Nauka

W Radomiu powstała astrobaza

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 20:00
Wybudowane i wyposażone, teraz mogą służyć astronomom-amatorom. W Radomiu powstały - pierwsze w regionie - planetarium i obserwatorium.
Audio
  • W Radomiu powstała astrobaza - IAR/Anna Orzeł (2)
  • W Radomiu powstała astrobaza - IAR/Anna Orzeł (1)
W Radomiu powstała astrobaza
Foto: sxc.hu/cc.

Pieniądze na sfinansowanie projektu pochodziły z budżetu obywatelskiego.

Trzej młodzi, zdeterminowanie ludzie napisali znakomity wniosek, przeprowadzili profesjonalną kampanię i wygrali. Jeden z nich Karol Klimowicz, pełnił dziś "honory domu" i oprowadzał po nowym budynku.

Obiekt z kopułą obserwacyjną został wyposażony mi.in. w wysokiej klasy, 14-calowy teleskop. Z myślą o młodych użytkownikach astrobazy i ich nauczycielach utworzono salę lekcyjną, w której - przy pomocy multimediów - będzie można analizować i omawiać wyniki przeprowadzonych obserwacji.

Zdaniem Radosława Witkowskiego, prezydenta miasta, właśnie tak powinny być wydawane pieniądze z budżetu obywatelskiego, bo dzięki temu poszerzono ofertę edukacyjną i dano szansę młodym radomianom na realizację swoich pasji. Budowa i wyposażenie astrobazy kosztowały prawie 700 tysięcy złotych. W tym roku, w ramach budżetu obywatelskiego, zrealizowano w Radomiu 15 projektów za 4 miliony 200 tysięcy złotych.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia edukacja
Czytaj także

Gimnazjalistki z Torunia odkryły planetoidę. Wypatrzyły ją na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 15:33
Odkrycie trafi niebawem do bazy NASA. Ciało niebieskie wypatrzone przez uczennice otrzymało symbol 2011 FJ49.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy łowcami planet

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 08:00
20 lat temu rozpoczął się jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych polskich projektów astronomicznych, tzw. Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego - OGLE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balonowa misja kosmiczna polskich licealistów. Jest pierwszy film

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 11:11
Chodzi o nagranie kosmosu wykonane przez dwóch uczniów z Legionowa. Misja Fokus One poleciała w zeszłą niedzielę na wysokość 35 kilometrów, aby wykonać pierwsze zdjęcia w jakości 3D.
rozwiń zwiń