Nauka

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagrodziła Mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 21:00
W Warszawie wręczono stypendia profesorskie w wysokości do 300 tys. zł. Trafią one do siedmiu wybitnych polskich uczonych, laureatów programu MISTRZ.
Około 15 proc. polskich szkół zatrudnia osobę na stanowisku doradcy zawodowego
Około 15 proc. polskich szkół zatrudnia osobę na stanowisku doradcy zawodowegoFoto: Glow Images/East News

Laureatami zostali: prof. Piotr Gutowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prof. Wojciech Bałus z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Bartosz Brożek z UJ, dr hab. Adam Chuderski z UJ, prof. Marek Kwiek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Stanisław Wiech z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie.

Celem realizowanego od 1998 roku programu MISTRZ jest wspieranie wybitnych uczonych ze wszystkich dziedzin, łączących pracę badawczą na światowym poziomie z kształceniem młodego pokolenia badaczy. Maksymalnie trzyletnie subsydia w wysokości do 300 tys. zł mogą być przeznaczone na intensyfikacją dotychczas prowadzonych prac lub podjęcie nowych kierunków badań.

Co roku konkurs dotyczy innego obszaru nauki. W 2015 roku konkurs był skierowany do przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych.

Prezes FNP prof. Maciej Żylicz w swoim przemówieniu zwracał uwagę na rolę mistrza w nauce. Jak powiedział, mistrz to nie jest osoba, która ma bezwzględny monopol na wiedzę, ale taka, która jest w stanie przekazać młodym ludziom m.in. taką wiedzę, która nie jest nigdzie publikowana. - Można powiedzieć: pokaż mi swoich wychowanków, a powiem ci coś o tobie - dodał. Podkreślił, że jednym z kroków w wyłanianiu laureatów programu MISTRZ, było spojrzenie na to, kim są ich wychowankowie.

Jeden z tegorocznych laureatów, prof. Gutowski KUL zaznaczył w swoim przemówieniu, że jeśli nauka ma się rozwijać, uczniowie muszą być lepsi niż mistrzowie. Naukowiec w ramach stypendium będzie analizować poglądy umiarkowane, w sporach dotyczących teizmu i ateizmu.

Z kolei prof. Wojciech Bałus planuje stworzyć nową metodologię badania sztuki współczesnej, a prof. Bartosza Brożek chce odpowiedzieć na pytanie, jak rozwój neurobiologii i nauk kognitywnych może wpłynąć na kształt instytucji prawnych. Natomiast dr hab. Adam Chuderski zbada mechanizmy, jakimi posługuje się ludzki mózg, aby kodować i przetwarzać abstrakcyjne informacje, zaś prof. Marek Kwiek podda analizie relacje polskich uczelni z państwem i gospodarką w ostatniej dekadzie.

Ekspansja państwa carów na ziemie polskie w XIX i XX wieku będzie przedmiotem badań prof. Stanisława Wiecha, a proces kształtowania się wczesnośredniowiecznych państw na terenie północno-wschodniej Afryki zbada dr hab. Bogdan Żurawski.

(PAP)

Czytaj także

Statystyki: Amerykanie całkiem oczytani

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 11:11
Siedmiu na dziesięciu Amerykanów czyta książki. Większość mieszkańców Stanów Zjednoczonych sięga po kilkanaście pozycji rocznie. Takie są wyniki najnowszych badań ośrodka Pew Research Center.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 13:42
To od nas zależy, czy jesień naszego życia będzie ponura i samotna, czy pełna słońca, uśmiechu i rozbudzonego apetytu na życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy pieniądze uleczą naukę? Przyszłość polskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 03:11
- Sektor wiedzy to przyszłość nowoczesnej Polski i od stopnia jego rozwoju zależy dynamika modernizacji kraju, konkurencyjność gospodarki i jego pozycja - mówi inżynier elektronik prof. Jerzy Woźnicki.
rozwiń zwiń