Nauka

Okuliści alarmują: liczba przypadków krótkowzroczności wzrasta lawinowo

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 09:14
W USA liczba osób krótkowzrocznych niemal podwoiła się od lat 70. (z 25 proc. wzrosła do 42 proc. obecnie). W Europie krótkowzroczność występuje u ponad 47 proc. ludzi młodych (między 25 a 29 lat), a duża krótkowzroczność (więcej niż sześć dioptrii) - u 11 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Według profesora optyki i optometrii Juan Gonzalo Carracedo 30-40 lat temu krótkowzroczność wymagająca szkieł korekcyjnych o mocy większej niż sześć dioptrii wynikała głównie z przyczyn genetycznych.

- Obecnie znaczny wzrost występowania krótkowzroczności spowodowany jest tym, że na predyspozycje genetyczne nakładają się przyczyny środowiskowe - powiedział Carracedo.

Profesor wskazał, że coraz częściej korzystamy ze smartfonów, tabletów i komputerów, na których ekran przypatrujemy się z bliskiej odległości.

Po drugie zbyt mało czasu spędzamy na wolnym powietrzu, a brak światła słonecznego powoduje niedobór dopaminy, która spowalnia nadmierny wzrost gałki ocznej, co pociąga za sobą problemy z refrakcją.

Zdaniem okulistów w USA i Europie sytuacja jest niepokojąca, ale jeszcze gorszy scenariusz mamy w Azji, gdzie częstość występowania krótkowzroczności wzrosła o 450 proc. 

Podczas gdy w latach 50. krótkowzroczność występowała u 20 proc. Azjatów, to obecnie ma ją 90 proc. osób w wieku ponad 20 lat i wyraźnie widać, że powoduje ją styl życia.

Konkurencyjność wymaga, aby dzieci w Chinach spędzały na nauce wiele godzin w ciągu dnia, wykorzystując patrzenie z bliska i narzędzia rewolucji technologicznej, co utrudnia znacząco możliwość spowolnienia progresji krótkowzroczności.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: Europa okulary wzrok zdrowie
Czytaj także

Lekarze przeszczepili pacjentowi palec od nogi w miejsce odciętego kciuka

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 15:00
Bardzo trudny i rzadko wykonywany zabieg trwał ponad dziewięć godzin i zakończył się sukcesem. Operacja przywróciła funkcje dłoni.
rozwiń zwiń