Nauka

Modliszka widzi w trójwymiarze

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 22:22
Modliszki widzą trójwymiarowo i między innymi dlatego są tak sprawnymi myśliwymi. Dowiedli tego brytyjscy naukowcy, którzy zakładali owadom specjalne okulary.
Audio
  • Modliszki widzą w trójwymiarze - IAR, Rafał Motriuk
Modliszka widzi w trójwymiarze
Foto: Glow Images/East News

Unieruchomiona modliszka dostała siedmiomilimetrowe, niebieskie i zielone szkła, trochę takie jak w kinie 3D.

Posadzona przed ekranem patrzyła na specjalną tańczącą na nim plamkę. Gdy plamka znalazła się w zasięgu wzroku owada, ten atakował ją nagłym ruchem. Ale kiedy okulary zmieniono na zwykłe, modliszka nie reagowała.

Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle piszą na portalu tygodnika „Nature”, że modliszki widzą głębię - i dlatego tak skutecznie atakują swoje ofiary. Taka wiedza może przydać się w tworzeniu wysokiej jakości wzroku u nowoczesnych robotów.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia zwierzęta

Czytaj także

Opryski sprawiają, że pszczoły zbierają mniej pyłku

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 20:00
Szeroko stosowane, podobne do nikotyny środki ochrony roślin mogą szkodzić pszczołom. Wykazały to badania brytyjskich i kanadyjskich naukowców. Publikuje je tygodnik "Nature".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kameleon: najpotężniejszy język świata

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 21:00
Osiągają prędkość stu kilometrów na godzinę w jedną setną sekundy. Takie przyspieszenie to rzadkość. Mają je nie hiper-szybkie samochody, tylko języki małych kameleonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puma z kłami na czole

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 19:00
Upolowana w amerykańskim stanie Idaho puma miała dodatkowy zestaw zębów, wyrastających jej prosto z czoła. Amerykańscy zoologowie mówią, że takiej deformacji jeszcze nie widzieli.
rozwiń zwiń