Nauka

Lekarze zalecają... mniej testów na raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 01:00
Mniej testów na raka piersi dla kobiet - to nowe zalecenie Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Audio
  • Lekarze zalecają mniej testów na raka piersi - Rafał Motriuk / IAR
W Polsce wciąż umiera więcej kobiet na raka piersi niż na Zachodzie
W Polsce wciąż umiera więcej kobiet na raka piersi niż na ZachodzieFoto: Depositphotos

Do tej pory Towarzystwo zalecało, by wszystkie kobiety po czterdziestce co roku przechodziły badanie mammograficzne. Teraz ci sami eksperci mówią, że wystarczy zaczynać takie badania później - w 45. roku życia. A po 55. roku życia badanie może odbywać rzadziej - co dwa lata.

Lekarze doszli bowiem do wniosku, że za dużo jest fałszywych alarmów, niepotrzebnych biopsji i lęków. Inna sytuacja jest jednak u kobiet szczególnie zagrożonych, na przykład z historią raka w rodzinie, czy z mutacjami genetycznymi. - Te kobiety powinny zaczynać mammografię już po czterdziestce - wyjaśnia radiu NPR współautorka nowych zaleceń dr Lydia Pace. Dodaje jednak, że badania mammograficzne nie ratują życia kobiet tak skutecznie, jak się kiedyś wydawało.

Nie wszystkie amerykańskie środowiska medyczne zgadzają się z nowymi zaleceniami; niektóre organizacje uważają, że badania powinno zaczynać się tak jak do tej pory, po 40-tce; inne, że znacznie później: dopiero po 50-tce.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA rak piersi
Czytaj także

Usunięcie organu ochroną przed rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 07:23
Angelina Jolie znów wywołała debatę na temat profilaktyki antynowotworowej. Aktorka poddała się prewencyjnemu usunięciu jajników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy lek może przedłużyć życie kobietom chorym na raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 11:28
Tak twierdzą brytyjscy i australijscy naukowcy, którzy publikują wyniki swych badań w tygodniku "Nature". Kluczem do sukcesu jest hormon progesteron.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak to nie wyrok. Polscy naukowcy na tropie leku

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 03:33
- Do znalezienia leku na raka jest długa droga, choć obecnie duża część nowotworów, jeśli zostaną szybko zdiagnozowane, jest uleczalna - mówi prof. Piotr Dzięgiel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń