Nauka

Czy DNA Leonarda da Vinci zdradzi sekret geniuszu? Naukowcy chcą sprawdzić

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 20:00
Badacze chcą dotrzeć do DNA Leonarda da Vinci, by odtworzyć jego wygląd, stan zdrowia oraz poznać tajniki jego geniuszu. Eksperci uczestniczący w „Projekcie Leonardo” chcą dowiedzieć się też, co jadał i czy to niezwykły wzrok wpłynął na jego wizje.
Leonardo da Vinci grał na instrumencie nazywanym viola, ale jego brzmienie go nie satysfakcjonowało
Leonardo da Vinci grał na instrumencie nazywanym viola, ale jego brzmienie go nie satysfakcjonowało Foto: wikipedia/public domain

W skład międzynarodowej grupy, która postawiła sobie za cel znalezienie po pięciu wiekach śladów biologicznych artysty, na przykład na jego obrazach czy w rodzinnych grobowcach, wchodzą genetycy, historycy sztuki i antropolodzy z Włoch, Francji, Hiszpanii, USA i Kanady.

Naukowcy ci ogłosili niedawno, że udało im się odtworzyć drzewo genealogiczne Leonarda da Vinci, na podstawie którego ustalili, że obecnie żyje 41 potomków z jego męskiej linii. Jako jednego z nich wskazali światowej sławy reżysera filmowego Franco Zeffirellego.

Teraz zaś ci sami badacze zapowiedzieli, że biorą się za prace nad ustaleniem DNA genialnego artysty, by stworzyć jego profil genetyczny do 2019 roku, czyli do 500. rocznicy jego śmierci.

- Rekonstrukcja drzewa genealogicznego była fundamentalnym krokiem - powiedział Alessandro Vezzosi, dyrektor muzeum Leonarda w miasteczku Vinci koło Florencji. Wyjaśnił, że poznano dzięki temu wiele nieznanych faktów z życia mistrza, na przykład postać jego dziadka, który był ciekawą osobistością, mającą liczne kontakty z kilkoma europejskimi miastami.

Również w trakcie tych prac nad rekonstrukcją rodzinnej historii artysty udało się ustalić, z czyim DNA będzie można porównać ewentualnie znaleziony kod genetyczny Leonarda.

Poszukiwacze zapowiedzieli, że będą prowadzić prace między innymi w grobowcu rodu Vinci we Florencji oraz w miejscu, gdzie artysta został prawdopodobnie pochowany, czyli na zamku w Amboise, we Francji. Badaniom poddane zostaną też szczątki jego matki, Cateriny, znajdujące się, jak się przypuszcza, w Mediolanie.

(ew/PAP)


Czytaj także

Czy jesteś spokrewniony z Oetzim? Ma 19 żyjących krewnych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 22:22
Zamarznięta mumia sprzed 5300 lat, którą znaleziono w 1991 roku w Alpach, ma 19 żyjących męskich krewnych - wynika z badań genetycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niektórzy z nas mają super-DNA

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 22:22
Niektórzy ludzie mają wyjątkowe DNA chroniące przed częścią chorób genetycznych, twierdzą amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń