X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Zamorskie podróże Piero della Francesca

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2007 21:29
Odnalezienie dzieła sztuki, które zaginęło w czasie ostatniej wojny, wciąż jest możliwe.
Audio

 

 

 

Czy możliwe jest odnalezienie dzieła sztuki, które zaginęło w czasie ostatniej wojny? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu muzealników. Co prawda polskie zbiory zostały uszczuplone nie tylko w czasie II wojny światowej, ale wydaje się, że straty poniesione w jej trakcie i bezpośrednio po niej należą do najbardziej dotkliwych. Jednym z namacalnych przykładów może być „Portret młodzieńca” Rafaela Santi, którego pusta rama wisi w krakowskim Muzeum Książąt Czartoryskich. Mimo to „cudowne” odnalezienia się zdarzają. Kilka dni temu o jednym z nich poinformowała chilijska gazeta La Nación.

Wspaniała „Madonna z Dzieciątkiem” Piero della Francesca (ok. 1420-1492), bo o tym dziele mowa, zaginęła ponad 50 lat temu z kolekcji Contini Bonascossi, do której należała w okresie pomiędzy 1929 rokiem i II wojną światową. To, że obraz rzeczywiście jest dziełem jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego quattrocenta, eksperci – Roberto Longhi i Mario Salmi – stwierdzili już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Dzieło ma pochodzić z młodzieńczego okresu artysty.

Ówczesna atrybucja została potwierdzona obecnie przez Carlo Bertelliego, Giangiacomo Martinesa y Antonia Paolucciego, którzy odkryli go w jednej z chilijskich kolekcji prywatnych w trakcie przygotowań do przekrojowej wystawy poświęconej włoskiemu malarzowi.  Ekspozycja ta, zorganizowana przez  Villaggio Globale International, włoską instytucję zajmującą się ochroną dóbr kultury Półwyspu Apenińskiego, zostanie otwarta 31 marca w Arezzo. To właśnie podczas niej nowoodkryty obraz po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie.

Podczas gdy koneserzy sztuki już zacierają ręce, pamiętajmy, że odkrycie obrazu to wydarzenie nie tylko kulturalne, ale i naukowe. Nie można zapominać, że dzieło pochodzi z wczesnego okresu artysty i zapewne pomoże nam lepiej poznać początki jego twórczej działalności, a przez to również przyjrzeć się początkom włoskiego renesansu w ogóle. Być może kiedyś odnajdzie się także któreś z polskich zaginionych arcydzieł...

Eugeniusz Wiśniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z szamanami na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 11:56
Szamanizm może przejawiać się w różnych kontekstach - mówi dr Andrzej Rozwadowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest taki obraz: Piero della Francesca "Zmartwychwstanie"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2010 22:08
4 kwietnia 2010, godz. 9:45
rozwiń zwiń