Nauka

Europejczycy będą żyli krócej niż kiedyś

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 12:00
Poziom spożycia alkoholu, papierosów i liczba osób z otyłością w Europie zagraża przyszłym pokoleniom, które być może będą żyły krócej niż obecne - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w opublikowanym w środę raporcie na temat zdrowia Europejczyków.
W Europie wskaźniki spożycia alkoholu i tytoniu są najwyższe na świecie
W Europie wskaźniki spożycia alkoholu i tytoniu są najwyższe na świecie Foto: kaicho20/pixabay/CC0 Public Domain

Opisany przez WHO raport, sporządzono na podstawie badań przeprowadzonych w 39 krajach, wśród których znajdują się kraje Unii Europejskiej oraz państwa byłego Związku Radzieckiego. Takiej analizy organizacja dokonuje co trzy lata.

- W Europie wskaźniki spożycia alkoholu i tytoniu są najwyższe na świecie - alarmuje WHO. Organizacja zwraca także uwagę na fakt, że Europejczycy z nadwagą i otyłością zajmują w statystykach światowych drugie miejsce zaraz za mieszkańcami obu Ameryk.

Z raportu wynika, że ok. 59 proc. Europejczyków cierpi na nadwagę lub otyłość, a 30 proc. - pali papierosy. Według danych z roku 2010 spożycie alkoholu na Starym Kontynencie wynosi ok. 11 litrów na osobę rocznie.

Jak powiedziała agencji AFP dyrektor WHO na Europę Claudia Stein, Europejczycy palą coraz mniej papierosów, ale liczba osób z otyłością rośnie. Zdaniem Stein, jeśli liczba osób otyłych nie spadnie, przyszłe pokolenia mogą żyć krócej niż my.

WHO w raporcie podkreśla, że te "alarmujące" dane mogą także świadczyć o możliwym zaprzepaszczeniu osiągnięć w walce z przedwczesną śmiercią, mimo że spadła liczba zgonów w wyniku takich chorób jak nowotwory, cukrzyca oraz choroby układów oddechowego i krążenia.

Jak mówi Stein, "jesteśmy na dobrej drodze, ale nie powinniśmy zapominać o naszym celu", którym jest zredukowanie odsetka przedwczesnych zgonów do 1,5 proc. w 2020 roku.

WHO zastrzegła, że zbieranie danych statystycznych w niektórych państwach przebiegało z trudnościami, co może wpłynąć na "wiarygodność" czy "dokładność" danych opublikowanych w raporcie.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: Europa NAUKA WHO zdrowie
Czytaj także

Kłamstwo odbija się na zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 21:30
Mijanie się z prawdą niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Może być przyczyną bólu głowy i złego nastroju - wynika z amerykańskich badań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epidemia wirusa ebola. Wstrząsające dane WHO

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 21:16
Liczba ofiar śmiertelnych epidemii eboli wzrosła do 4546 spośród 9191 znanych przypadków zachorowań w Gwinei, Liberii i Sierra Leone w Afryce Zachodniej - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszaj się na zdrowie - choćby minimalnie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 09:00
Ruch jest dobry dla zdrowia, ale zbyt duże wymagania mogą być nieskuteczne. Tak uważa francuski naukowiec Philipe de Souto Barreto ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie.
rozwiń zwiń