Nauka

Poszukiwania "złotego pociągu". Rozpoczęto wykop w nowym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 14:26
Do tej pory m.in. przekopano nasyp kolejowy od jego korony do poziomu linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych. Poszukiwania na razie nie przyniosły efektu.
Kolejny dzień poszukiwań złotego pociągu
Kolejny dzień poszukiwań "złotego pociągu"Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

Prace poszukiwawcze prowadzone są w okolicach 65. kilometra linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych przez firmę XYZ należącą do Piotra Kopera i Andreasa Richtera, którzy w sierpniu ubiegłego roku zgłosili rzekome znalezisko.

W poszukiwania zaangażowanych jest ponad 60 osób. To m.in. saperzy, chemicy, geolodzy i archeolodzy.

Jak powiedział rzecznik firmy XYZ Andrzej Gaik, w piątek rozpoczęto wykop w miejscu nasypu kolejowego, które eksploratorzy określają numerem jeden. - Wykop w tym miejscu ma teraz cztery metry głębokości - wskazał Gaik.

W czwartek udało się przekopać nasyp kolejowy od jego korony do poziomu linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych. To miejsce określane przez poszukiwaczy numerem trzy. Głęboki na dziewięć metrów wykop ma tam 30 metrów długości i 10 metrów szerokości.

W tym miejscu nie udało się poszukiwaczom dotrzeć do tunelu, w którym miałby się znajdować skład z czasów II wojny światowej.

Odnajdą skarb?

Prace przygotowawcze do prowadzenia poszukiwań rozpoczęły się tydzień temu. Teren został ogrodzony, wycięto część drzew. W niedzielę i poniedziałek teren poszukiwań był badany georadarami. Od wtorku prowadzone są właściwe poszukiwania.

Poszukiwania mają potrwać dwa tygodnie, jednak eksploratorzy spodziewają się wyników już w pierwszym tygodniu. Plan poszukiwań zakłada wykonanie trzech przekopów na długości około 100 metrów w odstępach 30-metrowych.

Aby rozpocząć poszukiwania tzw. złotego pociągu firma XYZ musiała uzyskać zgodę z kilku instytucji, m.in. od Lasów Państwowych, PKP PLK oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

x-news.pl, STORYFUL

Legendarny "złoty pociąg"

Piotr Koper i Andreas Richter zgłosili odnalezienie tzw. złotego pociągu w sierpniu ubiegłego roku. Sprawa stała się bardzo głośna w Polsce i za granicą.

Według niektórych mediów w okolicach Wałbrzycha miałby się znajdować ukryty pociąg z II wojny światowej. Podawano m.in., że może chodzić o legendarny zasypany pociąg ze złotem i kosztownościami, wywiezionymi pod koniec wojny z Wrocławia.

Były generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał w sierpniu ubiegłego roku przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent".

Jednak zdaniem części ekspertów "złoty pociąg" - przynajmniej z takim ładunkiem - to legenda.

W grudniu 2015 roku na zlecenie wałbrzyskiego magistratu nieinwazyjne badania terenu niezależnie od siebie przeprowadzili naukowcy z krakowskiej AGH oraz firma XYZ.

W raporcie ekipy z AGH pokreślono, że na wskazanym terenie być może znajduje się zasypany tunel kolejowy, jednak pociągu tam nie ma.

Z kolei firma XYZ w swoim raporcie wskazała, że w przebadanym gruncie występują anomalie, mogące świadczyć o tym, że pod ziemią jest skład kolejowy z czasów II wojny światowej.

PAP, kk

Czytaj także

Złoty pociąg. "Rozum mówi jedno, serce drugie"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 13:08
- Rozum, naukowcy i sprzęt mówią, że coś tak dużego jak złoty pociąg nie może się tam znajdować. Serce natomiast karze wierzyć, że on jednak istnieje - mówi Joanna Lamparska, podróżniczka i miłośniczka Dolnego Śląska.
rozwiń zwiń