X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Wśród zórz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2007 10:59
Celem misji THEMIS, która wystartowała 17 lutego z Przylądka Canaveral, jest zbadanie, jak i dlaczego zmieniają się zorze polarne.
Audio

Zorze polarne są niezwykle piękne, ale i tajemnicze. Od czasu do czasu gwałtownie przybierają na sile, rozdzielają się na wiele pasm, rozszczepiają na wiele kolorów. Wiemy, że ma to związek z burzami magnetycznymi, ale mechanizmy, które sprawiają, że zorza się zmienia, są nam jeszcze nieznane. Celem misji THEMIS, która wystartowała 17 lutego z Przylądka Canaveral, jest zbadanie, jak zmieniają się tego typu zjawiska.

Była to już kolejna próba rozpoczęcia misji. Z powodu złych warunków pogodowych na przylądku Canaveral na Florydzie, jej start został przesunięty z czwartku na piątek, a wreszcie na sobotę. Burza z piorunami uniemożliwiała między innymi dostarczenie THEMIS na czas odpowiedniej ilości paliwa.

THEMIS składa się z 5 satelitów. Zostaną one wyniesione w kosmos przez rakietę Delta II, a potem przemieszczą się na swoje docelowe pozycje. Mają znaleźć się w wyciągniętym w kierunku przeciwnym do Słońca ogonie pola magnetycznego naszej planety, czyli w cieniu Ziemi. Zbieranie danych naukowych ma rozpocząć się w lutym przyszłego roku.

Zorze obserwowane są na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołem podbiegunowym. Powstają, gdy naładowane magnetycznie cząstki wiatru słonecznego trafiają w ziemskie pole magnetyczne. Kolor, który widzimy z Ziemi, jest uzależniony od warstwy w atmosferze, w której zorza powstaje. Podobne zjawiska zaobserwowaliśmy jak dotąd na Jowiszu i Saturnie.

Eugeniusz Wiśniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marsjańskie zorze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2008 11:14
ESA bada zorze na Czerwonej Planecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Asymetryczne zorze polarne

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2009 15:13
Naukowcy udowadniają, że zorze polarne północy i południa mogą się różnić.
rozwiń zwiń