Nauka

Wśród zórz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2007 10:59
Celem misji THEMIS, która wystartowała 17 lutego z Przylądka Canaveral, jest zbadanie, jak i dlaczego zmieniają się zorze polarne.

Zorze polarne są niezwykle piękne, ale i tajemnicze. Od czasu do czasu gwałtownie przybierają na sile, rozdzielają się na wiele pasm, rozszczepiają na wiele kolorów. Wiemy, że ma to związek z burzami magnetycznymi, ale mechanizmy, które sprawiają, że zorza się zmienia, są nam jeszcze nieznane. Celem misji THEMIS, która wystartowała 17 lutego z Przylądka Canaveral, jest zbadanie, jak zmieniają się tego typu zjawiska.

Była to już kolejna próba rozpoczęcia misji. Z powodu złych warunków pogodowych na przylądku Canaveral na Florydzie, jej start został przesunięty z czwartku na piątek, a wreszcie na sobotę. Burza z piorunami uniemożliwiała między innymi dostarczenie THEMIS na czas odpowiedniej ilości paliwa.

THEMIS składa się z 5 satelitów. Zostaną one wyniesione w kosmos przez rakietę Delta II, a potem przemieszczą się na swoje docelowe pozycje. Mają znaleźć się w wyciągniętym w kierunku przeciwnym do Słońca ogonie pola magnetycznego naszej planety, czyli w cieniu Ziemi. Zbieranie danych naukowych ma rozpocząć się w lutym przyszłego roku.

Zorze obserwowane są na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołem podbiegunowym. Powstają, gdy naładowane magnetycznie cząstki wiatru słonecznego trafiają w ziemskie pole magnetyczne. Kolor, który widzimy z Ziemi, jest uzależniony od warstwy w atmosferze, w której zorza powstaje. Podobne zjawiska zaobserwowaliśmy jak dotąd na Jowiszu i Saturnie.

Eugeniusz Wiśniewski

Czytaj także

Marsjańskie zorze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2008 11:14
ESA bada zorze na Czerwonej Planecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Asymetryczne zorze polarne

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2009 15:13
Naukowcy udowadniają, że zorze polarne północy i południa mogą się różnić.
rozwiń zwiń