Nauka

NASA fotografuje na Ceres niezwykłą górę

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 23:00
Sonda Dawn przesłała szczegółowe zdjęcia planety karłowatej Ceres. Znajduje się na nich zadziwiająca struktura.
NASA fotografuje na Ceres niezwykłą górę
Foto: NASA/Dawn.

Góra, która wygląda jak lśniąca piramida, ma wysokość 6 km. Nie tylko jej kształt jest zagadkowy. Wokół niej nie ma odłamków, a ona sama nie jest częścią pasma, ale samotnym wzniesieniem.

Na innych zdjęciach, które przesłała Dawn, widać krater Gaue oraz kolejne wzniesienia na Ceres. Dawn używa także spektrometru pracującego w podczerwieni, żeby badać skład mineralny planety.

Sonda NASA weszła na orbitę Ceres w marcu tego roku. Wcześniej przeleciała obok planetoidy Westa (2011 i 2012 rok). Obecnie znajduje się 1470 km nad powierzchnią Ceres. W ciągu kilku kolejnych miesięcy zejdzie na wysokość 370 km - będzie to w październiku. Cały czas będzie wykonywać zdjęcia powierzchni.

Kilka zdjęć sondy Dawn już wzbudziło zaciekawienie naukowców. Nadal nie wyjaśniła się zagadka jasnych plam na Ceres, które zostały sfotografowane kilka miesięcy temu.

(ew/NASA)

Zobacz więcej na temat: NAUKA NASA astronomia

Czytaj także

Misja New Horizons. Sensacyjne odkrycie na Plutonie?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 09:08
Pluton może mieć pokrywę lodową na jednym z biegunów. Wskazują na to zdjęcia zrobione przez amerykańską sondę New Horizons.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrycie NASA. Czy mamy do czynienia z drugą Ziemią?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 03:23
Półtora tygodnia temu NASA ogłosiła istnienie przypominającej Ziemię planety Kepler 452-b. - Sensacja polega na tym, że jest to planeta podobna do Ziemi, krążąca wokół gwiazdy podobnej do Słońca - mówi Karol Wójcicki, popularyzator nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe zdjęcia NASA: Księżyc zasłania Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 17:00
Znacie moment, kiedy ktoś w ostatniej chwili wchodzi w kadr i "kradnie" zdjęcie? Doświadczyła tego nasza planeta.
rozwiń zwiń