X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Chroniczny stres zmienia połączenia między neuronami i może prowadzić do depresji

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 19:00
Chroniczny stres powoduje modyfikacje w ciele migdałowatym, co może przyczyniać się do wystąpienia objawów lęku i depresji – ustalili naukowcy.
Chroniczny stres zmienia połączenia między neuronami i może prowadzić do depresji
Foto: Carolyn Speranza/flickr/cc by 2.0

Jak donosi pismo „Molecular Psychiatry”, naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera (USA), badając myszy, zaobserwowali, że długotrwały stres wpływa na zmiany w ukształtowaniu ciała migdałowatego. Jest to część układu limbicznego odpowiedzialna za przetwarzanie emocji, np. strachu i lęku. Zmiany te mogą prowadzić do symptomów zaburzeń lękowych i depresyjnych.

Badacze przez 21 dni zamykali myszy w ciasnym pomieszczeniu, by wywołać u nich chroniczny stres. Przez ten czas monitorowali ich zachowanie oraz zmiany strukturalne zachodzące w rejonie ciała migdałowatego. Okazało się, że zwierzęta na skutek stresu zaczęły przejawiać depresyjne zachowania, np. starały się unikać innych gryzoni.

Zmiany wystąpiły także w ich mózgach. W środkowej części ciała migdałowatego – miejscu, z którego odchodzą połączenia do innych rejonów mózgu – sieci neuronalne skurczyły się, ograniczając zdolności przystosowawcze organizmu i zamykając umysł w pułapce negatywnych emocji.

Na szczęście nie jest to nieodwracalne. Naukowcy zauważyli, że zastosowanie leku zawierającego acetylokarnitynę (witaminopodobną substancję odżywczą) spowalniało niekorzystne zmiany w ciele migdałowatym i zapobiegało wystąpieniu objawów lęku i depresji. Być może to znakomity kandydat na szybko działający i skuteczny antydepresant.

(ew/PAP/Rockefeller.edu)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdzie w mózgu znajdują się słowa? Mamy mapę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 13:00
Naukowcy opracowali pierwszy w historii swego rodzaju słownik czy też atlas słów, który istnieje w ludzkim mózgu. Publikację amerykańskich badaczy zamieszcza tygodnik "Nature”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Richard Frąckowiak: musimy zrozumieć ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 15:07
- Bez wiedzy, jak normalny mózg pracuje, nie wiemy, co się dzieje, jak mózg jest chory - wskazał dyrektor unijnego projektu Human Brain Project.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sen jest kluczowy dla pamięci. Mamy kolejne dowody

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 21:00
Kolejne badania potwierdzają, że ważny dla mózgu i pamięci jest dobry sen. Międzynarodowi naukowcy badali pod tym kątem myszy, którym w pewien specyficzny sposób zaburzano sen.
rozwiń zwiń