X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nobliści otworzyli nową erę w fizyce

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 21:00
Odkrycie, że neutrina mają masę, wykracza poza teorię opisującą oddziaływania cząstek elementarnych zwaną Modelem Standardowym. Dało to impuls do wielu kolejnych nowatorskich badań - komentuje tegoroczną Nagrodę Nobla fizyk neutrin dr Paweł Przewłocki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki zdobyli Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę - ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Razem z fizykami docenione zostały eksperymenty, w których pracowali: Super-Kamiokande w Japonii i Sudbury Neutrino Observatory w Kanadzie.

Oscylacje neutrin to kwantowo-mechaniczny fenomen polegający na zmianie tożsamości neutrina podczas jego lotu przez przestrzeń. Neutrina występują w trzech odmianach, nazywanych zapachami: elektronowej, mionowej lub taonowej – zjawisko zmiany ich zapachu było przełomowym odkryciem poszerzającym naszą wiedzę o świecie mikroskopijnych cząstek elementarnych.

Oscylacje neutrin zostały odkryte w eksperymencie Super-Kamiokande w Japonii – badał on neutrina mionowe pochodzące z atmosfery. Szefem analizy był prof. Takaaki Kajita z Uniwersytetu Tokijskiego. Później kolejny eksperyment w kanadyjskim obserwatorium SNO – któremu przewodził prof. Arthur McDonald z Uniwersytetu Queen’s - wykazał, że oscylacje zachodzą również dla neutrin słonecznych.

- Neutrina są posłańcami z dalekich miejsc Wszechświata. Lecą przez kosmos nie niepokojone przez żadne oddziaływania. Dzięki temu przynoszą informacje o tym, co się dzieje w Słońcu, gwiazdach, a nawet w dalekich galaktykach - mówi badacz neutrin dr Paweł Przewłocki z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Wyjaśnia, że neutrina to cząstki bardzo słabo oddziałujące z materią. - Kiedyś myślano, że w ogóle nie mają masy. Ale zaobserwowanie fenomenu oscylacji neutrin sprawiło, że wiemy już, iż tak nie jest - mówi.

Naukowiec wyjaśnia, że istnienie oscylacji nie było przewidziane w Modelu Standardowym - a więc teorii, która opisywała świat cząstek elementarnych. - W Modelu Standardowym zakładano, że neutrina nie mają masy i nie mogą oscylować. Fizycy mówią, że zaobserwowanie oscylacji neutrin to "nowa fizyka". To było coś, czego się nie spodziewaliśmy. Odkrycie pozwoliło na rozszerzenie teorii i na przeprowadzenie mnóstwa nowych badań - objaśnia badacz.

Badania noblistów rozszerzają wiedzę o świecie i trudno w tej chwili mówić o zastosowaniach praktycznych. - Choć nie można tego wykluczyć w przyszłości - zastrzega badacz.

(PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 17:05
Japończyk Takaaki Kajita i Kanadyjczyk Arthur B. McDonald zdobyli tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę - ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z fizyki. Polscy naukowcy mieli swój wkład w badania

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 15:00
Tegoroczny Nobel z fizyki został przyznany za odkrycie oscylacji neutrin. Wyróżnienie otrzymali Arthur B. McDonald i ł szef zespołu Takaaki Kajita. Polscy naukowcy także mieli swój udział w nagrodzonych badaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świetna wiadomość. Nobel za neutrina jest zasłużony"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 17:46
To zasługiwało na Nobla: piękny eksperyment, przekonujący i czysty dowód, postawienie kropki nad "i" - tak o dokonaniach tegorocznych noblistów z fizyki mówi prof. Jan Sobczyk z Zakładu Fizyki Neutrin Uniwersytetu Wrocławskiego.
rozwiń zwiń