X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Okuliści alarmują: liczba przypadków krótkowzroczności wzrasta lawinowo

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 09:14
W USA liczba osób krótkowzrocznych niemal podwoiła się od lat 70. (z 25 proc. wzrosła do 42 proc. obecnie). W Europie krótkowzroczność występuje u ponad 47 proc. ludzi młodych (między 25 a 29 lat), a duża krótkowzroczność (więcej niż sześć dioptrii) - u 11 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Według profesora optyki i optometrii Juan Gonzalo Carracedo 30-40 lat temu krótkowzroczność wymagająca szkieł korekcyjnych o mocy większej niż sześć dioptrii wynikała głównie z przyczyn genetycznych.

- Obecnie znaczny wzrost występowania krótkowzroczności spowodowany jest tym, że na predyspozycje genetyczne nakładają się przyczyny środowiskowe - powiedział Carracedo.

Profesor wskazał, że coraz częściej korzystamy ze smartfonów, tabletów i komputerów, na których ekran przypatrujemy się z bliskiej odległości.

Po drugie zbyt mało czasu spędzamy na wolnym powietrzu, a brak światła słonecznego powoduje niedobór dopaminy, która spowalnia nadmierny wzrost gałki ocznej, co pociąga za sobą problemy z refrakcją.

Zdaniem okulistów w USA i Europie sytuacja jest niepokojąca, ale jeszcze gorszy scenariusz mamy w Azji, gdzie częstość występowania krótkowzroczności wzrosła o 450 proc. 

Podczas gdy w latach 50. krótkowzroczność występowała u 20 proc. Azjatów, to obecnie ma ją 90 proc. osób w wieku ponad 20 lat i wyraźnie widać, że powoduje ją styl życia.

Konkurencyjność wymaga, aby dzieci w Chinach spędzały na nauce wiele godzin w ciągu dnia, wykorzystując patrzenie z bliska i narzędzia rewolucji technologicznej, co utrudnia znacząco możliwość spowolnienia progresji krótkowzroczności.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: Europa okulary wzrok zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekarze przeszczepili pacjentowi palec od nogi w miejsce odciętego kciuka

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 15:00
Bardzo trudny i rzadko wykonywany zabieg trwał ponad dziewięć godzin i zakończył się sukcesem. Operacja przywróciła funkcje dłoni.
rozwiń zwiń