbywa się w tym tygodniu w Wilamowicach międzynarodowa konferencja naukowa na temat sposobów ratowania ginących języków. Wśród tych zagrożonych jest m.in. język wilamowski, którym dziś mówi ok. 70 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etnolożka, która nigdy nie obraziła się na świat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 13:00
Wybitna polska etnolog prof. Anna Zadrożyńska była prekursorką badań miejskich, inspirowała do zajęcia się zjawiskami nas otaczającymi, a nie tylko przeszłością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Według najnowszej teorii tajemnicze posągi mogły... chodzić!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 17:00
Polinezyjska wyspa znana jest z 887 olbrzymich figur. Zdaniem uczonych prawdopodobnie są one wyobrażeniami bóstw lub zmarłych przodków.
rozwiń zwiń